Na Filozofskom fakultetu u Rijeci, uz okrugli stol pod na temu  „Pravo na rad – uvjet za život u zajednici“, otvoren je Festival mentalnog zdravlja – Mentalfest.

Festival se sedmu godinu zaredom organizira povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, 10. listopada, a tema ovogodišnjeg obilježavanja je „Mentalno zdravlje u svijetu nejednakosti. Organizator Mentalfesta je Dom za odrasle osobe Turnić uz podršku i partnerstvo Grada Rijeke, KBC-a Rijeka – Klinike za psihijatriju, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ te Udruge za pomoć ovisnicima Vida.

Na okruglom stolu, razmatrani su zakonodavni okvir zapošljavanja osoba s teškoćama mentalnog zdravlja, pitanje stigme, mentalne bolesti kao invaliditeta, ali su i prikazani primjeri dobre prakse iz lokalne zajednice koji pokazuju kako je moguće unatoč svemu napraviti iskorake prema uključivanju u svijet rada.

Na samom početku skupa Martina Baiocco, ravnateljica Doma za odrasle osobe Turnić, predstavila je ustanovu te dosadašnji razvoj novih usluga u zajednici namijenjenih osobama s teškoćama mentalnog zdravlja.

Mia Biturajac s Odsjeka za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, predstavila je temu „Mentalni poremećaji i stigmatizacija“ u okviru koje je istaknula važnost različitih oblika stigmatizacija koje se provlače kroz društvo te kakav je njihov utjecaj na oboljele, kao i potrebu da se društvo po tom pitanju dodatno educira, osvijesti problem i posljedice istoga. Zaključila je da se uklanjanjem stigmi osobama s mentalnim poremećajima daje prilika za rad, a rad stvara rutinu, potiče odgovornost, pruža afirmaciju, te otvara poznanstva i stvara priliku za socijalni život pojedinca.

Bojana Dražić s Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, osvrnula se na temu „Rad i njegova važnost za osobe s mentalnim poremećajima“. Istaknula je da osobama s mentalnim poremećajima nije teško ostvariti status osobe s invaliditetom. Upoznavanjem poslodavaca s problemom mentalnih poremećaja, osvješćivanjem što su te osobe zapravo sposobne raditi, mijenjaju se i njihovi stavovi te poslodavci pokazuju dosta razumijevanja. Poslodavcima je omogućeno niz poticaja financijske prirode, koje ostvaruju pri zapošljavanju osoba s mentalnim poremećajima. Osobama se pristupa kroz individualan pristup pri procjeni njihove sposobnosti, kako bi se mogla dati stručna podrška i sukladno tome izvršiti prilagodba radnog mjesta, definiranje posla te radnog vremena.

Jelena s. Leopolda Ivković iz Ustanove za palijativnu zdravstvenu skrb, Hospicij Marija K. Kozulić, dala je pozitivan primjer iz prakse u kojem korisnici Doma Turnić obavljaju svakodnevne poslove portira u Hospiciju. Opisala je njihov rad koji obuhvaća poslove dočekivanja posjetitelja, mjerenje temperature (zbog epidemije bolesti COVID-19), vođenje evidencije posjetitelja, praćenje do osobe kojoj su došli u posjet, komunikacija s osobljem Hospicija te prosljeđivanje upita. Sestra Leopolda je istaknula da je cijeli kolektiv izrazito zadovoljan njihovim obavljanjem zadataka i cjelokupnom suradnjom s Domom Turnić.

Petra Jardas iz Udruge za terapiju i aktivnosti pomoću konja Pegaz, također je navela pozitivan primjer iz prakse. Korisnici Doma Turnić, njih 33, kao volonteri aktivno sudjeluju u zadacima Udruge. Ukupno im je organizirano 17 radionica, kroz koje im se nude različite aktivnosti: vježbanje – kojemu je cilj da shvate važnost tjelesne aktivnosti i rekreacije za zdravlje, svakodnevna briga za životinje te čišćenje prostora Udruge. Korisnike Doma najviše veseli briga za životinje, kao i briga o konjičkoj opremi, ali jednako uživaju i u uređenju i održavanju okoliša Udruge, što podrazumijeva sadnju biljaka, branje voća, te ostale poslove, primjerice obnavljanje ograde na jahalištu. Udruga također organizira druženje i zabavu, kako bi se potaknula socijalizacija.

Na kraju Okruglog stola, posjetitelji su imali mogućnost postaviti pitanja na navedene teme, pri čemu su i ljudi iz struke i štićenici Doma aktivno sudjelovali.

Program Mentalfesta traje do 10. listopada te obuhvaća brojna predavanja, stručne skupove, prezentacije istraživanja, ali i izložbu, radijsku emisiju, „Živu knjižnicu“, predstavu te tzv. Ulični dan tijekom kojeg će se građanima na Korzu predstaviti organizacije uključene u Mentalfest.