Javnozdravstvenom akcijom održanom na Korzu, kojom se ukazalo na potrebu rane prevencije raka debelog crijeva, a u kojoj su sudjelovali učenici Medicinske škole Rijeka, te stručnim predavanjima održanim u Gradskoj vijećnici, Invalidsko društvo ILCO Rijeka, obilježilo je Međunarodni dan osoba sa stomom.

U  okviru obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa stomom u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana su predavanja uz temu raka debelog crijeva i problema s kojima se susreću osobe sa stomom. Na te teme govorili su Ognjan Peleš, Predsjednik ILCO Saveza, Mateja Jurić-Marelja, dr.med, prim.dr.sc. Ira Pavlović.Ružić, dr. med, predsjednica Lige protiv raka PGŽ,  Sanja Juretić, mag. sestrinstva, glavna sestra intenzivne njege Zavoda za digestivnu kirurgiju KBC Rijeka: i doc.dr.sc. Marko Zelić, dr.med, predstojnik Zavoda za digestivnu kirurgiju KBC Rijeka i pročelnik Katedre za kliničke medicinske znanosti Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci.

U RH godišnje samo od raka debelog crijeva obolijeva preko 3000 osoba, a umire preko 2000 osoba. Velikom dijelu tih osoba izvodi se privremena ili trajna stoma, tj debelo ili tanko crijevo ili mokraćovod se operativnim putem postavlja na trbušnu stijenku. Stoma se izvodi i oboljelima od ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti. Svi pacijenti sa stomom od tog trenutka koriste stoma pomagala (vrećice) u koje vrše nuždu. Kao što oboljeli od šećerne bolesti ne mogu zamisliti život bez inzulina, osobe sa oštećenjem bubrega bez dijalize, tako ni osobe sa stomom ne mogu nastaviti dostojan život bez dovoljne količine stoma pomagala.

Stoma pomagala osiguranici HZZO realiziraju preko doznaka. Velikom broju osiguranika propisane količine su dostatne, no postoje i oni koji pomagala troše u većim količinama, bilo povremeno, bilo trajno. Pomagala su skupa.  S obzirom na to da velik broj osoba koje su koristile stoma pomagala umire, njihove obitelji, domovi za stare i nemoćne, Caritas, Hospicij ponekad ta pomagala ustupaju onima kojima su potrebna. U želji da takva  pomagala ne završe u otpadu i ne uzrokuju trošak ekološkog zbrinjavanja ili recikliranja, ILCO je pokrenuo inicijativu za prikupljanje stoma pomagala.

Predavanja o stomi u Vijećnici

Predavanja o stomi u Vijećnici

Udruga ILCO javila se na natječaj raspisan od strane Hrvatske banke za obnovu i razvitak od koje im je odobrena donacija u iznosu od 30.000,00 kn. Uspjeli su tako prikupiti znatnu količinu stoma pomagala koja će se dijeliti besplatno osobama u procesu ontološkog liječenja, tek otpuštenim novooperiranim pacijentima te onima koji imaju povećane potrebe, a mogu se iskoristiti i za potrebe obuke osoba sa stomom u individualnim i grupnim radionicama, za potrebe obuke enterostomalnih terapeuta, te građanima koji su u procesu ostvarivanja prava na pomagala.

Slobodna stoma pomagala mogu se dobiti preko Invalidskog društva ILCO Rijeka, a uvjet za realizaciju je učlanjenje u ILCO Rijeka. Članovi pomagala mogu podići osobno ili naručiti dostavu po dostavnoj službi uz plaćanje troškova pouzećem po cjeniku dostavne službe.

Nadalje, ILCO želi skrenuti pažnju na probleme s kojima se susreću operirane osobe sa stomom koji bi se mogli lagano i sa malim troškovima riješiti boljom organizacijom. Onkološko liječenje tumora debelog crijeva često uzrokuje neželjene popratne pojave tj obilnu i rijetku stolicu. Pacijenti imaju povećane potrebe za stoma pomagalima a za realizaciju dodatne količine stoma pomagala postupak traje ponekad dva – tri mjeseca. Do tada je onkološko liječenje često već završeno a pacijent nije ostvario nasušno potrebna pomagala na vrijeme. OLCO tražimo od HZZO da pojednostavi odnosno skrati postupak.

Članovi udruge ILCO žele poslati poruku Ministarstvu zdravlja, odnosno Vladi RH,  da se izdvajanjem manjeg dijela sredstava uprihođenih od igara na sreću u buduće predvidi sustavno financiranje krovnih udruga koje sudjeluju u akcijama rane prevencije zloćudnih bolesti.

Više informacija o aktivnostima ove udruge, kao i mogućnostima doniranja stoma pomagala može se naći na web stranicama ILCO Saveza.

(I.N.)