Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sudjelovao je na panelu „Budućnost u kojoj želimo živjeti: pametni gradovi“ održanom u sklopu festivala održivosti Greencajt u Zagrebu.

U kakvim ćemo gradovima živjeti, koliko vremena za promjenu imamo te mogu li kompanije i kako poslovati održivo, samo su neke od tema kojima su se bavili sudionici prvog dana festivala održivosti.

Panel u sklopu festivala Greencajt

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović

Da vremena nema puno, ali ipak ima, istaknuo je na samom početku Julije Domac, ravnatelj REGEA-e i savjetnik za održivost Predsjednika RH. „Hrvatska kao mala otvorena ekonomija ima lakši put ka zelenoj transformaciji. Imamo ugodnu klimu, dobru hranu, manju industriju i to bi trebale biti naše prilike. Potres je mogao biti motivacija i prilika gradovima da postanu zeleniji i da funkcioniraju efikasnije, no, čini mi se da nismo reagirali. Sve će se promijeniti u sljedećih 10 godina i na to moramo biti spremni“, kazao je Domac na panelu „10 do 12 – vremena je sve manje, ali vremena ima“. Koliko su zaista hrvatski gradovi spremni na scenarij budućnosti, otkrili su predstavnici Zagreba i Rijeke.

Da su urbanizam i dugoročno planiranje prioriteti, složili su se gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i Ivo Špigel, član radne skupine za IT Grada Zagreba. „Novi Zagreb je dizajniran i izgrađen u skladu s pravilima struke i uvažavanjem urbanista, dizajnera i sociologa, ali ostatak grada izgrađen nakon 80-ih godina je devastiran. Prioritet grada jeste okupiti tim stručnjaka koji će postaviti smjernice za razvoj kako zelenih površina tako i drugih sadržaja u gradu, no, nažalost, to ne možemo preko noći“, kazao je Špigel.

„Rijeka ima najgušću naseljenost i ta činjenica je veliki izazov za zelenu tranziciju, racionalni javni prijevoz ili sustav odvajanja otpada. Ne možemo nekome ukinuti parkirna mjesta ispred zgrade kojih ionako nedostaje da bismo postavili podzemne spremnike za odvajanje otpada. Izazovi su realni i teški“, upozorio je Filipović.

Festival održivosti Greencajt Festival

Festival održivosti Greencajt Festival

Svoju ulogu u promicanju održivosti već su dobrim dijelom definirale i postavile vodeće kompanije. Najbolji projekti u segmentu održivog dobili su i prvu zelenu nagradu GREEN PRIX.

Greencajt.hr je u Rougemarin parku na jednom mjestu do nedjelje okupio green stručnjake, inovatore, male proizvođače i entuzijaste. Paneli, radionice, eko izložba, kino, mali plac, modni buvljak, te brojne inovacije na temu zelenog i održivog, bili su dio bogate ponude prvog zelenog festivala.

(foto: Festival Greencajt)