Gradsko vijeće Grada Rijeke imenovalo je Edvina Liverića Bassanija ravnateljem Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, nove gradske ustanove u kulturi.

Kako je kazala predsjednica Laura Marchig-Šesnić, Upravno vijeće HKD-a je većinom glasova,  predložilo Liverića za ravnatelja ustanove.
„Program Edvina Liverića Bassanija sustavno obuhvaća dosadašnje djelovanje HKD-a sa prijedlogom i planom budućih aktivnosti, a sukladno Statutu ustanove. Prijedlog programa potvrđuje njegovo veliko iskustvo stečeno kroz dugogodišnje djelovanje na području izvedbenih umjetnosti, dokazuje kompetencije i sposobnosti u organiziranju i koordiniranju nacionalnih i međunarodnih programa, manifestacija i višegodišnjeg vođenja međunarodnih festivala na području suvremene umjetnosti, kako u izvedbenim tako i u likovnim djelatnostima,“ kazala je Marchig-Šesnić.

Novi ravnatelj istaknuo je kako se na natječaj za ravnatelja HKD-a javio s dobrom voljom da svome gradu ponudi sva stečena znanja i iskustva na polju umjetnosti, ali i na području privlačenja sredstava Europskih fondova.
„Moja želja je da izgradim HKD kao novi kulturni centar grada s naznakom suvremene scenske, glazbene i likovne umjetnosti, koji će ispuniti očekivanja, ali i interese građana grada Rijeke. Neizmjerno se veselim svemu, vjerujem da će se i moj grad tome veseliti,“ kazao je Liverić Bassani.

Da se njegov program podudara sa strateškim razvojem ustanove potvrdili su i Kulturno vijeće za dramsku umjetnost, ples i pokret te Kulturno vijeće za muzejsku djelatnost i likovnu umjetnost, dok je Odbor za kulturu Gradskog vijeća bio protiv imenovanja.

Gradsko vijeće imenovalo ravnatelja HKD-a na Sušaku

Gradsko vijeće imenovalo ravnatelja HKD-a na Sušaku

Kako je kazao predsjednik Odbora za kulturu, vijećnik Zvonimir Peranić (Most), primjedbe Odbora za kulturu odnose se na pravne aspekte rada Upravnog vijeća te je predložio da se odluka o izboru ravnatelja odgodi do sljedeće sjednice te da prijedlog za imenovanje ravnatelja sadrži i pravna tumačenja, sve s ciljem da se izbjegnu eventualni radni sporovi. Zapitao se o pravnoj utemeljenosti trećeg člana Upravnog vijeća te ukazao na potencijalni sukob interesa članice Lare Badurine koja je i suosnivačica Udruge Trafic kao i predloženi ravnatelj Edvin Liverić. Također, kazao je kako se HKD morao brzo osnovati da bude potpora volonterskom programu te ukazao kako u Liverićevom programu nedostaje dio koji se odnosi na volonterstvo, te istaknuo kako mu nije jasna priča o hitnoći ako se predlaže da ravnatelj počinje s radom 1. siječnja 2019. godine.

Pročelnik Odjela za kulturu Ivan Šarar istaknuo je kako nema nikakve dileme oko odabira trećeg člana Upravnog vijeća, budući da, kako HKD nema stručnih ni umjetničkih djelatnika, to je bio predstavnik radnika te je odbacio priču o sukobu interesa kao deplasiranu. Komentirajući primjedbu o nedostatku volonterskog dijela u Liverićevom programu, pročelnik Šarar je istaknuo kako je volonterski program u ingerenciji društva Rijeka 2020 i koordinatora volonterskog programa u HKD-u, koji je upravo zaposlen pa novi ravnatelj trenutno nikakve ingerencije nad tim dijelom rada HKD-a.
„Ustanova postoji, ima privremenog ravnatelja, i ne vidim problem da stupa na radno mjesto za tri mjeseca. Pa i kod imenovanja ravnatelja Gradske knjižnice Rijeka stupio je na dužnost nakon 2,5 mjeseca, postoje otkazni rokovi i poslovne obveze“, kazao je pročelnik Šarar, nazvavši ove interpretacije tendencioznima.

Predsjednica Upravnog vijeća Laura Marchig-Šesnić dodala je kako će budući ravnatelj biti pristutan na svim sastancima koji se tiču programskog i financijskog rada HKD-a od samog imenovanja.

Vijećnik Hrvoje Burić (Bura) postavio je pitanje o političkoj pozadini predlaganja Edvina Liverića Bassanija, što je odbacila kako predsjednica Upravnog vijeća Marchig-Šesnić, tako i vijećnik Liste za Rijeku Danko Švorinić.

