Zvonimir Peranić (MOST) je postavio pitanje odgovornosti direktorice društva EPK 2020, kazavši kako iz te tvrtke odlaze zaposlenici, imaju problema s financiranjem, ljudi koji u tvrtki rade nisu upoznati s time što rade i općenito je situacija takva da se dovodi u pitanje realizacija čitavog projekta, a da je direktorica Višnić u razgovorima sa suradnicima kazala, da ako projekt propadne, odgovornost će ionako snositi gradonačelnik, a ona će se lako vratiti u Zagreb od kuda je i došla. Stoga smatra da bi direktorica Višnić trebala dati ostavku i prepustiti taj projekt nekome tko bi to uspješno doveo do kraja.

Direktorica EPK 2020 Emina Višnić je kazala kako na niz tako iznesenih insinuacija i nepotvrđenih činjenica, tračeva, citiranja riječi koje ona nije nikad izgovorila, neće dati odgovor, odnosno neće dati odgovor na  temelju tako postavljenog pitanja.

Zvonimir Peranić je u replici Višnić kazao kako je očekivao ovakav odgovor i dodao kako je po njegovu mišljenju važan EPK 2020 i važna je Rijeka, a nije važna Emina Višnić, predloživši još jednom da se razmisli o tome da netko drugi nastavi voditi ovaj projekt.

Danko Švorinić Lista za Rijeku (RI) uputio je pitanje pročelnici Ireni Miličević vezano uz stanje fasada u užem centru grada, zaštićenoj spomeničkoj jezgri, odnosno pitanje raznih instalacija, antena, svjetlećih reklama i klima uređaja koji ih nagrđuju. Kazao je kako po tom pitanju u gradu vlada divlji zapad, ne zna se tko pije tko plaća, a  stanje gore nego u ostalim jadranskim gradovima. Pitao je zbog čega to nije regulirano Odlukom o komunalnom redu i je li moguće napraviti nekakav akcijski plan da se to stanje popravi do 2020.g., kada će Rijeka biti Europska prijestolnica kulture.

Pročelnica Irena Miličević je odgovorila kako je to  pitanje pogođeno. Svjesni smo stanja koje je prisutno na fasadama u užem centru grada. Na žalost, nemoćni smo na reagirati samo temeljem opažanja građana jer se svi zahvati trebaju dogovoriti sa Konzervatorskim zavodom, budući da potpadaju pod njihove inspekcijske službe i oni znaju za to, ali nemaju dovoljno ljudi. Grad Rijeka je ponudio da gradsko komunalno redarstvo detektira takve uređaje i instalacije, a da onda Konzervatorski zavod na osnovu takvih podatka izda rješenja za uklanjanje, no za sada se još ništa nije napravilo od strane Konzervatorskog zavoda. U planu za 2019. Komunalno redarstvo je odredilo s Konzervatorima ponovno pokretanje tih aktivnosti.

Danko Švorinić je replicirao kako su on i vijećnik Peranić bili Konzervatorskom zavodu i dotakli se te priče s konzervatorima. Oni su im tada rekli kako i oni upravo to predlažu, da komunalni redari Grada Rijeke pomognu njima. Švorinić je dodao  kako će inicirati sjednicu Odbora za kulturu da vide u čemu je problem i kako ga riješiti te predložiti, s obzirom na to da u Odluci o komunalnom redu nema odredbe o tome, da se ta odluka promijeni.

Marinko Koljanin (Nezavisni) postavio je pitanje blokade prometa zbog incidenta u Adamićevoj ulici. Kazao je kako je takve incidente teško spriječiti i predvidjeti i pitao zašto ne postoji alternativni plan koji bi preusmjerio promet i ublažio probleme, poput postavljanja privremenog rotora ili pretvaranja jednosmjerne ulice u dvosmjernu, što je po njemu trebalo napraviti s ulicom Riva. Dodoao je kako je živio u inozemstvu i kako se tamo takva stan ja u prometu rješavaju brzo i efikasno na taj način.
Pitao je što će grad poduzeti kada ponovno dođe do takve blokade i ima li Grad plan kratkoročne promjene režima prometa.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako iskustva iz drugih gradova nisu uvijek primjenjiva jer Rijeka ima samo tri relevantne ulice prometovanja u pravcu istok – zapad. Blokiranje jedne od njih izaziva gužve u prometu. Alternativna rješenja postoje ali se njihova aktivacija ne može provesti ni brzo niti jeftino. Kazao je kako je ulica Riva duga oko 800 metara. Za promjenu režima prometovanja treba riješiti opremu koja će fizički razdvojiti prometni trak, riješiti problem parkiranja. Pri čemu prilaz ulici Riva podrazumijeva 4. skretanja pod pravim kutom i što zahtjeva manju brzinu i usporavanje prometa. U suradnji s prometnim odjelom MUP-a procijenili smo da, s obzirom na to da će promet Adamićevom ulicom biti pušten u roku 3-4 dana, da se ne aktivira ovo alternativno rješenje jer bi ono neznatno umanjilo gužvu, što se pokazalo točnim. Alternativno rješenje postoji i aktivira se u dogovoru s Mup-om i prometnim stručnjacima.

