
Riječki gradonačelnik Marko Filipović potpisao je u Salonu Grada Rijeke ugovore o financiranju programa i projekata u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi u 2025. godini između Grada Rijeke te ustanova i institucija čiji se programi i projekti financiraju u ukupnom iznosu od 464.666,00 eura.
Riječ je o ugovorima vezanim uz godišnji Poziv za prikupljanje ponuda za projekte i programe u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi iznad državnog standarda koje provode ustanove i institucije: Dom zdravlja Primorsko-goranske županije, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Klinički bolnički centar Rijeka, Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Sv. Ana – Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja, Dom za odrasle osobe Turnić, Dom za starije osobe „Kantrida“, Dnevni centar za rehabilitaciju „Slava Raškaj“, Hospicij „Marije K. Kozulić“, Dom za osobe s demencijom, Caritas Riječke nadbiskupije i Fakultet zdravstvenih studija.
Potpisivanju ugovora nazočili su pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković te doc.dr.sc. Željko Linšak, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Ankica Sušić, prof., ravnateljica Dnevnog centra za rehabilitaciju ”Slava Raškaj”, Martina Baiocco, ravnateljica Doma za odrasle osobe “Turnić”, Željka Frković, ravnateljica Sv. Ana – Caritasovog doma za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja, Emina Grgurević Dujmić, dr.med., ravnateljica Doma zdravlja Primorsko goranske županije, Marijana Medanić, ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije, Kristina Klanac Badovinac, ravnateljica Doma za osobe s demencijom, prof. dr. sc. Zoran Sušanj, predstojnik Sveučilišnog savjetovališnog centra i savjetnik rektorice za strateško upravljanje i ljudske potencijale, prof.dr.sc. Daniela Malnar, dr.med, dekanica Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Sandra Pavičić-Žeželj, dipl. ing. sanit., prodekanica za studije Sanitarno inženjerstvo i Medicinsko laboratorijska dijagnostika, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Nikolina Antolović, voditeljica odsjeka Klubova za starije osobe i Pomoći u kući, Dom za starije osobe ”Kantrida”, doc.dr.sc.Marko Klarić,dr.med., predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo, Klinički bolnički centar Rijeka, Vesna Jerbić, pomoćnica ravnateljice za kvalitetu Hospicija “Marija Krucifiksa Kozulić”
Valja naglasiti kako Grad Rijeka već čitav niz godina financira provedbu zdravstvenih i socijalnih projekata ili programa i to iznad standarda koji su određeni zakonskim propisima. Radi se o projektima koji su usmjereni na promicanje zdravlja, zdravstveni odgoj i zdravstveno prosvjećivanje; prevenciju ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja; prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti; na socijalnu i psihosocijalnu zaštita građana; socijalnu i psihosocijalnu zaštitu žena, djece, teško bolesnih i kronično bolesnih osoba, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom te osoba starije životne dobi.
Zahvaljujući dugogodišnjim partnerima na dobroj suradnji gradonačelnik Filipović je istaknuo kako svih ovih projekata i programa, kao i dosegnute razine kvalitete zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, ne bi bilo bez vrijednog rada i truda, djelatnika koje ih provode. “Upravo s ciljem održavanja iznadprosječne razine socijalne skrbi i unaprjeđenja kvalitete života svih naših sugrađanki i sugrađana, Grad Rijeka već čitav niz godina kontinuirano surađuje i sufinancira provedbu projekata i programa, iznad nacionalnih standarda, izvan okvira određenih zakonskim propisima, koje provode vaše ustanove. Riječ je o programima koji su usmjereni na promicanje zdravlja, zdravstveni odgoj i zdravstvenu edukaciju, prevenciju ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja, na socijalnu i psihosocijalnu zaštitu žena, djece, teško bolesnih i kronično bolesnih osoba, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, osoba starije životne dobi te svih skupina građana. Za ove ćemo programe, koji će se provoditi u suradnji s 13 ustanova, u ovoj godini izdvojiti nešto više od 464.000,00 eura iz gradskoga Proračuna.
Važno je naglasiti činjenicu da je zaštita onih kojima je to najpotrebnije u našem gradu na znatno višoj razini od državnog standarda, od onoga na što nas obvezuje Zakon. Grad Rijeka predan je osiguravanju visokih standarda zdravstvene i socijalne skrbi za sve naše građane, što uključuje ne samo pružanje medicinskih usluga, već i promicanje zdravog načina života, prevenciju bolesti i osiguranje pristupačnosti zdravstvenih usluga, za sve slojeve društva. Na koncu, to nastojimo postići i kroz sustav prevencije, uvođenjem Zdravstvenoga odgoja u naše škole, pilot projekta koji je prošle školske godine uveden u šest riječkih osnovnih škola. Svjesni smo činjenice kako je jedina i najvažnija strategija za unaprjeđenje zdravstvenog sustava, ona koja uključuje ulaganje u infrastrukturu, obrazovanje i edukaciju, kako zdravstvenih radnika, uz promicanje inovacija i istraživanja, tako i naših sugrađanki i sugrađana, o pravima koje imaju, o skrbi i uslugama koje su im dostupne“, kazao je gradonačelnik Filipović.