Vijećnici raspravljali o ostvarenju proračuna u prvih šest mjeseci 2018. godine

Vijećnici raspravljali o ostvarenju proračuna u prvih šest mjeseci 2018. godine

Usvojeno Izvješće o realizaciji proračuna Grada Rijeke u prvom polugodištu 2018.

Usvojeno Izvješće o realizaciji proračuna Grada Rijeke pokazuje kako je u prvih šest mjeseci ove godine prihod iznosio 399,8 milijuna kuna ili 37,6% godišnjeg plana, dok su rashodi izvršeni u iznosu od 376 milijuna kuna ili 35,5% godišnjeg plana. To znači da je od siječnja do lipnja ostvaren višak prihoda u iznosu 23,8 milijuna kuna, od čega se 18,6 milijuna kuna odnosi na višak prihoda gradskog proračuna, a 5,1 milijuna kuna na višak prihoda proračunskih korisnika. Višak je rezultat priliva sredstava iz Europskih fondova, koja se smiju koristiti samo namjenski. Gradonačelnik Obersnel je istaknuo kako se, unatoč povećanju poreznih prihoda u odnosu na prethodnu godinu, na ukupne prihode i dalje negativno odražava porezna reforma, dok su gotovo svi elementi rashoda ostvareni uglavnom manje od planiranog, što je u skladu sa smjernicama za pokriće manjka proračuna iz prethodnih godina i smanjenje obveza Grada Rijeke.

Izvješće su podržali vijećnici SDP-a, PGS-a, HSU-a, IDS-a, Laburista, SDSS-a, HNS-a te nezavisni vijećnik Marinko Koljanin.

U ime kluba Akcije mladih i Živog zida vijećnik Tihomir Čordašev, istaknuo je kako ovo izvješće pokazuje da se gradom i dalje loše upravlja, istaknuvši kako su, za razliku od prihoda od poreza, koji se samo slijevaju u proračun, oko prihoda kod kojih se Grad Rijeka mora uložiti napor, realizacija je puno manja, pa tako prihodi od prodaje nefinancijske imovine iznose 9 milijuna kuna, od planiranih 59 milijuna kuna. Naveo je neke od pozicija u proračunu, koje uopće nisu ostvarene, poput izradu kartu buke, sanacije divljih deponija ili pak obnove kaštela na Trsatu, dok su rashodi na poziciji komunalnih prioriteta mjesnih odbora ostvareni s malim izvršenjem.

Vijećnica Ivona Milinović je u ime kluba vijećnika HDZ istaknula je kako je nezahvalno komentirati polugodišnji izvještaj, s obzirom na dinamiku ostvarenja projekata i programa kroz godinu.
„No, kad pogledamo ostvarenja proračuna proteklih godina, mogu reći da je proračun je planiran kao muzej neostvarenih obećanja. Bili smo protiv donošenja proračuna, pa ćemo biti i protiv izvješća o izvršenju, jer je i to rezultat kontinuiteta politike, koja nas je dovela do 277 milijuna kuna deficita te 186 milijuna kuna dospjelih nepodmirenih proračuna do 30. lipnja,“ kazala je Ivona Milinović, istaknuvši kako izvješće potvrđuje kako je proračun nerealno planiran, kao primjer navevši kako su rashodi za održavanje komunalne infrastrukture ostvareni s 31%.

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel sa suradnicima

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel sa suradnicima

U ime kluba vijećnika SDP – LABURISTI – SDSS vijećnica Tamara Martinčić je naglasila kako činjenica o manjem izvršenju pojedinih stavki ne znači da se u gradskoj upravi ništa ne radi te da se u prvom dijelu godine pripremaju mnoge javne nabave ili pozivi, poput onog za dodjelu nepovratnih subvencija poduzetnicima.

Vijećnik Nezavisne liste Bura Hrvoje Burić zamjerio je gradonačelniku što, za razliku od svog pulskog kolege, koji je brodogradilištu Uljanik naplatio komunalnu naknadu, isto nije učinio za brodogradilište 3. maj, koje Gradu Rijeci duguje 20 milijuna kuna. Vijećnik Burić je ocijenio kako je na taj način gradonačelnik pogodovao Uljaniku, na isti način kako im je pogodovao direktor 3. maja Maksimilijan Percan davši Uljanik grupi pozajmicu od 523 milijuna kuna. Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel odbacio je optužbe, istaknuvši kako je odlukom o nenaplaćivanju potraživanja od 3. maja mogao pogodovati jedino radnicima, za čije plaće nije osigurano rješenje.

Usvojeno je Izvješće gradonačelnika o radu za prvih šest mjeseci 2018. godine. Prezentirajući izvješće gradonačelnik Obersnel je posebno istaknuo značajni broj ugovorenih europskih projekata, aktivnosti vezane uz pripremu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, posebice vezano uz izgradnju infrastrukture te turističke rezultate na području grada Rijeke. Vijećnici oporbe nisu podržali izvješće, smatrajući da unatoč nezanemarivim pozitivnim rezultatima, Rijeka ne razvija zadovoljavajućom brzinom.