Predrag Miletić Lista za Rijeku (RI) postavio je pitanje vezano uz dio kompleksa Benčić, odnosno zgrade MMSU,. Zanima ga  kako teku pregovori s tvrtkom Pik oko preuzimanja II. kata i potkrovlja zgrade i što će biti sa zgradom Teatrina koja nije ušla u ukupnu obnovu kompleksa.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio kako su pregovori s PIK-om dosta odmakli i dogovarana je zamjena zemljišta za prostor drugog kata i potkrovlja. U upravi PIK-a došlo je do određenih promjena pa su pregovori zastali. Vjeruje da će se pregovori nastaviti i u narednih nekoliko mjeseci doći do zadovoljavajućeg rješenja. Problem Teatrina iznesen je na zadnjem sastanku sa pomoćnikom ministrice  kulture, Davorom Trupkovićem. Problem je u tome što nitko od nadležnih službi još uvijek nije definirao stav što sa tom zgradom. Pri tom misli na Konzervatorski odjel. Da bi se bilo štogod napravilo, treba se znati što štitimo i na koji način se to može staviti u funkciju.

Gradonačelnik Vojko Obersnel se dotakao pitanja uređaja na fasadama i njihova uklanjanja upućenog pročelnici Miličević te kazao kako je na svim sastancima sudjelovao. Postoje zapisnici o tome što je obveza Grada a što konzervatora. Čak su i u proračunu Grada Rijeke bila rezervirana sredstva za tu svrhu, ali nikad se nije ništa realiziralo jer nitko nije izdao rješenja o uklanjanju. Uglavnom je riječ o objektima u privatnom vlasništvu . Grad jedino može intervenirati temeljem rješenja o uklanjanju izdanog od strane Konzervatorskog odjela. Dodao je kako Grad možemo dati fizički potporu detektiranja takvih uređaja i uklanjanja, ali tek nakon rješenja konzervatora.

Tamara Martinčić (SDP) je kazala kako je nedavno u OŠ Eugen Kumičić održana prezentacija projekta Ri move sportske škole Grada Rijeke. Pitala je koje škole su prihvatile taj projekti hoće li se projekt i dalje širiti.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je odgovorio  kako se ove godine to provodi kao pilot projekt kojem je cilj obuhvatiti djecu koja pohađaju produženi boravak. OŠ Eugen Kumičić je bila peta ili šesta u kojoj je održana prezentacija. Kvalificirani treneri gimnastike juda i atletike rade s djecom s ciljem da probude interes bavljenja sportom tijekom njihovog obrazovanja i odrastanja. Cilj je da se taj projeklt proširi na sve škole iduće godine. Za sada samo za djecu u produženom boravku. Projekt je besplatan jer Grad plaća trenere, a u sklopu projekta je predviđen i posjet bazenima i upoznavanje sa plivačkim sportovima. Podsjetio je kako Rijeka već ima projekt Rijeka pliva pomoću kojeg djeca uče plivanje ili se učen ispravnom plivanju.

Duško Milovanović (SDP) je pitao do kada će jedna traka u Adamićevoj biti otvorena i u kojem roku će se maknuti skela, odnosno kada će doći do puštanja prometa u punom profilu.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako će prema najavama izvođača radova za to trebati 3 do 4 tjedna, to znači negdje prije Božića ili nove godine. Dodao je kako zna da se promet odvija usporeno i sa zastojima u vršnim terminima, ali prema podacima koje dobiva to za sada nije veliki problem. Promet i dalje blokiraju neodgovorni vozači koji se i dalje zaustavljaju u Adamićevoj. Ako se povećaju gužve i procijenimo da su neprihvatljive s obzirom na dužinu čekanja, aktivirat ćemo alternativnu trasu, no za sada za to nema nikakve potrebe, zaključio je gradonačelnik.

Petra Karanikić (SDP) je pitala gradonačelnika da pojasni kampanju Uključi se, koji su rezultati kampanje i opće važnost projekta za grad Rijeku.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako se svrha ovog projekta svodila na poziv građanima da se uključe u dio programa projekta EPK 2020 namijenjen neposrednom sudjelovanju građanima kroz tri oblika djelovanja. Kroz projekt Zeleni val u kojem su mogli predložiti uređenje ulice, zelene površine ili parka u hortikulturnom smislu. Drugi projekt se odnosi na poboljšanje kvalitete života u njihovom kvarti lili susjedstvu, a treći dio je sudjelovanje u Vijeću građana koje bi procjenjivalo koji projekt će dobiti previđena sredstva za realizaciju, koja su predviđena do maksimalnih 30.000 kuna. Kroz iduću godinu odabrani će se projekti i realizirati.

