Finski grad Turku bio je domaćin prvog edukacijskog sastanka Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Cilj sastanka koji je okupio oko 40 predstavnika europskih zdravih gradova i nacionalnih mreža, bio je povećati kompetencije koordinatora Zdravih gradova vezano uz komunikacijske vještine, te vještine vođenja.

Na sastanku u finskom gradu Turku, održanom u  periodu od 19. do 22. rujna 2016., okupilo se oko 40 predstavnika europskih zdravih gradova i nacionalnih mreža iz Finske, Švedske, Rusije, Turske, Grčke, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva, Irske, Latvije, Litve, Izraela, Njemačke, Italije, Srbije, Rumunjske i Hrvatske. Grad Rijeku je predstavljao viši stručni suradnik za projekt „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić.

Prvi dan sastanka bio je posvećen komunikacijskim vještinama o kojima je kroz predavanja i radionice govorio ekspert za komunikaciju Jon Worth. Poseban naglasak stavljen je na najbolje načine prenošenja poruke Zdravih gradova putem modernih društvenih mreža. Na kraju prvog dana dr. Kai Lehikoinen iz Centra za istraživanje scenske umjetnosti iz Helsinkija održao je seminar na temu poveznica između kulture i zdravlja, što je posebno aktualno budući da je gradu Rijeci dodijeljena titula Europske prijestolnice kulture za 2020. godinu.

Zajednička fotografija predstavnika Europske mreže zdravih gradova

Zajednička fotografija predstavnika Europske mreže zdravih gradova

Glavna tema drugog dana sastanka bio je razvoj vještina vođenja kod koordinatora Zdravih gradova, a o tome je kroz predavanja, radionice i vježbe govorila ekspertica za vođenje Tamsin Rose. Dan je završio seminarom profesora futurologa Markku Wileniusa koji je govorio o zdravlju i održivom razvoju u Zdravim gradovima u vidu novih globalnih ciljeva Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. godine.

Posljednjeg dana sastanka govorilo se o budućnosti Europske mreže zdravih gradova te o pripremi za poslovni sastanak u Pečuhu 2017. godine, kao i pripremi za fazu VII Europske mreže, koja će započeti 2018. godine. Nova čelnica Europske mreže zdravih gradova Monika Kosinska govorila je o sljedećim koracima u razvoju Mreže, Elisabeth Bengtson, savjetnica WHO-a za Zdrave gradove, govorila je o kriterijima za ulazak u VII fazu, profesor Geoff Green govorio je o razvoju novog priručnika za razvoj i održavanje Zdravog grada, a Joan Devlin iz sekretarijata Europske mreže zdravih gradova govorila je o kompetencijama koje koordinatori Zdravih gradova moraju posjedovati.

Na samom kraju sastanka sudionici su imali priliku odabrati jedan od tri obilaska vezanih uz teme: urbano planiranje, usluge za mlade i osobe starije životne dobi, te kulturne rute razvijene 2011. godine kada je Turku nosio titulu Europske prijestolnice kulture.

(J.M.)