Provedbeni program Grada Rijeke za mandatno razdoblje 2021. – 2025. godine predstavlja kratkoročni akt strateškoga planiranja od značaja za jedinicu lokalne samouprave koji donosi gradonačelnik Grada Rijeke. Kao provedbeni akt strateškog planiranja lokalne razine, Provedbeni program ima za cilj osigurati upravnim tijelima jedinice lokalne samouprave, ali i ostalim dionicima samoupravne jedince, učinkovit i djelotvoran alat za provedbu posebnih ciljeva i prioriteta, djelovanje te ostvarenje vizije razvoja postavljene Planom razvoja Grada Rijeke 2021. – 2027. godine.

Provedbeni program, s obzirom na to da se donosi za mandatno razdoblje od četiri godine, svojevrsni je alat izvršne vlasti jedinice lokalne samouprave kojim se osigurava provedba ciljeva iz izbornih programa. Provedbeni plan je usvojio gradonačelnik Rijeke Marko Filipović 27. travnja 2022. godine, a objavljen je u Službenim novinama br. 6/22.

Sadržaj Provedbenog programa utvrđen je Uredbom o smjernicama za izradu akata strateškog planiranja od nacionalnog značaja i od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine br. 89/18) i Uputama za izradu provedbenih programa.

Provedba postavljenih ciljeva ostvaruje se Provedbenim program Grada Rijeke koji sadrži sedamdeseti tri (73) mjere, ukupne vrijednosti 2.402.918.256,00 kuna. Između navedenih, 19 mjera vrijednih 301,6 milijuna kuna ima programski karakter i bit će financirane proračunskim sredstvima. Ostale navedene mjere imaju razvojni karakter, o čemu svjedoči i njihova investicijska vrijednost od 2.101,3 milijuna kuna. Od navedenoga iznosa, za dio projekata čija je realizacija započela već je osigurana gotovo milijarda kuna iz sredstava EU fondova, dok će za novoplanirane projekte biti potrebno osigurati još oko 500 milijuna kuna iz istih izvora.

Pregled mjera kojima se podržava realizacija postavljenih strateških ciljeva:

Živjeti u Rijeci 2030.

Za realizaciju ovoga cilja osmišljena su 34 projekta, od kojih je 15 njih programskoga karaktera (inkluzija, poticaji, javne potrebe u kulturi sportu i sl., stipendije i dr.), dok preostali imaju ulagački i razvojni karakter s ciljem osiguranja novih kapaciteta za smještaj djece predškolskoga i školskoga uzrasta, dodatno uređenje postojećih i obnovu (bazen Školjić) sportskih građevina. Od postojećih, u programskom razdoblju nastavit će se projekti Revitalizacija kompleksa Benčić- Cigleni i T-objekt, Dovršetak uređenja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, Suvremena prezentacija arheoloških ostataka antičke i srednjovjekovne Rijeke i Digitalizacija javne uprave. Kao posve nove, potrebno je naglasiti projekt izgradnje Stanova za mlade, Projekt uređenja Kazališne četvrti te Podatkovni centar Grada Rijeke. Projekt izgradnje stanova za mlade usmjeren je na osmišljavanje i realizaciju modela izgradnje stanova za najam, čime se izravno utječe na kvalitetno rješavanje stambenih potreba mladih, neopterećeno od problema povezanih sa stjecanjem vlasništva.

S druge strane, izrada projekata uređenja Kazališne četvrti izravno treba pridonijeti uređenju najizravnijega kontaktnoga prostora buduće marine „Baroš“, kao riječkoga „waterfronta“.

Projekti programskoga karaktera

  1. Osiguravanje uvjeta za inkluziju djece i učenika s teškoćama u razvoju u dječje vrtiće i osnovne škole
  2. Ulaganje u prepoznavanje, nagrađivanje i razvoj kvalitete ljudskih potencijala u sustavu odgoja i obrazovanja
  3. Osiguranje redovitog provođenja izvannastavnih aktivnosti u skladu s potrebama učenika i s ciljem osposobljavanja za život
  4. Izrada i provedba lokalne strategije za mlade
  5. Povećanje vremena koje učenici provode u osnovnoj školi kroz uvođenje cjelodnevne nastave
  6. Osiguravanje potpore djeci i učenicima pripadnicima romske nacionalne manjine u ranom i predškolskom i osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju
  7. Dodjeljivanje stipendija za srednjoškolsko i visoko obrazovanje
  8. Sportski ritam grada Rijeke
  9. Podmlađivanje grada
  10. Socijalni program Grada Rijeke
  11. Rijeka zdravi grad
  12. Riječki program lokalnog partnerstva
  13. Javne potrebe u kulturi
  14. RiHub
  15. Poduzetnički projekti i programi za mlade

