U novom riječkom kulturnom centru RiHub otvoren je dvodnevni stručni seminar na temu kulture, kreativnosti i umjetne inteligencije.

Riječ je o susretu stručnjaka iz cijele Europe pod nazivom „I-relevantnost kulture u dobu umjetne inteligencije“. Ovu avangardnu tematiku čini spoj kulture i umjetne inteligencije koji će prema najavama predstavljati važan predmet nadolazećih istraživanja i rasprava iz kojih se tek treba razviti novo područje znanja. Seminar se održava u sklopu hrvatskog predsjedanja Odborom ministara pri Vijeću Europe u organizaciji Ministarstva kulture i TD-a Rijeka 2020.

Otvoren međunarodni seminar „I-relevantnost kulture u dobu umjetne inteligencije“

Irena Kregar Šegota, Marko Filipović i Iva Hraste Sočo

Na otvorenju seminara, okupljene je pozdravio zamjenik gradonačelnika Marko Filipović koji je kazao kako Rijeka prednjači i u polju kulture i tehnologije, budući da je jedini hrvatski grad koji je osvojio titulu Europske prijestolnice kulture te nedavni dobitnik je nagrade za najbolji hrvatski grad u kategoriji Smart City. Filipović je istaknuo kako RiHub ugošćuje već treći međunarodni susret u nepunih mjesec dana rada te pozvao sve da 2020. godine još jednom dođu u Rijeku, kad se poklapa hrvatsko predsjedanje Europskom unijom te veliki riječki, nacionalni, ali i europski kulturni projekt.

U uvodnom obraćanju u ime tvrtke Rijeka 2020, koja organizira pripremne te glavne aktivnosti projekta EPK, direktorica Sektora za razvoj i strateška partnerstva Irena Kregar Šegota navela je važnost seminara kao mjesta povezivanja stručnjaka, prilike da se Rijeka pozicionira kao prepoznatljiva kulturna europska destinacija te za promociju vrijednosti koje spajaju Luku različitosti i Vijeće Europe, dok je Iva Hraste Sočo, pomoćnica ministrice kulture, istaknula kako se s 19 aktivnosti koje je Ministarstvo kulture pripremilo u polugodišnjem mandatu Hrvatske na čelu VIjeća Europe nastoji pružiti dodatna sloboda kreativnosti te demokratiziranje sektora kulture.

Otvoren međunarodni seminar „I-relevantnost kulture u dobu umjetne inteligencije“

Vizualni izložak “Anatomija sustava umjetne inteligencije” Vladana Jolera

U programu seminara koji okuplja pedesetak gostiju sudjeluju neki od najutjecajnijih stručnjaka za temu odnosa kulture i umjetne inteligencije poput Gerfrieda Stockera, umjetničkog direktora centra Ars Electronica u Linzu, Mattea Pasquinellija, koordinatora istraživačke grupe za Kritičku strojnu inteligenciju ZKM u Karlsruheu, Régine Debatty, europske novomedijske novinarke i drugih. Također, u sklopu seminara, u RiHubu je postavljen i izložak Vladana Jolera pod nazivom “Anatomija sustava umjetne inteligencije”.