Gradonačelnik Vojko Obersnel se osvrnuo i na prozivanje direktorice tvrtke EPK 2020. kazao je kako mu je jasna želja dijela vijećnika da ignorira postojanje gradonačelnika kao nositelja izvršne vlasti. Pitanje o ravnateljici tvrtke EPK 2020 je trebalo uputiti njemu. Gospođa Višnić ima njegovo povjerenje i ne vidi razloga za potrebu izmjene u vođenju ovog projekta, jer se ne događa ništa zabrinjavajuće. Jedini problem postoji od strane PGŽ. Dodao je kako se nije od niti jednog nositelja projekta 27 susjedstava tražilo obavezno sufinanciranje i projekti će se realizirati, sa ili bez učešća Županije te će se u tom smislu revidirati odnos sa Županijom kao strateškim partnerom. Prihodi od sponzora i države se ostvaruju u očekivanim iznosima. Problem je u glavama onih koji ta problem žele vidjeti.

Vojko Braut (SDP) je pitao kako teče postupak obnove Zemljišne knjige za katastarsku općinu Sušak kada se očekuje otvaranje nove Zemljišne knjige

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako to pitanje koje se često postavlja zaposlenicima Katastra i Općinskog suda. Taj je projekt započeo 2009. g. Rečeno mu je da de do određenih pomaka doći iduće godine. Ovim tempom, kakvim se radi sređivanje zemljišnih knjiga KO Sušak koja predstavlja 15% površine, do kraja ovog stoljeća uspjet ćemo završiti sve na području cijelog grada Rijeke. Ponovio je da to ne radi Grad Rijeka nego Državni ured za katastar, a Grad Rijeka je osigurao i opremio prostor, te plaća najam prostora koji je ujedno opremljen i računalima. Snosimo i dio troškova u iznosu od 70.000 kuna. Sa zadnjeg sastanka sa predsjednicom Općinskog suda dogovoreno je da se dio čestica koje su riješene postanu sastavni dio novih zemljišnih knjiga. Time bi bilo zatvoreno oko 3000 predmeta, a za riješiti preostaje oko 5000 predmeta.

Aleksandar Bulog (SDP) je kazao kako smo svjedoci nicanja impozantnog turističkog kompleksa na Kostabeli te dodao kako prema najavama to nije jedina hotelska kuća koja će povećati svoje kapacitete jer će to uskoro napraviti i Jadran hoteli. Pitao je u kojoj su fazi kompleks Kostabela i ulaganja u hotelske kuće Jadran hotela.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako izgradnja turističkog resorta Kostabela ide previđenom dinamikom. Sutra je predviđen obilazak gradilišta s investitorom i izvođačem radova. Koliko zna, ideja investitora je da do ljeta 2020. cijeli resort bude otvoren za korištenje. Radi se o ogromnom kompleksu kapaciteta 550 ležajeva s najvećim wellness centrom u širem okruženju, odnosno 50 mil eura vrijednoj investiciji. Postoje naznake da se projekt poveća i na neka susjedna područja.

Potaknute sve boljim turističkim rezultatima i druge kuće pokrenule su aktivnosti. Jadran hoteli će preurediti hotela Neboder, povećati kapacitete i podignuti uslugu na  4 zvjezdice, a radi se projekt stavljanja u funkciju hotela Park, pri čemu bi se obnovio postojeći dio i izgradio novi dio čime bi se povećali kapaciteti i dobile 4 zvjezdice.

