U sklopu obilježavanja Dana darovitih učenika, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održan je stručni skup na temu Daroviti i talentirani u Makedoniji – stanje, trendovi, perspektive.

Na Stručnom skupu Daroviti i talentirani u Makedoniji – stanje, trendovi, perspektive održana su dva izlaganja; predsjednik Makedonske asocijacije za darovite i talentirane (Macedonian Association for Gifted and Talented – МАGT) i profesor na Sveučilištu St.Kliment Ohridski u Bitoli Ljupče Kevereski, prof.dr.sc., podijelio je iskustva u radu s darovitom djecom/učenicima u Republici Makedoniji, a zamjenik predsjednika Makedonske asocijacije za darovite i talentirane Dragan Ristovski predstavio je Makedonsku asocijaciju za darovite i talentirane.

Naime, Republika Makedonija započela je intenzivan proces u promoviranju problema darovitih i talentiranih s društvene, institucionalne i individualne razine, a Makedonska udruga za darovite i talentirane u svom je programu centralno mjesto posvetila obrazovanju menadžmenta, učitelja i ostalog stručnog osoblja (psihologa, pedagoga, sociologa) u osnovnim i srednjim školama.

Kako je profesor Kevereski rekao, talentirana su djeca svjetska inspiracija, a Makedonija je razvila teorijski pristup za poticanje njihovih vještina i pružanje što kvalitetnije edukacije. Ono na čemu treba ozbiljno poraditi jest sprječavanje tzv. „odljeva mozgova“. Republika Makedonija to čini kroz stipendiranje darovite djece i uključivanje istih u razne projekte, kao i kroz održavanje međunarodnih konferencija na temu darovitosti gdje se izmjenjuju iskustva sudionika i podupiranje dodatnog obrazovanja profesora koji rade s darovitim učenicima.

U skladu s time, 2012. godine osnovana je Makedonska asocijacija za darovite i talentirane koja okuplja stručnjake koji rade na poboljšanju i izgradnji strategije razvoja darovitih i talentiranih u Makedoniji, čime se svakako doprinosi razvoju pojedinca, društva i same zemlje.

Događaju su prisustvovali zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović, savjetnica u Odjelu gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke Marina Peranić-Ševeljević, predsjednica Centra za poticanje darovitosti Jasna Arrigoni i predstavnik Društva roditelja darovite djece „Lodur“ Khaldoun Sukhnie.

Zamjenik gradonačelnika Filipović poručio je kako Grad Rijeka potiče razvoj darovite djece kroz školski program te raznovrsne projekte i aktivnosti, dodavši kako se fokusiranost na rad i razvoj talenata moraju poticati od najranije dobi.

Skupu su nazočili i odgajatelji, učitelji i nastavnici osnovnih i srednjih škola, ravnatelji, stručni suradnici, studenti te roditelji.

Aktivnosti uz obilježavanje Dana darovitih učenika u tjednu od 20. do 25. ožujka 2017. godine u Rijeci organiziraju udruga Centar za poticanje darovitosti Rijeka i Društvo roditelja darovite djece „Lodur“ u suradnji s Odjelom gradske uprave za odgoj i školstvo Grada Rijeke, s ciljem podizanja kvalitete odgojno-obrazovnog procesa na višu razinu i reforme obrazovanja koja bi obuhvatila sve učenike, a tako i one najsposobnije.