Vijećnici o Planu mjera za pokriće manjka i smanjenje obveza Grada Rijeke

Također, pred vijećnicima se našla i informacija Planu mjera za pokriće manjka i smanjenje obveza Grada Rijeke, koji je gradonačelnik donio početkom rujna, o kojem je Gradsko vijeće burno raspravljalo.

Vijećnica Ivona Milinović (HDZ) ocijenila je plan nerealnim i nedovoljno detaljnim. Zajedno s drugim vijećnicima posebno se zadržala na mjeri koja se tiče obveze Grada Rijeke da prije provođenja investicija napravi studiju isplativosti projekta. Ocijenili su kako je ovo priznanje da Grad Rijeka nije do sada prilikom ulaska u investicije radio studije isplativosti, dok je gradonačelnik Obersnel naglasio kako je, s obzirom na naputke Državne revizije, ta mjera morala biti dio plana, što ne znači da Grad Rijeka do sada provodio stručno vrednovanje, ocjenu opravdanosti te učinkovitosti investicijskog projekta.

Jednoglasno usvojen novi način financiranja privatnih vrtića u 2019. godini

Jednoglasno usvojen novi način financiranja privatnih vrtića u 2019. godini

Novi način sufinanciranja djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u privatnim vrtićima od 1. siječnja 2019. godine

Devet dječjih vrtića drugih osnivača s područja grada Rijeke ostvarit će u pedagoškoj 2018./2019. godinu prava na sufinanciranje djelatnosti. Radi se o vrtićima koji su podnijeli zahtjev za sufinanciranje na javni poziv Grada Rijeke, utemeljen na Programu javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke usvojenom na sjednici u srpnju. To su Dječji vrtić Žirafa s podružnicom Žirafica, Dječji vrtić Mala vila (waldorfski dječji vrtić), Dječji vrtić Mali princ s podružnicom Mala sirena, Dječji vrtić Zvjezdica mira, Dječji vrtić Nazaret s podružnicom Mima, Dječji vrtić Pinokio, Dječji vrtić Snjeguljica s podružnicom Sedam patuljaka te dječji vrtići Zlatan i Luna.

Prema usvojenom programu, do 31. prosinca 2018. godine Grad Rijeka sufinancirat će redoviti program ranog i predškolskog odgoja u vrtićima drugih osnivača mjesečnim iznosom po djetetu od 1.015,00 kn za cjelodnevni program ili 710,00 kn za poludnevni program, a roditelj će sudjelovati iznosom do pune ekonomske cijene koja je u svakom vrtiću različita.

Od 1. siječnja 2019. godine roditelji s područja grada Rijeke koji upisuju dijete u jedan od vrtića drugih osnivača na području grada Rijeke, plaćat će istu cijenu redovitog vrtićkog ili jasličkog programa, bez obzira u koji vrtić su dijete upisali. Na taj je način roditeljima pružena mogućnost izbora dječjeg vrtića, a pritom je cijena redovitog programa jednaka cijeni u gradskim vrtićima. Roditelji će mjesečno sudjelovati u cijeni redovitog programa iznosom od 720,00 kn. Iznimno, za roditelje koji su u prošloj pedagoškoj godini za redoviti cjelodnevni program plaćali manji iznos od gore navedenog, njihov udio u mjesečnoj cijeni neće se povećavati. Grad Rijeka uplaćivat će dječjim vrtićima ostatak iznosa do pune mjesečne cijene programa utvrđene u prošloj pedagoškoj godini.

Gradsko vijeće je zaključak o sufinanciranju djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u dječjim vrtićima drugih osnivača na temelju provedenog javnog poziva donijelo jednoglasno.

Vijećnicu Sandra Krpan (SDP) zanimalo je kakav je sustav kontrole doznačenih sredstava. Vijećnik Dobrica Rončević (HDZ) upitao je jesu li se svi prijavljeni vrtići zaista i očitovali da s jednakom cijenom kao i gradski vrtići mogu pružiti i jednaki standard, posebno se osvrnuvši na činjenicu da vrtići drugih osnivača nemaju zaposlene zdravstvene voditeljice.