Vedran Sabljak (Hrvatski laburisti – stranka rada) je kazao kako je trenutno aktualna tema agonija brodogradilišta 3.maj., kao i agonija kooperanata koji su povezani uz 3. maj zbog nemogućnosti naplate. Kao glavnog krivca proziva se Maksimilijana Percana koji je učinio niz propusta i grešaka; od popisivanja pozajmica Uljaniku, prolongiranja pozajmica, odnošenje većih količina materijala prema Uljaniku. Radnici 3. maja su postavili ultimativni zahtjev da on da ostavku i da se smjeni Nadzorni odbor koji je to dopustio. Umjesto da daju ostavku oni podižu tužbu protiv sindikata. Pitao je kakav je stav gradonačelnika po tom pitanju i ima li saznanja po pitanju plana restrukturiranja, nakon nedavnog sastanka Ministra i uprave Uljanika.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako nema što dodati na njegovo pitanje. Zabrinjavajuća je činjenica da će se vrlo skoro dogoditi da će račun 3. maja biti blokiran 120 dana, nakon čega po sili zakona kreće stečajni postupak, što će biti katastrofa za tu tvrtku i grad. Razočaran je stavom uprave Uljanik grupe, kojim se odgovornost direktora 3. maja umanjuje. Kao minimalni znak dobre volje prema radnicima i cijeloj riječkoj javnosti trebalo je promijeniti nadzorni odbor i smijeniti direktora 3. maja, a ne prebacivati odgovornost na radnike i štrajkaški odbor. Misli da bi Vlada RH i nadležna ministarstva kao najveći vjerovnici trebali sagledati budućnost 3. maja, neovisno o budućnosti Uljanika. Što se plana restrukturiranja tiče, sada je to novi program. Nije upoznat kakav je taj program i hoće li uopće biti usvojen u Bruxellesu. Vlada i ministarstva gospodarstva i financija trbeli bi ne čekati odluku Europske komisije već nešto poduzeti, odnosno izdvojiti 3. maj i pokrenuti proizvodnju uz novog strateškog partnera.

Hrvoje Burić (BURA), postavio je pitanje o tvrtki Teh projekt oprema d.o.o su koje su vlasnicima zgrada poslali dopis o obvezi zamjene kalometra u visini 1560 kuna + PDV. U njihovoj ponudi piše da će se svim korisnicima sustava koji se ne odluče na zamjenu će se udjel u obračunu dijela toplinske energije računati u visini umnoženoj s tri.

Pitao je koji je pravni osnov da jedna privatna firma u Rijeci šalje kazneni obračun pomnožen sa tri. Koji je pravni osnov da ukoliko ne plate taj iznos budu penalizirani na taj način.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako ne može odgovoriti jer pismo nije uputio Grad Rijeka nego neka tvrtka. Raspitat će se o čemu se radi pa će vijećniku Buriću dati pisani odgovor.

Oskar Skerbec (IDS) postavio je pitanje vezano uz Advent u gradu Rijeci – nabavljena je nova svjetleća oprema pa ga zanima kako teku pripreme i koji će se dio grada svjetlosno uobličiti.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao se ove godine nastojalo s Turističkom zajednicom i nizom drugih partnera, proširiti mjesta na kojima se održavaju aktivnosti i dodati nove sadržaji. Uz sve ono što se prijašnjih godina događalo, od klizališta, Korza, aktivnosti na trgovima 128. i 111. brigade, do Trsata, ove godine dio adventskih događanja će se preseliti i na Trg riječke rezolucije gdje će biti riječki ugostitelji, a dio aktivnosti će se održavati u riječkim tunelima. Na Trsatu, osim Gradine osvijetljen je i park uz Gradinu, pojačana je ugostiteljska ponuda i otvoreno manje klizalište. Turistička zajednica nabavila je novu opremu za rasvjetu vrijednu 500.000 kuna koja se montira na Korzu i Trgu riječke rezolucije, a Grad postavlja onu od prije i ovu novu. Troškovi postavljanja i el. energije iznose 380.000 kuna i bit će pokriveni iz proračuna.  Od 1. 12. pa do 6. siječnja svatko će uspjeti pronaći nešto za sebe u adventskim događanjima u Rijeci.

Mate Tomljanović  (HSU) je kazao kako ga zanima stanje u Psihijatrijskoj bolnici Lopača. Do kuda je došla sanacija objekta nakon požara i jesu li pomogla Vlada i Županija i koliko je to koštalo Grad rijeku.

Gradonačelnik Vojko Obersnel je kazao kako je Grad Rijeka jedina jedinca lokalne samouprave koja , je osnivač specijalne bolnice, što do sada nije bilo predviđeno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Nakon požara, raščišćeno je sve što je trebalo, izrađen je statički projekt da se vidi je li došlo do narušavanja statike zgrade. Izrađen je projekt sanacije. U pregovorima smo sa osiguravajućim društvom za pokrivanje štete. Prema prvim procjenama troškovi sanacije bit će veći od onog što će pokriti osiguranje. Do sada, nitko od onih koji su obećavali nije ponudio nikakvu financijsku pomoć, ali očekuje da će Vlada i ministar Kujundžić održati svoje obećanje. Županija u proračunu za 2019. nije predvidjela nikakva sredstva. Novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti koji će se primjenjivati od 1.1. 2019.g., taksativno je navedeno  da jedinica lokalne samouprave može biti osnivač, pa će Grad Rijeka iduće godine imati pravo na decentralizirana sredstva. Da li će to biti iz županijskog proračuna ili državnog ne zna, ali to je napredak. Izrazio je žaljenje što do sada nisu mogli dobiti decentralizirana sredstava jer je to bolnica svojim statusom i radom zaslužila.