Pod nazivom „The Future is Now – znanost za bolju budućnost“ u Gradskoj vijećnici održana je druga konferencija članova Međunarodnog znanstvenog savjeta (MZS) Sveučilišta u Rijeci.

Konferenciju su otvorili rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, koja je sudjelovala i u panel raspravi, te gradonačelnik Rijeke mr. sc. Vojko Obersnel. Tom prilikom rektorica Prijić Samaržija istaknula je kako je iznimni znanstvenici svojim iskustvom mogu Sveučilište te hrvatsku znanost usmjeriti u razvoju koji će se temeljiti na pravim vrijednostima i svojom otvorenošću doprinositi društvu.

Gradonačelnik Obersnel još jednom pozdravio ideju osnivanja Međunarodnog znanstvenog savjeta, istaknuvši kako u vrijeme u kojem živimo, u kojem se suočavamo s nizom anomalija, od odnosa prema migrantima, ideje o Zemlji kao ravnoj ploči ili protivljenju cijepljenju, iznimno potrebna društveno angažirana akademska zajednica.

U radu konferencije su sudjelovali prof. dr. sc. Ivan Đikić, Goethe Sveučilište u Frankfurtu, Njemačka, prof. dr. sc. Danica Kragić Jensfelt, Kraljevski institut za tehnologiju u Stockholmu, Švedska, prof. Vedran Mimica, dipl. ing. arch., Tehnološki institut države Illinois u Chicagu, SAD, prof. dr. sc. Željko Ivezić, Sveučilište u Washingtonu, SAD – uključenje u rad Skype vezom. Konferenciju je moderirao v.d. urednika akademskog portala Ideje.hr Željko Ivanković.

Vojko Obersnel, Željko Ivanković, Ivica Đikić, Danica Kragić Jensfelt i Vedran Mimica

Vojko Obersnel, Željko Ivanković, Ivica Đikić, Danica Kragić Jensfelt i Vedran Mimica

Znanstvenici su na konferenciji progovorili o nekim aktualnim društvenim temama te su, povezujući impresivne rezultate koje postižu u znanstvenom radu s osnovnom temom „The Future is Now – znanost za bolju budućnost“, svoja znanstvena postignuća povezali uz fascinantne mogućnosti koje znanost sve više otvara, primarno u znanstvenim područjima na kojima rade (primjerice: personalizirana medicina, umjetna inteligencija, urbane tranzicije i sl). Uz to se kontekstulano vežu i  eventualni prijepori do kojih može doći poput, primjerice, očuvanja privatnosti, promjene radnih odnosa, ali vjerojatno i odnosa među ljudima, i sl. Bio je to uvod u širu raspravu u drugom dijelu konferencije u koju se putem video linka uključio i prof. dr. sc. Ivezić sa svojim dojmljivim postignućima na polju astrofizike.

Međunarodni znanstveni savjet Sveučilišta u Rijeci broji deset članova. Prva konferencija članova Međunarodnog znanstvenog savjeta Sveučilišta u Rijeci održana je 6. srpnja ove godine na temu „Science first – znanost, a ne predrasude“, kada su sudjelovali  prof. dr. sc. Ivan Đikić, Goethe Sveučilište u Frankfurtu  Njemačka (putem Skypea), prof. dr. sc. Igor Mezić, Sveučilište u Kaliforniji, Santa Barbara, prof. dr. sc. Nenad Mišćević, Sveučilište u Mariboru i Srednjeeuropsko sveučilište u Budimpešti, prof. dr. sc. Aleksandra Kanjuo Mrčela, Sveučilište u Ljubljani, prof. dr. sc. Winfried Pickl, Medicinsko sveučilište u Beču, prof. dr. sc. Dražen Prelec, Massachusetts institut za tehnologiju i prof. dr. sc. Igor Žutić, Sveučilište u Buffalu. Na Okruglom stolu kao uvodničari u raspravu sudjelovali su dr. sc. Boris Jokić, Institut za društvena istraživanja Zagreb i Boris Popović, predsjednik Savjeta za konkurentnost Urbane aglomeracije Rijeka.