Vijećnica Morana Jokić (HNS) istaknula je kako se privatni vrtići suočavaju s ogromnim preprekama prilikom zapošljavanja zdravstvenih voditeljica, koje u gradskim vrtićima pokrivaju veći broj skupina, no predložila je da bi prijeko potreban stručni tim, koji bi činili i drugi stručnjaci pored zdravstvene voditeljice, mogli dijeliti svi privatni vrtići.
„Nudimo novi model koji je pravičan, jer roditelji više neće imati razlike u računima. Vjerujem da će svi roditelji ovim biti zadovoljni,“ kazala je vijećnica Jokić, izrazivši i sama zadovoljstvo što je postignut pravedniji mode, no predložila i promjene za budućnost, primjerice, da se subvencije vežu uz dijete, a ne uz vrtić, čime bi dijete zadržalo subvenciju i prilikom prelaska u drugi vrtić.

Odgovarajući na pitanja vijećnika, pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj je istaknula kako se praćenje i analiza javnog novca odvija na mjesečnoj razini, te je na taj način i utvrđena puna mjesečna cijene programa u vrtićima i razlika koju će Grad Rijeka plaćati vrtićima, dodavši kako su neki vrtići prilikom prijave na javni poziv pokušali ekonomsku cijenu prikazati većom od realne. Dodatni je problem u tome što Grad Rijeka ima uvid samo u dio sredstava koji se isplaćuje iz gradskog proračuna, a ne i u subvencije koje stižu od drugih gradova i općina.

Pročelnica Sušanj je naglasila kako gradska uprava nije instanca koja može kontrolirati standard vrtićke usluge.
„Pojedini vrtići jesu upitni, no nemamo ovlasti intervencije, već ovisimo o suradnji s drugim institucijama – prosvjetnom ili sanitarnom inspekcijom, Agencijom za odgoj i obrazovanje te Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ-a,“ kazala je Sušanj.

Što se tiče stručnih timova, Sušanj je ocijenila kako je situacija u vrtićima drugih osnivača raznolika – neki su proaktivni, pa surađuju s psiholozima i defektolozima, dok drugi ne samo da nemaju stručni tim nego nisu ni pokazali inicijativu u tom smjeru. Ideju o zajedničkom stručnom timu ocijenila je dobrom, no ujedno je naglasila kako, s obzirom na to da se radi o privatnoj inicijativi, gradska uprava može samo dati podršku te sugerirati kadar s odgovarajućim kompetencijama.

Vijećnik Rončević je predložio da bi se ubuduće možda moglo u gradski javni poziv za sufinanciranjem privatnih vrtića uključiti i uvjet zapošljavanja zdravstvene voditeljice, na način da oni koji ne mogu osigurati stručni kadar ne bi mogli niti dobiti sufinanciranje, dok je vijećnica Jokić upozorila da onda većina privatnih vrtića ne bi mogla ispoštovati taj uvjet te bi došlo do zatvaranja vrtića te dodatnog smanjivanja dostupnih mjesta u vrtićima.

Odluka o raspisivanju javnog poziva za novi sastav Savjeta mladih

Gradsko vijeće donijelo je zaključak o raspisivanju javnog poziva za izbor članova Savjeta mladih, savjetodavnog tijela Grada Rijeke, u koji na trogodišnji mandat mogu biti birane osobe s prebivalištem ili boravištem na području grada Rijeke, koje u trenutku podnošenja kandidature imaju od navršenih 15 do navršenih 30 godina života. Javni poziv bit će objavljen 1. listopada.

Između dvije sjednice Gradskog vijeća došlo do promjene unutar zastupničkih klubova, budući da je bivši nezavisni vijećnik Josip Kukuljan postao članom Mosta nezavisnih lista.

Sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma

Sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma

Sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma, nastavak u subotu

Zbog nedostatka kvoruma, predsjednik Gradskog vijeća Andrej Poropat prekinuo je sjednicu u 19 sati te zakazao nastavak sjednice u subotu, 29. rujna u 19 sati.

Sjednicu su tijekom izvješća o radu ustanove Art kino u 2017. godini napustili vijećnici HDZ-a, Liste za Rijeku, Akcije mladih, Živog zida, Mosta nezavisnih lista te Hrvoje Burić (Nezavisna lista Bura).

Prije nego što je prekinuta sjednica, Gradsko vijeće sa 16 glasova za, 3 protiv i 4 suzdržana prihvatilo je izvješće o radu u 2017. godini društva Rijeka 2020, osnovanog s ciljem provođenja projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Dok je u ime kluba SDP-Laburisti-SDSS vijećnica Sandra Krpan istaknula kako je izvješće transparentno i jasno pokazuje kako projekt Europske prijestolnice kulture zajednički program svih građana, vijećnik Danko Švorinić (klub Lista za Rijeku-Akcija mladih) istaknuo je kako iz dosad dostupnih informacija slogan „Luka različitosti“ još nedovoljno razrađen kroz program. Iznoseći primjedbe odbora Gradskog vijeća, istaknuo je kako je poslovanje tvrtke Rijeka 2020 i dalje previše oslonjen na proračunska sredstva te izrazio zabrinutost zbog stalnih kadrovskih promjena.