U riječkoj Gradskoj vijećnici svečano je obilježena 65. obljetnica osnivanja Udruge Srce Rijeka i promovirana knjiga “Mi”, autora Maura Lacovicha. Knjiga sadrži radove članica i članova Udruge Srce i daje uvid u svijet osoba koje često vidimo kao različite, kao drugačije, pa se onda „drugačije” i ponašamo prema njima.

O aktivnostima udruge govorili su Nives Pavlović, predsjednica Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka, Vedran Milojica i Bojan Grbavac.

Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka je nevladina, neprofitna udruga koja okuplja roditelje i članove lokalne zajednice koji rade na poboljšanju kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji te djeluje u korist izjednačavanja njihovih mogućnosti kroz stvaranje uvjeta za aktivno uključivanje i ravnopravno sudjelovanje u društvu. Udruga djeluje od 1959. godine i najstarija je riječka udruga ove vrste. Udruga broji 60 članova, a svakodnevno u udrugu dolazi 20 korisnika.

Udruga je članica Hrvatskog saveza udruga osoba s intelektualnim teškoćama.  Aktivnosti Udruge Srce su okupljanje i druženje osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih roditelja; praćenje potreba osoba s intelektualnim teškoćama i pomoć pri rješavanju problema s kojima se susreću, poludnevni boravak te pomoć pri savladavanju aktivnosti svakodnevnog života. Udruga organizira kreativne i edukativne i komunikacijske radionice te stručna predavanja i savjetovanja za roditelje i korisnike.

Udruga Srce usmjerena je na pružanje socijalnih usluga s ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama kroz socijalizaciju, društvenu uključenost, povezivanje i razvoj pojedinca putem podizanja razine samopouzdanja i samostalnosti te poticanja i educiranja o brizi za zdravlje. Udruga je sudjelovala u provedbi niza regionalnih i nacionalnih programa skrbi.

Grad Rijeka, Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života kontinuirano sufinancira projekte Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka. U 2024. osiguran je iznos od 2.000 eura za provedbu projekta Zajedno do uspjeha.

Govoreći o radu udruge i ovoj knjizi Nives Pavlović, predsjednica Udruge je istaknula kako osobe s intelektualnim teškoćama imaju ograničenja koja ih prate cijeli život u usvajanju akademskih znanja, životnih vještina, orijentaciji, snalaženju i razumijevanju. Međutim, životno važne potrebe ne poznaju granice koje ponekad vrlo rado postavljamo pred njih u svojim predrasudama. Predrasude su te koje nas čine ograničenima, a ne osobe s intelektualnim teškoćama. Jer one žele, hoće, a puno toga i mogu! Potrebno ih je uključiti i omogućiti im da pokažu koliko i što mogu i pri tome im dozvoliti da budu svoji. Dobra i pozitivno organizirana sredina koja nudi mogućnosti rada, društvenu aktivnost, razvoj i napredak poželjna je sredina koju svaka osoba treba imati. Takva osoba je zadovoljna, razvija pozitivne osobine ličnosti koje doprinose boljem samoostvarenju i integraciji u užu i širu društvenu sredinu. Iskustva rada, druženja, svakodnevne obaveze, preuzimanje odgovornosti za nekoga i nešto ima veliku važnost za svih nas pa tako i osobe s intelektualnim teškoćama.

Čestitajući 65. obljetnicu osnivanja Udruge Srce Rijeka gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako ova obljetnica nije samo potvrda dugogodišnjeg rada, već i svjedočanstvo o kontinuiranom i predanom radu koji traje već više od šest desetljeća. “Udruga Srce Rijeka kroz svoj dugogodišnji rad postala je neizostavan dio našeg grada, simbol solidarnosti, humanosti i nesebičnog zalaganja za one kojima je pomoć najpotrebnija. Od samih početaka pa sve do danas, vi ste svojim trudom i posvećenošću doprinijeli poboljšanju kvalitete života brojnih naših sugrađana, osobito onih najranjivijih”, kazao je Filipović.

Pozdravne riječi uputila je i zamjenica župana Marina Medarić.

Naslovnica knjige MiKnjigu Mi” predstavio je sam autor Mauro Lacovich naglasivši kako je pisanje ovakve knjige  bio veliki izazov jer je trebalo pronaći najbolji način da se prosječnom čitatelju ili čitateljici predstavi cijeli jedan novi svijet koji je toliko sličan onome koji poznajemo, ali istovremeno i toliko različit sagledamo li ga iz nekog drugog kuta. Riječ je dakako o svijetu osoba s intelektualnim teškoćama i njegov je cilj bio ta dva svijeta približiti. omogućiti uvid u svijet osoba koje često vidimo kao različite, kao drugačije, pa se onda „drugačije” i ponašamo prema njima. “Ova knjiga sadrži radove članica i članova Udruge Srce u njihovom najčišćem obliku. Pisani radovi prepisani su u svom izvornom obliku, bez intervencija. Likovni radovi zaprimali su se bez da se vodilo računa o umjetničkim kriterijima ili ostavljanju dojma. Kao autor razvrstao je te uratke po poglavljima, a pisani tekst prati likovne radove. Time ova knjiga ima dvostruku vrijednost. Pruža uvid u ranije spomenuti „svijet”, a istovremeno nudi spoznaje različitim stručnjacima koji se bave ovim područjem”.

Ova knjiga, koja sadrži pisane i likovne radove osoba s intelektualnim teškoćama, omogućava nam uvid u njihov život i spoznaju koliko smo zapravo mi, vodeni očekivanjima i unaprijed zacrtanim idejama, odgovorni za njihove živote i mogućnosti koje često nemaju.

Mauro Lacovich, M.Ps.S.I., diplomirani je psiholog – profesor, psihoterapeut, rođen je u Rijeci, a živi i stvara u Irskoj. Autor je knjiga i slikovnica za djecu s terapeutskim pričama. U psihoterapijskom radu često koristi priče, pogotovo u kontekstu hipnoterapijskog rada, dok je u terapeutskim pričama za djecu razvio svoj stil temeljen na hermeneutičkom pristupu. Godinama je volontirao s u radu s osobama s teškoćama u razvoju.