U sklopu izrade Nacrta Strategije razvoja Urbane aglomeracije Rijeka za razdoblje od 2015. do 2020. godine na zahtjev predstavnika Udruge Žmergo iz Opatije održan je sastanak s predstavnicima Grada Rijeke o mogućnosti da se dobra praksa Udruge Žmergo pretoči u projekte, koji će postati sastavni dio Nacrta Strategije.

Informacije o aktivnostima vezanim uz Urbanu aglomeraciju Rijeka, mogućnosti korištenja sredstava iz EU-fondova putem mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) te prijedlog projekata vezanih za razvoj iznijela je koordinatorica izrade Strategije razvoja Urbane aglomeracije Rijeka dr.sc. Nataša Zrilić.

U ime Udruge Žmergo sastanku su prisustovale Helena Traub i Ana Golja, koje su izrazile uvjerenje kako višegodišnje iskustvo udruge u provođenju brojnih “zelenih” projekata, ali i projekata koji se odnose na revalorizaciju kulturne baštine, od kojih su mnogi financirani upravo sredstvima europskih fondova, mogu pomoći u kvalitetnijem osmišljavanju integriranih projekata koji bi se mogli financirati putem ITU mehanizma.

Udruga Žmergo ima veliko iskustvo u provođenju “zelenih” projekata, poput kompostiranja (edukacija o kompostiranju i izradi kompostera, posudba alata, dijeljenje kompostera građanima) te vođenja službe za rješavanje problema zaštite prirode i okoliša “Zeleni telefon”, a nedavno je započela s provođenjem partnerskog projekta EAThink čiji je cilj edukcija mladih na temu uređenja školskih vrtova kao načinu učenja s ciljem postizanja održivog prehrambenog sustava.

Nadalje, iskustvo stečeno na projektu revitalizacije povijesnog rimskog obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarum na području Hrvatske i Slovenije pod nazivom “Claustra” moglo bi biti vrijedno prilikom osmišljavanja projekata kulturne baštine u funkciji razvoja turizma, posebice novih turističkih ruta uz stalnu edukaciju turističkih vodiča i agencija. U svom dosadašnjem radu Udruga Žmergo stekla je iskustvo i na projektima zapošljavanja dugoročno nezaposlenih ljudi te bi mogla uključiti u razradu projekata cjeloživotnog učenja, a njihov prijedlog projekta Info centra za mlade Opatija mogao bi postati sastavnim dijelom predložene mreže info centara na području Urbane aglomeracije Rijeka.

Članice Udruge Žmergo ujedno su predložile da se među projekte koje se odnose na razvoj održivog gospodarstva uvrsti i tema cirkularne ekonomije, novog modela koji se zasniva na redizajnu proizvoda i usluga, kruženju materijala, ponovnoj upotrebi, popravljanju i recikliranju, a koji bi se mogao nasloniti i na neke projekte predložene od strane gradova i općina.
(S.R.L.)