Kao savjetodavno tijelo, Savjet za konkurentnost će pridonijeti raspravi o bitnim gospodarskim temama na području Urbane aglomeracije Rijeka (UA).

U zgradi Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, održan je osnivački sastanak Savjeta za konkurentnost Urbane aglomeracije Rijeka.
Kao predsjednik Koordinacije za izradu i provedbu Strategije razvoja UA Rijeka, gradonačelnik Obersnel predložio je osnivanje Savjeta za konkurentnost UA Rijeka, što je u skladu s preporukama Nacionalnog vijeća za konkurentnost. Članovi Savjeta za konkurentnost UA Rijeka su vodeći gospodarstvenici i predstavnici drugih institucija koje izravno pridonose ostvarenju strateških ciljeva. Savjet broji 17 članova, iz gradova i općina članica UA Rijeka.
Za predsjednika Savjeta izabran je Boris Popović, suvlasnik tvrtke Alarm automatika d.o.o.

Osnovan Savjet za konkurentnost Urbane aglomeracije Rijeka

Savjet za konkurentnost će pridonijeti raspravi o bitnim gospodarskim temama na području Urbane aglomeracije Rijeka

Strateškim dokumentom Europa 2020. određeno je da EU svoju konkurentnost u ovom razdoblju određuje na temelju znanja i inovacija. Pritom je posebna važnost dana urbanim sredinama kojima se kroz UA nastoji povećati konkurentnost na globalnom tržištu i za to osigurati dodatna sredstva iz europskih fondova.

U Hrvatskoj su osnovane četiri urbane aglomeracije među kojima je i Urbana aglomeracija Rijeka koju, uz Rijeku, čine i Kastav, Kraljevica, Opatija, Čavle, Klana, Kostrena, Lovran, Mošćenička Draga i Viškovo. UA Rijeka kao jedinstvenom prostoru na raspolaganju je 50 milijuna eura za niz programa i projekata od zajedničkog interesa.

Očekuje se da članovi Savjeta procjenjuju promjenu tehnoloških i tržišnih trendova te temeljem toga upozoravaju na nove poslovne mogućnosti, a to su upravo one informacije koje moraju biti svojevrstan kontrolni mehanizam provedbe Strategije. Članovi Savjeta mogu i davati preporuke za jačanje gospodarske pozicije UA Rijeka, a Savjet je usmjeren i na suradnju i umrežavanju svih institucija koje se bave temama od značaja za gospodarstvo. Također, aktivnosti Savjeta mogu značajno pridonijeti međusobnom usklađivanju strateških planova vodećih gospodarstvenika, institucija i drugih subjekata.
Članovi Savjeta za konkurentnost su: Dragan Blažević, KD Viškovo d.o.o., Goran Brašnić, Vargon d.o.o., Vedran Devčić, Luka Rijeka d.d.,Ivan Ivić, Dalmont d.o.o., Zvonko Jurković, Bravarski obrt, Lazarela Komlen, Milenij hoteli d.o.o., prof.dr.sc. Pero Lučin, Sveučilište u Rijeci, Miladin Marković, DI Klana d.d., doc.dr.sc. Vladimir Mozetič, Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera, Boris Popović, Alarm automatika d.o.o., Darko Prodan, CEDAR d.o.o., Siniša Reljić, Navis Consult d.o.o., Igor Stanger, Ugostiteljski obrt Štanger, Željko Šmitran, IND-EKO d.o.o., Ivo Usmiani, JGL d.d., prof.dr.sc. Vidoje Vujić, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Rijeka i Stiven Vunić, La Vita d.o.o.

Boris Popović i Vojko Obersnel

Predsjednik Savjeta Boris Popović i gradonačelnik Vojko Obersnel

Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel kazao je namjera bila iskoristiti sve aktivnosti koje se vode oko formiranja UA Rijeka da sinergiju koja je nastala aktivnošću na izradi zadataka koji su definirani iz europske strategije iskoriste kako bi pokušali okupiti odgovarajući broj gospodarstvenika iz svih jedinica lokalne samouprave koji čine aglomeraciju kako bina kroz ovaj savjet definirali buduće aktivnosti u razvoju gospodarstva, pri čemu se neće robovati granicama jedinica lokalne samouprave niti državnim granicama.

“U tom kontekstu, kao predstavnici lokalnih samouprava koji predstavljaju aglomeraciju predložili smo određeni broj gospodarstvenika iz svih jedinica lokalne samouprave koji čine Savjet koji je danas konstituiran. Za predsjednika je izabran je Boris Popović, suvlasnik tvrtke Alarm automatika d.o.o. Očekujemo da ćemo kroz radne sastanke napraviti plan aktivnosti kako bi gospodarstvo na području aglomeracije učinili još uspješnijim. S obzirom na potencijale koje imamo ne možemo se zadovoljiti samo rezultatima postignutim na hrvatskoj razini već i na međunarodnoj razini. Možemo biti još bolji i u tom kontekstu su u savjetu nisu isključivo predstavnici tvrtki jedinica lokalne samouprave koje su članice Aglomeracije. Tim više što u Rijeci i okruženju postoji velik broj konkurentnih tvrtki prepoznatih izvan granica Hrvatske. To nam je ujedno bio motiv, da iskoristimo pozitivnu energiju zajedništva koja je nastala intenzivnim radom na UA Rijeka posljednjih godinu dana“, kazao je gradonačelnik Obersnel.

Predsjednik Savjeta Boris Popović, suvlasnik tvrtke Alarm automatika d.o.o. je također naglasio važnost trenda integracije koji će pomoći bržem ostvarenju razvoja regije, dodajući kako je iznimno važno što su se u savjet uključili poduzetnici, Sveučilište i lokalna uprava, jer zajedno mogu pomoći da se problemi rješavaju brže i bolje. „Nas kao poduzetnike zanima veći utjecaj na lokalnu upravu i to tako da ona pomogne razvijanju poslovnog okruženja jer je to najvažnije za još brži i bolji razvoj poduzetništva. Smatramo da istovremeno treba raditi i na unaprjeđenju poslovnog sektora i na unaprjeđenju poslovnog okruženja. Veliki potencijal vidimo u malim i srednjim tvrtkama koje mogu brže odgovarati zahtjevima tržišta i koje svoje poslovanje temelje na inovacijama i visoko sofisticiranom poslovanju“, rekao je Popović.