Češka beseda Rijeka proslavila je 15. obljetnicu djelovanja otvaranjem svojeg Doma čija je gradnja počela prije točno 5 godina, kada je 20. rujna 2004. godine položen temeljni kamen.
Publici i uzvanicima u prepunom Češkom domu prvo se obratila Fanika Husak, predsjednica Češke besede Rijeka i osoba koja je proteklih šest godina bila pokretač svih akcija vezanih uz njegovu gradnju, od traženja terena do prikupljanja novaca. Duboko emotivno vezana za sudbinu Doma, Fanika Husak jučer je bila najsretnija, jer zajednički trud i nesebično zalaganje svih članova Češke besede Rijeka urodio plodom. Zahvalivši svima koji su financijski, materijalno i na druge načine pomogli gradnju Doma, Husak je rekla da je mnogi nisu vjerovali da će uspjeti, ali je Češki Dom ipak izgrađen i dobio je uporabnu dozvolu.
O 15. godina djelovanja Češke besede Rijeka govorila je Jara Kulhava, tajnica Saveza Čeha, dok je Zdenka Čuhnil, zastupnica u Hrvatskom saboru za češku i slovačku nacionalnu manjinu istaknula kako je nateže bilo objasniti svima od koji se tražio novac, da Češka beseda Rijeka ima samo nešto više od stotinjak članova. „Ne pitajte me za broj, pitajte me što ti ljudi rade za svoju zajednicu“, kazala je Čuhnil, pohvalivši rad Češke besede u proteklih 15. godina.
Riječi zahvale uputili su župan Zlatko Komadina, Tomaš Grulich, senator iz Parlamenta Češke Republike, Nj. E. Karel Kühnl, veleposlanik Češke Republike u Republici Hrvatskoj te Radovan Fuchs, Ministar znanosti, obrazovanja i športa RH u ime Vlade RH.
Valja istaći da su otvorenju Doma nazočili i drugi predstavnici Parlamenta Češke Republike, gradonačelnici i načelnici općina u kojima živi češka nacionalna manjina te predstavnici nacionalnih manjina koji djeluju u Rijeci.
Nakon pozdravnih govora Češki dom T.G. Masaryka otvorio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel koji je prije točno pet godina položio kamen temeljac zgrade. Obersnel je duhovito zaključio da su tada poruku o gradnji Doma umetnuli u limenu kutiju popularne češke Becherovke. "Tada sam znao da će ova zgrada počivati na dobrim temeljima", našalio se Obersnel i pozvao Faniku Husak da nazdravljajući Becherovkom, svečano otvore Dom.
U znak zahvale Fanika Husak je kao predsjednica Češke besede uručila gradonačelniku počasnu člansku iskaznicu, a istu je potom dobilo još šest, mahom Riječana ali i Čeha, koji su na ovaj ili onaj način pomogli gradnju Doma.
U prigodnom kulturno – umjetničkom programu nastupili su zborovi Češke besede Rijeka i Češke bede Sisak kao i Ženski zbor Marinići te KUD-a Hlubina Ostrava i KUD ZVIR iz Jelenja.
U izgradnju i opremanje Češkoga doma uloženo je više od 6,4 milijuna kuna, od čega je Grad Rijeka sufinancirao 1,96 milijuna kuna, Vlada Republike Hrvatske 1,05 milijuna kuna, Češka Republika 754.900 kuna, Primorsko – goranska županija 700.000 kuna, Savez Čeha u RH 510.000 kn, Savjet za nacionalne manjine RH 470.000 kuna. Sami članovi Češke besede Rijeka s brojnim podupirateljima ovoga projekta iz Češke i Hrvatske financirali su izgradnju i opremanje sa 700.000 kuna, a preostali iznos odnosi se na donacije čeških jedinica lokalne samouprave, udruga i pojedinaca koji su prepoznali vrijednost ovoga projekta. Dom se nalazi na adresi Ćićarijska ulica 20.
Otvorenje Doma dio je programa tradicionalne 13. Etnosmotre, festivala manjinskoga stvaralaštva i kulture pod motom Bogatstvo je živjeti u zajedništvu.
(I.N.)
Galerija slika s otvorenja Češkog doma