Razvojni projekti

  1. Riperaj – mala gradska radionica za besplatne popravke
  2. Povećanje obuhvata djece rane i predškolske dobi u sustavu odgoja i obrazovanja, s naglaskom na djecu jasličkog uzrasta
  3. Prilagodba školskih građevina za izvođenje nastave u jednoj smjeni
  4. Poticanje uključivanja i aktivnog sudjelovanja građana u zajednici
  5. Rekonstrukcija Bazena Školjić
  6. Održavanje postojeće i izgradnja nove sportske infrastrukture
  7. Stanovi za mlade
  8. Ugodniji suživot sa životinjama
  9. Projekt uređenja Kazališne četvrti
  10. Revitalizacija kompleksa Benčić – Cigleni i T-objekt
  11. Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine
  12. Povežimo se baštinom
  13. ForHeritage
  14. TEATRINO – revitalizacija kulturnog dobra u svrhu stvaranja modernog centra filmske umjetnosti
  15. Dovršetak uređenja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti
  16. Suvremena prezentacija arheoloških ostataka antičke i srednjovjekovne Rijeke
  17. Podatkovni centar Grada Rijeke
  18. Digitalizacija javne uprave

Nositelji gotovo svih projekata (osim Riperaja i stambene izgradnje) jesu odjeli gradske uprave. Sredstva za realizaciju projekata programskoga karaktera u cijelosti su osigurana u proračunu Grada Rijeke, dok se realizacija devet projekata pretpostavlja uz pomoć sredstava iz EU fondova. Ukupna vrijednost projekata iznosi 867,6 milijuna kuna, od kojih na projekte programskoga karaktera otpada 277,5 milijuna kuna.

 

Raditi u Rijeci 2030.

Realizaciju ovoga cilja treba pomoći s 11 projekata, od kojih su samo tri programskoga karaktera. Sukladno naslovu, gotovo svi projekti obilježeni su poduzetništvom ili poticanjem poduzetnika ili su obilježja zahvata takva da se na njima mogu graditi oblici novih ponuda (Exportdrvo, Tržnica Brajda, Zametska pećina).

Projekti programskoga karaktera

  1. Subvencioniranje poduzetnika
  2. Promocija turističke destinacije
  3. Upravljanje poduzetničkim inkubatorima

Razvojni projekti

  1. Startup inkubator Rijeka
  2. Inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju Energana
  3. Izgradnja komunalne infrastrukture u Poduzetničkoj zoni Bodulovo
  4. RiBiz – Podizanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća u gradu Rijeci kroz subvencioniranje gospodarskih aktivnosti, poboljšanje poduzetničke klime, unaprjeđenje poduzetničke infrastrukture i digitalizaciju
  5. Exportdrvo – Obnova i prenamjena bivše industrijske zgrade u višenamjenski prostor u funkciji razvoja turizma i podrške poduzetništvu
  6. Europski projekti za podršku poduzetništvu
  7. Revitalizacija tržnice Brajda u Rijeci
  8. Prezentacija prirodne baštine PGŽ – uređenje Zametske pećine

Ukupna vrijednost projekata iznosi 141 milijuna kuna, od kojih na projekte programskoga karaktera otpada 22,1 milijuna kuna. Za najveći dio projekata sredstva za realizaciju osigurana su u proračunu Grada Rijeke ili su odobrena u prethodnom financijskom ciklusu (obnova Energane iz sredstva Urbane aglomeracije Rijeka, izgradnja infrastrukture PZ Bodulovo iz EU sredstava).

 

Povezati Rijeku 2030.

U poticanju ostvarivanja ovoga cilja oblikovano je 9 projekata koji su usmjereni na unaprjeđenje javnoga prijevoza i rješavanje njegovih razvojnih potreba (autobaza), na unaprjeđenje sustava mikromobilnosti, rješavanje potreba prometa u mirovanju te daljnji razvoj prometne infrastrukture, posebno u svijetlu uspostavljanja brze gradske željeznice po izgradnji drugoga kolosijeka na dionici pruge Škrljevo-Rijeka- Matulji-Jurdani.

Razvojni projekti

  1. Rekonstrukcija i dogradnja prometne mreže u funkciji integracije osobnog i javnog prijevoza sa sustavom gradsko-prigradske željeznice
  2. Rekonstrukcija prometne mreže u funkciji brzog i sigurnog pristupa KBC-u Sušak
  3. Jačanje sustava javnog prijevoza 1
  4. Jačanje sustava javnog prijevoza 2
  5. Studija izbora lokacije autobaze KD “Autotrolej”
  6. Nabava novih autobusa za KD Autotrolej d.o.o.- II
  7. Urbana i prometna revitalizacija gradskoga središta
  8. Razvoj mikromobilnosti na području Grada Rijeke
  9. Razvoj sustava za prihvat vozila u mirovanju

Potreba za realizacijom dijela projekata poput rekonstrukcije prometne mreže u funkciji integracije osobnoga i javnoga prijevoza sa sustavom gradske željeznice, te u funkciji pristupa KBC-a Sušak, urbana i prometna revitalizacija gradskoga središta, razvoj sustava za prihvat vozila u mirovanju i Studija izbora lokacije autobaze, utvrđena je dokumentima prostornoga uređenja, Izvješćem o stanju u prostoru za razdoblje 2007.-2018., kao i Planom razvoja grada Rijeke 2021.-2027. U značajnom dijelu, realizacija projekata predviđa apliciranje na sredstva EU fondova, te korištenje modela ITU financiranja namijenjenoga projektima UA Rijeka. Ukupna vrijednost projekata iznosi 171,5 milijuna kuna.

