Građevinski fakultet će 25. i 26. svibnja ugostiti 8. međunarodnu konferenciju o industrijskoj baštini, kojoj je glavna tema „Obnova industrijskog naslijeđa“.

Kroz teoriju, ali i brojne primjere dobre prakse o temi će govoriti stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva, koje u Rijeku dovodi Udruga za promicanje i očuvanje riječke industrijske baštine Pro Torpedo. U sklopu konferencije bit će riječi i o riječkoj industrijskoj baštini, s posebnim naglaskom na kompleks bivše tvornice Rikard Benčić, koji se nalazi u procesu revitalizacije i preuređenja u riječki art kvart.

Konferencija, kojom će udruga Pro Torpedo ujedno obilježiti 15. godišnjicu svog djelovanja u promicanju vrijednosti industrijske baštine Rijeke, okupit će čak 68 sudionika, od čega 29 inozemnih, najviše iz zemalja u okruženju, ali i cijeloga svijeta, koji će predstaviti 53 teme. Predavanjima je pokriven široki vremenski raspon, od primjera peći za obradu željeza iz 12. stoljeća preko baštine 17. stoljeća sve do industrijske baštine proteklog stoljeća, s posebnim naglaskom na poslijeratno razdoblje. Izlaganja pokrivaju područje od arhitekture preko infrastrukture do brodogradnje, prezentirajući kako studentske projekte, tako i primjere poznatih adaptacija.

Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini posvećena temi obnove

Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini posvećena temi obnove

S obzirom na to da je glavna tema konferencije obnova industrijskog nasljeđa, predavači će predstaviti neke uspješne primjere revitalizacije, kao što je Molino Stucky – mlin izgrađen 1895. godine na otočiću Giudecca u Veneciji, koji je prije nekoliko godina pretvoren u luksuzni hotel Hilton, obnova pivovare Lazar Đunđevski u Srbiji ili proces obnavljanja rudnika živog srebra Idrija u Sloveniji.

„Konferencija koja je pred nama pokušat će dati odgovore na više pitanja od kojih je ključno da li se i koliko promijenila teorija pristupu i obnovi industrijske baštine i da li trebamo i dalje inzistirati na promjeni funkcija nekadašnjih industrijskih pogona ili se trebamo vratiti industriji i u novim, humanijim okolnostima ponovno aktivirati i revitalizirati djelatnosti koje su brojnim gradovima podarile izgled i identitet,“ kazala je predsjednica organizacijskog odbora dr. sc. Nana Palinić, istaknuvši kako će konferencija bit će prilika i za sveobuhvatnu sintezu o vrijednosti, zaštiti i obnovi industrijske baštine, ali i industrijskom i postindustrijskom društvu i njegovim baštinicima.

Prema riječima dr. sc. Julijie Lozzi Barković i mr.sc. Velida Đekića, naglasak ovogodišnje konferencije bit će na revitalizaciji Benčića, kako kroz predavanja predstavnika Konzervatorskog odjela i Grada Rijeke, kao i kroz obilazak bivše tvornice, u kojoj je protekle godine otvoren Muzej moderne i suvremene umjetnosti, a trenutno se obnavlja i upravna zgrada Šećerane.

Ovogodišnja konferencija dio je programskog pravca „27 susjedstva“, koji se odvija u sklopu projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020. i jedan od programa obilježavanja 45. godišnjice Sveučilišta u Rijeci.

Pored udruge Pro Torpedo organizatori konferencije su Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i Sveučilište u Rijeci.

Detaljan program konferencije može se pronaći na mrežnim stranicama udruge Pro Torpedo.