Prigodnom svečanošću na Filozofskom fakultetu obilježeno je dvadeset godina rada Psihološkog savjetovališta Sveučilišnog savjetovališnog centra.

Čestitke na dva desetljeća rada uputili su rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija, dekanica Filozofskog fakulteta Ines Srdoč-Konestra, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ-a Dragica Marač te riječki gradonačelnik Vojko Obersnel.

„Psiholozi savjetovališta prepoznali potrebu da se studente ne gleda samo kao osobe koje treba educirati, već i kao osobe kojima treba pružiti pomoć prilikom savladavanja prepreka koje im se nameću kroz studiranje,“ kazao je gradonačelnik Obersnel, izražavajući zadovoljstvo što Grad Rijeka od 2000. godine financijski podupire rad Psihološkog savjetovališta.

Nakon pozdravnih govora uvaženih gostiju, voditeljica Savjetovališta prof. dr. sc. Ivanka Živčić-Bećirević ukratko je predstavila dvadesetogodišnji rad Psihološkog savjetovališta s naglaskom na aktivnosti koje se trenutno provode i rezultate evaluacije provedenih psiholoških tretmana i psihoedukativnih aktivnosti. U drugom je dijelu održan okrugli stol pod nazivom Što (ne) znamo o psihološkoj prilagodbi studenata riječkog Sveučilišta? Djelatnice Psihološkog savjetovališta i suradnice s Odsjeka za psihologiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci izložile su rezultate istraživanja provedenih sa studentima riječkog Sveučilišta. Govorilo se o prilagodbi na studij, psihološkim problemima te akademskom funkcioniranju studenata.

Psihološko savjetovalište SSC-a započelo je s radom 1998. godine pri Filozofskom fakultetu u Rijeci, a od 2010. godine djeluje pri Sveučilištu u Rijeci. Centar se s godinama razvijao, pa tako u sklopu SSC-a danas djeluju, uz spomenuto Psihološko savjetovalište, Ured za studente s invaliditetom i Ured za karijere. U savjetovalištu se provode individualni i grupni psihološki tretmani, u koje je dosad bilo uključeno 2045 korisnika sa svih studija riječkog Sveučilišta, pri čemu broj korisnika svake godine raste. Provedeno je 15 595 sati savjetovanja, uglavnom po principima kognitivno-bihevioralne terapije.

Voditeljica Savjetovališta prof. dr. sc. Ivanka Živčić-Bećirević ukratko je predstavila dvadesetogodišnji rad Psihološkog savjetovališta

Voditeljica Savjetovališta prof. dr. sc. Ivanka Živčić-Bećirević ukratko je predstavila dvadesetogodišnji rad Psihološkog savjetovališta

Studenti se najčešće javljaju zbog problema vezanih uz studiranje (neuspjeh na studiju, nedostatak motivacije, problem s učenjem i polaganjem ispita, organizacija vremena…), a nakon toga su po učestalosti anksiozna stanja (strahovi, panike), depresivost i interpersonalni problemi. Od samog početka rada do danas održavaju se grupni tretmani za pomoć studentima s problemima u učenju i polaganju ispita, a posljednje tri godine provode se i grupni tretmani socijalno-anksioznih studenata i studenata koji doživljavaju strah od javnog nastupa.

Provjerom učinkovitosti tretmana, pokazuje se da čak 92% korisnika uključenih u individualno savjetovanje doživljava značajno poboljšanje u funkcioniranju, a grupni tretmani se također pokazuju vrlo učinkovitima. U savjetovalištu se provode i psihoedukativne radionice i predavanja na teme zanimljive studentima, kao što su organizacija vremena, asertivnost, koncentracija itd. Brojni psihoedukativni materijali i materijali za samopomoć dostupni su na službenoj internetskoj stranici i u obliku letaka i brošura koje se distribuiraju po fakultetima i odjelima. Psihološko savjetovalište bilo je uključeno u nekoliko međunarodnih projekata, a provedeni su i neki nacionalni projekti u suradnji s udrugama, Gradom Rijeka i si. Zajedno s Odsjekom za psihologiju pokrenuli su Rijeku psihologije, a u svom radu surađuju i sa drugim institucijama i udrugama. Rad Psihološkog savjetovališta financira Sveučilište u Rijeci, a kontinuirano se uključuje i Grad Rijeka sufinancirajući neke aktivnosti.

U Psihološkom savjetovalištu izrađen sustav ranog prepoznavanja studenata rizičnih za razvoj psiholoških problema, čime je Savjetovalište pokazalo kako prati svjetske trendove i smjernice. Studentima su na mrežnim stranicama Savjetovališta i svih sastavnica Sveučilišta dostupni upitnici prilagodbe na studij i svakodnevnog funkcioniranja. Nakon ispunjavanja studenti dobiju povratnu informaciju s preporukama kako se nositi s problemima koji su prepoznati.