8. prosinca 2021. godine predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na godišnjem poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije koji se iz epidemioloških razloga održavao online putem.

Istog dana održan je i sastanak koordinatora lokalnih projekata Zdravi grad, a samo dan kasnije i sastanak Radne skupine za zdravo starenje Europske mreže, u čijem radu sudjeluje i Grad Rijeka. Na sva tri sastanka Grad Rijeku predstavljao je voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić.

Cilj poslovnog sastanaka bio je podnošenje izvještaja o aktivnostima Europske Mreže zdravih gradova u 2021. godini te financijskog izvještaja, predstavljanje članova novoizabranog Savjetodavnog odbora Mreže, te planiranje prioriteta i aktivnosti za 2022. godinu. Sastanak je otvorio regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije za Europu Hans Henri P. Kluge, a sastanak je vodila v.d. direktorica Odjela za nezarazne bolesti SZO za Europu Carina Ferreira-Borges, koja je ujedno i zadužena za provođenje projekta Europske mreže zdravih gradova.

U popodnevnim satima održan je sastanak koordinatora lokalnih projekata Zdravi grad, a paralelno i koordinatora Nacionalnih mreža zdravih gradova. Tijekom sastanka diskutiralo se o vrijednostima koje projekt Zdravi grad donosi članovima, naučenim lekcijama koje su proizašle iz suočavanja s pandemijom bolesti COVID-19 na lokalnoj razini te planiranju sljedećih koraka u 2022. godini.

9. prosinca održan je treći i posljednji ovogodišnji sastanak Radne skupine za zdravo starenje Europske mreže zdravih gradova, čiji je Rijeka član od njenog osnutka 2004. godine. Tijekom sastanka razgovaralo se o utjecaju pandemije na inicijative Zdravih gradova, Christopher Mikton iz Odjela za demografske promjene i zdravo starenje SZO održao je prezentacija na temu usamljenosti i socijalne izolacije osoba starije životne dobi, predstavljeni su preliminarni rezultati upitnika o suočavanju lokalnih zajednica s pandemijom COVID-19, u kojemu je sudjelovao i Grad Rijeka, a predstavljena je i radna verzija publikacije SZO vezane uz prelazak gradova usmjerenih na zdravo starenje iz pandemijske faze u endemsku fazu bolesti COVID-19. Na samom kraju sastanka planirale su se aktivnosti za 2022. godinu.

Grad Rijeka prvi je puta pristupio Europskoj mreži zdravih gradova 1998. godine za vrijeme trajanja III. faze projekta, te od tada kontinuirano prolazi kroz sve faze koje su uslijedile, a koje u središtu imaju temu zdravlja i svega onoga što zdravlje određuje. U 2021. godini Rijeka je službeno primljena u VII. fazu Europske mreže zdravih gradova te je time postala za sada jedini grad iz Republike Hrvatske koji je udovoljio uvjete za pristup najnovijoj fazi ove prestižne Mreže.