Objekt Palače Šećerane
Palača šećerane u industrijskom kompleksu Rikard Benčić jedna je od građevina koje su do 90-tih godina prošlog stoljeća činile industrijski kompleks koji je kroz povijest bio središte industrije u zapadnom dijelu Rijeke. Palača Šećerane zaštićeno je kulturno dobro od 1970. godine. Grad Rijeka do sada je uložio oko 12 milijuna kuna u višegodišnja istraživanja i restauraciju vrijednih artefakata Palače, u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom po čijim su osnovama predložene smjernice za potrebu izrade projektne dokumentacije njene obnove. Kao rezultat opsežnih istraživanja na ovom vrijednom zdanju Grad Rijeka i Hrvatski restauratorski zavod pripremili su monografiju „Palača Šećerane u Rijeci – konzervatorska i restauratorska istraživanja“ te je izrađen i interaktivni CD ROM.
-
-
Upravna zgrada Palača Šećerane
-
-
Upravna zgrada – oslikani strop sa štukaturom
-
-
Upravna zgrada- zidove palače krase iznimno vrijedne freske
Blok bivšeg kompleksa nalazi se u centru grada, u blizini željezničkog i autobusnog kolodvora, u okruženju drugih zgrada javne namjene, ali i poslovnih i stambenih sadržaja. Izvrsno je prometno povezan javnim prijevozom i pješačkim tokovima. Rekonstrukcijom i opremanjem ova barokna palača postala je sjedište gradskog muzeja. Riječ je o projektu „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“, za koji je Gradu odobreno 69 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj, u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“

Program „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“ uključuje kreiranje nove kulturno-turističke rute, te znanstveno edukativne i promotivne aktivnosti koje promoviraju projekt i senzibiliziraju širu javnost za kulturnu baštinu.
Realizacija ovog projekta sastavni je dio Europske prijestolnice kulture u Rijeci 2020.
Cilj:
Rekonstrukcijom i opremanjem Palače Šećerane omogućiti korištenje kulturnog dobra koje nije u funkciji. Obnovom i kreiranjem novih sadržaja te preseljenjem Muzeja Grada Rijeke u uređeni objekt sačuvat će se baština bivšeg industrijskog kompleksa Rikard Benčić u Rijeci te staviti na korištenje budućim generacijama.
Novi sadržaji u Palači Šećerane sastoje se od četiri prostorno-funkcionalne cjeline u zatvorenom prostoru.
- Ulazni i zajednički prostori – Ulaz i info, poslovni prostori
- Javni sadržaji muzeja – Dnevni boravak, kafeterija, čitaonica, izložbeni prostori, konferencijski prostori
- Administracija – Zajedničke službe, muzejsko osoblje, kustosi.
- Tehnički prostori – restauratorski prostori, depo, tehnički prostori i spremišta
O projektu:
Planirani zahvati odnose se na prenamjenu i izvođenje potrebnih zahvata za stavljanje u funkciju navedenih prostora za potrebe novog gradskog muzeja i pratećih turističkih sadržaja.
Koncept
Zahvatima na rekonstrukciji postojećeg prostora za potrebe galerijskog prostora nisu mijenjani gabariti, vanjski izgled i nosiva konstrukcija objekta, već je novi sadržaj, uz što manje intervencije smješten u prostor. Na taj način zadržana su osnovna obilježja građevine, koja je korištenjem transformirana za novu funkciju. Uvedeni su novi sigurnosni i tehnički sustavi koji omogućuju suvremeno korištenje i razvoj muzejskih aktivnosti.
Organizacija prostora
Ulazni prostor nalazi se u sredini prizemlja uz južno pročelje. Iz ulaznog prostora, moguć je prolaz u glavno stubište te iz glavnog stubišta u unutrašnjost bloka. Svi katovi povezani su vertikalnim komunikacijama, stubištem i liftom. Muzejski depo povezan je dodatno teretnom platformom s prizemljem.
U prizemlju, u nizu prostorija uz južno pročelje zgrade, koje gleda na Krešimirovu ulicu smješteni su poslovni prostori. U nizu prostorija uz sjeverno pročelje, na istočnoj strani prizemlja su servisni prostori muzeja (strojarnica, teretna platforma, čuvarska služba).
