Komemorativni skup posvećen pokojnom prim.dr. Miomiru Zeliću, uglednom kirurgu, sportašu te sportskom i javnom djelatniku koji je nakon teške bolesti preminuo 11. siječnja, u 76. godini života, održan je u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke. Komemoraciji su uz članove obitelji pokojnog prim.dr. Miomira Zelića, prisustvovali njegovi kolege i prijatelji te istaknuti pojedinci iz javnog života.

Na komemorativnom skupu o pokojnom prim.dr. Miomiru Zeliću govorili su gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof.dr. Davor Štimac, u ime Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci prof.dr. Miljenko Kapović, predsjednik Zajednice sportova Primorsko-goranske županije te dugogodišnji predsjednik Rukometnog saveza Rijeke i Primorsko-goranske županije Veljko Karabaić i bliski prijatelj pokojnog prim.dr. Zelića Darko Ćuruvija, dr. med.

„Odlazak prim.dr. Miomira Zelića velik je gubitak za naš grad, za medicinu, sport, javni život, u kojima je predano radio, nizao iznimna postignuća i neumorno se davao“, poručio je gradonačelnik Obersnel te naglasio kako je prim.dr. Zelić svojim znanjem, vještinama, radom i predanošću mijenjao medicinu i postizao uspjehe, a mlađim kolegama ostavio čvrste temelje znanja i vještina na kojima riječki liječnici razvijaju i razvijat će medicinsku znanost.

Župan Komadina prisjetio se suradnje i druženja s pokojnim prim.dr. Miomirom Zelićem. „Otišao je dobar čovjek. Laka mu hrvatska zemlja“, zaključio je.

Ravnatelj KBC Rijeka prof.dr. Štimac poručio je kako je prim.dr. Zelić bio učitelj i liječnik vrijedan divljenja te je na taj način svojim predanim radom trajno obogatio Bolnicu i znanost općenito.

Prof.dr. Miljenko Kapović prisjetio se kako je kao desetogodišnji dječak gledao prim.dr. Miomira Zelića kako igra rukomet i nije mu bilo jasno zašto igrač u poziciji pivota ne daje golove. Međutim, poručio je kako je kasnije shvatio pravila rukometne igre i činjenicu da pivoti otvaraju prigode za druge igrače. „To je i na terenu i na poslovnom polju radio i on – otvarao prilike za druge, cijeli se život zalažući za napredak medicine u našem kraju i općenito“, zaključio je.

„Pamtit ćemo ga kao brzog i okretnog igrača s dobrim osjećajem za loptu i suigrače. Sport nije zaboravio ni kada je postao liječnik, dapače, predano je pomagao sportskim organizacijama i tako obogatio riječki sport“, rekao je predsjednik Zajednice sportova Primorsko-goranske županije Veljko Karabaić.

Bliski prijatelj pokojnog prim.dr. Zelića Darko Ćuruvija, dr. med., prisjetio se vremena kada se upoznao s prim.dr. Miomirom Zelićem te istaknuo kako je Zelić uvijek pomagao i podučavao mlađe kolege. „Bio je pravi prijatelj i veliki organizator“, zaključio je Ćuruvija, dr. med.

Prim.dr. Miomir Zelić rođen je u Zagrebu, a rano se doselio u Rijeku. Završio je Riječku gimnaziju i potom studij medicine na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Nakon obavljenog staža, volontirao je i radio na gotovo svim riječkim bolničkim lokalitetima. Njegove odlike, preciznost u radu, stremljenje ka najboljem i briga za pacijenta, dovele su ga u tim prof.dr. Vinka Frančiškovića, koji je 1971. godine izveo prvu transplantaciju bubrega na području bivše Jugoslavije. Iste je godine započeo razvijati eksperimentalnu kirurgiju, odnosno transplantaciju gušterače, a 1993. godine je kao voditelj tima u kojemu su uz njega bili prof.dr. Petar Orlić, doc.dr. Miljenko Uravić, dr.med. Božidar Krstulović te prim.dr. Ksenija Vujaklija-Stipanović, izveo prvu uspješnu simultanu transplantaciju bubrega i gušterače u Republici Hrvatskoj. Za taj veliki uspjeh u medicini, timu doktora Zelića uručena je godišnja nagrada Grada Rijeke 1994. godine.

Od 2001. godine bio je voditelj Programa transplantacije organa u Kliničkom bolničkom centru Rijeka, a umirovljen je 2006. godine, nakon 38 godina predanog i uspješnog radnog staža. Međutim, ni tada se nije distancirao od medicinske znanosti i bolesnika, nego je vodio malu polikliniku za dijalizu u Omišlju.

Nakon komemoracije u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke otvorena je knjiga žalosti.