 

Sačuvati Rijeku 2030.

Gotovo svih dvadeset projekata podržava realizaciju ovoga cilja u svijetlu unaprjeđenja stanja čovjekovoga okoliša, a nositelji gotovo polovice projekata jesu komunalna i trgovačka društva u vlasništvu Grada Rijeke. Prema kriteriju visine ulaganja, najznaćajnija ulaganja usmjerena su na razvoj sustava vodoopskrbe i odvodnje, sustava toplinarstva i podizanja kvalitete zbrinjavanja otpada s ciljem povećanja izdvajanja reciklabilne komponente. Kontinuitet ulaganja u energetsku obnovu ogleda se u nastavku ulaganja u javne građevine, dok novinu provedbenoga programa čine projekti usmjereni na korištenje obnovljivih izvora energije te podizanja kvalitete javnih prostora s posebnim naglaskom na razvoj sustava javnih zelenih površina.

Konačno, u očuvanju Grada potrebno je voditi brigu i o prikupljanju, izgradnji i korištenju sustava baza podataka, posebno u cilju oblikovanja javnih politika, pa je i takav projekt uvršten u ovaj cilj.

Projekti programskoga karaktera

  1. Sustav upravljanja prostornim podacima grada Rijeke

Razvojni projekti

  1. Civilna zaštita i zaštita od požara
  2. Centar ponovne uporabe (CPU)
  3. Implementacija sustava individualiziranog prikupljanja otpada
  4. Izgradnja sortirnice na lokaciji Mihačeva Draga
  5. Uređenje Centralne tržnice u Rijeci
  6. Izgradnja Vodotornja Strmica s pristupnim putem i pripadajućim cjevovodima, te ostalim cjevovodima za opskrbu visoke zone Trsata
  7. Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka
  8. Povećanje učinkovitosti sustava toplinarstva
  9. Uređenje javnih površina i izgradnja pripadajuće infrastrukture unutar bivšeg tvorničkog kompleksa Rikard Benčić
  10. Energetska obnova objekata javne namjene – vrtići i škole
  11. Energetska obnova objekata javne namjene Boćarskog centra Podvežica
  12. Energetska obnova Muzeja moderne i suvremene umjetnosti
  13. Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene
  14. Solarna energija za građane
  15. Razvoj zelene infrastrukture grada Rijeke
  16. Urbana aglomeracija Rijeka – provedba mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja
  17. Izgradnja dijela grobnog polja G11 na CGG Drenova
  18. Uređenje STEM parka u sklopu dijela Trga Ivana Klobučarića i uređenje i opremanje STEM laboratorija u prostoru tehničke kulture na adresi Korzo 2a/II

Značajan dio sredstava za realizaciju projekata osiguran je iz sredstava EU (vodna aglomeracija) odnosno putem ITU mehanizma namijenjenih Urbanoj aglomeraciji Rijeka (sustav toplinarstva), a iz istih izvora bit će potrebno osigurati sredstva i za još neke planirane projekte poput energetske obnove i izgradnje solarnih elektrana.

Promišljanje vlastitoga razvoja u značajnoj mjeri odražava se i na razvoj područja Urbane aglomeracije Rijeka. Primjena europskoga mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU), osmišljenoga od strane Europske komisije radi poticanja gradova kao zamašnjaka razvoja, omogućuje i Gradu Rijeci korištenje značajnih sredstava koja su, prilikom prijavljivanja projekata u financijskom razdoblju 2016,-20., u značajnim iznosima iskorištena za unaprjeđenje sustava javnoga prijevoza, a još uvijek se koriste za realizaciju projekta podizanja učinkovitosti sustava toplinarstva, te uređenje dijela kompleksa ex Benčić.

Ukupna vrijednost projekata iznosi 1.222,8 milijuna kuna, od kojih, međutim, čak 933,3 milijuna kuna otpada na izvedbu projekata vodne aglomeracije Rijeka i povećanje učinkovitosti sustava toplinarstva.

U razdoblju 2021.-27. projekti Urbane aglomeracije Rijeka trebaju biti osmišljeni na podlozi Strategije razvoja Urbane aglomeracije Rijeka za razdoblje 2021.-27., a usklađeni s Nacionalnom razvojnom strategijom koja predstavlja krovni razvojni dokument na razini čitave Republike Hrvatske, kao i planovima razvoja svake JLS ponaosob, što će zahtijevati dodatne napore. Budući da će konačna visina alokacije za razvoj UA Rijeka biti poznata tek nakon donošenja Provedbenoga programa, u istome je procijenjena na razini sredstava korištenih u razdoblju 2016.-2020.