U istočnom dijelu polukata je muzejski depo, a u zapadnom dijelu polukata su prostori vezani za rad muzejskog pedagoga i muzejska knjižnica.
Prvi i drugi kat rezervirani su kao izložbeni prostori muzeja. Na drugom katu u velikoj dvorani i manjem tzv. lovačkom salonu u zapadnom dijelu moći će se odvijati i razna kulturna događanja. Na trećem katu se nalaze prostori za rad kustosa i ostalog pratećeg osoblja.
U potkrovlju se nalaze tehnički prostori muzeja i spremišta. Izvedeno je i novo stubište za potrebe evakuacije uz istočno pročelje zgrade.
Kome je projekt namijenjen
Sukladno planiranim aktivnostima u novoj infrastrukturi i procjenama temeljenim na procjeni muzejskih stručnjaka broj posjetitelja novom muzeju iznosit će 67.750 posjetitelja godišnje samo za kulturne svrhe i programe u sklopu Palače. Za izračune turističkih pokazatelja za manji dio komercijalnih prostora (kafić, turistička agencija) nisu rađene projekcije broja posjetitelja s obzirom da će komercijalne prostore koristiti privatni najmoprimci, dok je upravitelj infrastrukture Grad Rijeka direktno odgovoran za provedbu kulturnih sadržaja u operativnom vijeku nove infrastrukture stoga podatke o tim kulturnim pokazateljima koristimo kao indikator Integriranog programa za potrebe ove aplikacije.
Trajanje projekta: 1. lipnja 2017. – 1. lipnja 2020.
Vrijednost investicije: 39.114.193,81 KN
Sufinanciranje iz EU sredstava: 85%
Radove je izvodila slovenska tvrtka VG5 d.o.o.
Novi prostor Muzeja grada Rijeke sa stalnim postavom o riječkoj povijesti otvoren je 13. studenog 2020. godine.
Palača Šećerane dom je Muzeja Grada Rijeke u kojem je na dva kata postavljen stalni postav Muzeja Grada Rijeke, čiji je autor poznata i nagrađivana dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović, diplomirana dizajnerica.
Ponedjeljak, 23. studeni 2020.
Nakon tjedna otvorenja Palače šećera, tijekom kojeg je atraktivan stalni postav Muzeja grada u Krešimirovoj 28 obišlo 2.350 posjetitelja, od utorka, 24. studenog, Palača će za posjete biti otvorena u redovnom radnom vremenu – od utorka do nedjelje, od 11 do 19 sati.
Više informacija
Ponedjeljak, 16. studeni 2020.
Novi postav Muzeja grada Rijeke izazvao je veliki interes. Podijeljeno je svih 2350 ulaznica za besplatni obilazak Palače šećerane koje su građani mogli podignuti u Ri Infu na Korzu.
Više informacija
Petak, 13. studeni 2020.
U obnovljenoj zgradi riječke industrijske baštine – Palači šećerane, zaštićenom kulturnom dobru Republike Hrvatske – danas je otvoren novi prostor Muzeja grada Rijeke sa stalnim postavom o riječkoj povijesti.
Više informacija
Utorak, 10. studeni 2020.
Od subote, 14. studenog 2020. pa sve do subote 21. studenoga trajat će otvorenje riječke Palače šećerane namijenjeno svim zainteresiranim posjetiteljima, zaljubljenicima u Rijeku i njenu povijest, znatiželjnicima, građanima i gostima Rijeke. Tijekom osmodnevnog otvorenja, organiziraju se besplatni vođeni obilasci za građane uz poštivanje epidemioloških mjera.
Više informacija
Srijeda, 2. rujan 2020.
Za potrebe stalnog postava Muzeja grada Rijeke u obnovljenoj palači Šećerane tehnikom 3D printanja, koristeći polimernu plastiku izrađene su replike kamenih glava s pročelja zdanja, dimenzija istovjetnih originalu. replike će biti obojene svijetlosivo, poput kamena.
Više informacija