
Na Preluku je danas održan prvi dan ekološke akcije „More spaja – #EUBeachCleanup Rijeka 2025“, u kojem je sudjelovalo više od 70 učenika Osnovne i Srednje waldorfske škole te 30 volontera.
Na početku okupljene su pozdravile Ana Aničić, voditeljica EUROPE DIRECT Rijeka, te Suzana Belošević Romac, viša savjetnica – specijalistica za europske projekte Grada Rijeke, naglasivši važnost zajedničkog djelovanja u zaštiti okoliša i mora te istaknuvši da upravo mladi svojim primjerom pokazuju put prema održivijoj budućnosti.
Učenici su podijeljeni u grupe i, uz pomoć profesora, djelatnika Riječke razvojne agencije Porin i volontera, marljivo čistili obalu Preluka. Zahvaljujući njihovom angažmanu prikupljeno je ukupno 380 kilograma otpada. Najviše je pronađeno opušaka, komadića plastike i omota od hrane, a među predmetima izdvajaju se automobilska guma, komadi namještaja, zapakirana hrana, ambalaža od hrane, građevinska šuta, pa čak i kupaći kostimi i odjeća.
Nakon akcije među učenicima i volonterima vladao je osjećaj ponosa i postignuća jer su svojim radom vidjeli konkretan rezultat, hrpe otpada uklonjenog iz okoliša. Njihova predanost i zajednički trud stvorili su snažan osjećaj zajedništva i odgovornosti prema okolišu.
Posebnu ulogu u provedbi današnje akcije imali su brojni partneri. Grad Rijeka i Autotrolej organizirali su prijevoz učenika do lokacije, KD Čistoća osigurala je rukavice, vreće i kontejnere te odvoz prikupljenog otpada, dok je projekt Re-Value omogućio majice, hranu i piće za sudionike. Udruga Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“ pomogla je u provedbi prvog dana eko akcije svojim iskustvom, dok su volonteri Hrvatskog kulturnog doma pomagali u raspodjeli opreme i podršci grupama na terenu.
Organizatori posebno zahvaljuju učenicima Osnovne i Srednje waldorfske škole, čija je brojnost i entuzijazam obilježila prvi dan akcije, te svim partnerima i volonterima koji su svojim doprinosom omogućili uspješnu provedbu.
Akcija se nastavlja sutra, u subotu 4. listopada, kada će više od 75 ronilaca i 40 volontera s obale i barki, pod vodstvom „Ajkula“, čistiti podmorje Preluka. Očekuje se uklanjanje još veće količine otpada iz morskih dubina, od sitne plastike do glomaznih predmeta, čime će Rijeka još jednom poslati snažnu poruku da more nije mjesto za otpad, već prostor koji povezuje ljude, zajednice i generacije.
(foto: Tanja Kanazir)