Temeljem inicijative građana i njihovih upita o potrebi povećanja broja polazaka na relaciji Rijeka – Matulji, gradonačelnica Iva Rinčić uputila je zahtjev HŽ Putničkom prijevozu, čiji su se predstavnici, Predsjednik Uprave HŽ Putnički prijevoz Željko Ukić, direktorica prodaje i marketinga Snježana Malinović i šef RJ Rijeka Željko Tulić, u vrlo kratkom roku odazvali na sastanak, na kojem je dogovoreno pokretanje dodatne linije na relaciji Rijeka – Matulji, koja će od 6. listopada 2025. godine polaziti iz Rijeke u 20:55 sati.

„Zadovoljna sam spremnošću HŽPP-a da sluša potrebe naših građana, jer upravo ovakve konkretne mjere doprinose kvaliteti života, mobilnosti i boljem i učinkovitijem željezničkom prijevozu za sve.“ istaknula je gradonačelnica Iva Rinčić.

Također, na sastanku održanom u petak, 29. kolovoza, bilo je riječi o nastavku suradnje po pitanju uključivanja željeznice u sustav javnog gradsko-prigradskog prijevoza, koji će se svakako nastaviti i iduće godine, čime se promiče integrirani oblik prijevoza putnika i jača povezanost željezničkog prometa s ostalim oblicima javnog prijevoza. Riječ je o mjesečnim i pojedinačnim kartama KD Autotrolej s kojima je, bez dodatne nadoplate, moguć i prijevoz vlakom, odnosno, svi korisnici mjesečnih pokaznih karata,  korisnici godišnjih radničkih i 65+ karata te korisnici tzv. cvikalica, imaju mogućnost do željenog odredišta doći i vlakom. Cilj nastavka suradnje u sklopu projekta integriranog putničkog prijevoza vlakovima HŽ Putničkog prijevoza i autobusima Autotroleja je potaknuti povećanje broja putovanja javnim prijevozom, te posljedično smanjiti broj osobnih automobila na cestama, povećati sigurnost u cestovnom prometu i doprinijeti smanjenju ispušnih plinova.

“Rado ćemo, kad god je to potrebno i moguće, razmotriti uvođenje novih linija i spremni smo na daljnju suradnju po pitanju učinkovitijeg prijevoza putnika” izjavio je Predsjednik Uprave HŽ Putnički prijevoz, Željko Ukić.

Razgovaralo se i o mogućnostima daljnje suradnje te o unapređenju postojeće kvalitete putničkog željezničkog prijevoza. Predstavnici HŽ Putničkog prijevoza, istaknuli su i kako je, od početka godine do danas gradsko-prigradskom prijevozu Grada Rijeke vlakom prevezeno oko 30.000 tisuća putnika od čega oko 70%  putnika s prijevoznom kartom  Autotroleja bilo pojedinačnom bilo pretplatnom (mjesečnom, godišnjom), a 33% putnika s kartom HŽPP-a. Ujedno, upravo u svrhu povećanja korištenja željeznice, prijevoz vlakom besplatan je za djecu, učenike, studente te umirovljenike i osobe starije od 65 godina, a ovim se potezom dodatno želi potaknuti građane na korištenje ovog oblika prijevoza u svakodnevnim aktivnostima.

Obje strane izrazile su zadovoljstvo i spremnost na zajedničku suradnju kao i na buduće iskorake u poboljšanju prijevoza putnika vlakovima.