U ime ustanova i institucija riječi zahvale uputili su Marijana Medanić, ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije i doc.dr.sc. Željko Linšak, ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
PROGRAMI I PROJEKATI ZA KOJE SE POTPISUJU UGOVORI O FINANCIRANJU
Dom zdravlja PGŽ
Savjetovalište za prehranu dojenčadi djeluje na adresi Cambierieva 7, a od 1993. program Savjetovališta financira Grad Rijeka. Savjetovalište se bavi informiranjem o prednostima prirodne prehrane, savjetovanjem dojilja u vezi dojenja bebe i vlastite prehrane. Ukoliko pedijatar preporuči dohranu djeteta, u Savjetovalištu roditelji mogu dobiti informacije i o adaptiranom mlijeku. U aktivnosti Savjetovališta spada nabava i distribucija dječje hrane za socijalno-medicinski rizičnu dojenčad koja se nalazi u skrbi pedijatrijske službe Doma zdravlja PGŽ. Isto tako, Grad Rijeka temeljem Odluke o socijalnoj skrbi, osigurava pravo na besplatnu prehranu djece iz socijalno ugroženih obitelji.
Tečaj za trudnice je namijenjen budućim majkama i njihovim partnerima. Program provode patronažne sestre, u suradnji sa specijalistom ginekologije i opstetricije te fizioterapeutom.
Grupe za potporu dojenja – u grupama za potporu dojenja, majke s iskustvom u dojenju pomažu majkama koje nemaju to iskustvo, ali i drugim majkama koje doje, a trebaju pomoć, savjete i potporu u ustrajnosti u dojenju. Najvažniji cilj je postizanje dojenja do kraja prve godine života djeteta.
Centar za psihosocijalnu pomoć stradalnicima Domovinskog rata – Program podrazumijeva sljedeće intervencije: informiranje, savjetovanje, rehabilitaciju, rekreaciju hrvatskih ratnih vojnih invalida, bračne tretmane, obiteljske tretmane, dječje radionice, informativne aktivnosti u medijima, informacije o poticajnim mjerama zapošljavanja, kontakte s udrugama te suradnju s klubovima branitelja.
Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ
Narodni zdravstveni list je časopis kojeg publicira Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ s ciljem podizanja zdravstvene kulture i promicanja zdravlja šire populacije. List se distribuira u osnovne i srednje škole, vrtiće, zdravstvene ustanove i poštom na adrese čitatelja s područja cijele Hrvatske, a besplatno se dostavlja bolesnicima u stacionarnim zdravstvenim ustanovama na području PGŽ i korisnicima smještenim u domove za umirovljenike.
Centri za mlade – savjetovališta otvorenih vrata – osnovni ciljevi programa su podizanje svijesti i obaviještenosti o reproduktivnom zdravlju, planiranju obitelji, osobito o spolno prenosivim bolestima, promicanje i zaštita općeg i reproduktivnog zdravlja djece i mladih, smanjenje broja spolno prenosivih bolesti i infekcija i njihovih dugoročnih posljedica (neplodnost, karcinom), smanjenje broja neplaniranih i neželjenih trudnoća i njihovih ishoda, podizanje svijesti i utvrđivanje veličine problema vezano uz seksualno zlostavljanje, poticaj i pomoć školama u provedbi sustavne edukacije o reproduktivnom zdravlju i ljudskoj seksualnosti i spolnosti.
Praćenje vrsta i koncentracija peluda u zraku na području grada Rijeke obuhvaća utvrđivanje vrsta i koncentracija peluda u zraku i izrada peludnog kalendara za područje grada Rijeke. Koncentracija peludi u zraku utvrđuje se svakodnevno.
Trening životnih vještina je program primarne prevencije ovisnosti (pušenja, konzumacije alkohola i zlouporabe droga) čiji su osnovni ciljevi slijedeći: davanje informacija relevantnih za prevenciju ovisničkog ponašanja, promocija anti-ovisničkih normi, poučavanje vještina odbijanja droga, jačanje i razvoj vještina osobnog razvoja te jačanje socijalnih vještina. Program je namijenjen je učenicima od 3. do 7. razreda osnovnih škola, a provode ga razrednici ili stručni suradnici ili oboje.
Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Biobanka TransMedRi je osnovana u svrhu proučavanja sljedećih bolesti: tumora dojke, karcinoma debelog crijeva, melanoma, tumora glave i vrata, tumora pluća, ginekoloških tumora, tumora urotrakta i muškog spolnog sustava te biouzoraka u sklopu istraživanja spontanih i medicinski indiciranih pobačaja.
Fekalna Biobanka – cilj projekta je tijekom 2025. godine daljnji razvoj u primjeni postupka transplantacije fekalne mikrobiote u liječenju raznih gastroenteroloških bolesti i to uspostavljanjem Fekalne biobanke kao prve i jedinstvene zbirke humanih fecesa u Republici Hrvatskoj te promocija Fekalne biobanke.
Vježbanjem i pravilnom prehranom u borbi protiv osteoporoze – cilj ovog projekta je edukacija građana, prvenstveno žena, o potrebi i važnosti kretanja i vježbanja, te pravilne prehrane, da bi se očuvale zdrave kosti.
Sveučilište u Rijeci
Sveučilište za 3. dob – u sklopu Sveučilišta za 3. dob osobama starijim od 55 godina života s prebivalištem na području PGŽ i grada Rijeke, omogućava se stjecanje novih znanja i povezivanje znanstvenih spoznaja i životnih iskustava, te se na taj način promiče i cjeloživotno učenje i kultura učenja. Individualno i grupno savjetovanje studenata Sveučilišta u Rijeci – Grad Rijeka od 2000. godine, podržava i sufinancira program Studentskog savjetovališnog centra koji djeluje u sklopu Sveučilišta u Rijeci. Osnovni cilj je razvoj usluga i programa koji će zadovoljavati osobne i razvojne psihološke potrebe studentske populacije.
KBC Rijeka
Tečaj priprema trudnica za porod – KBC Rijeka, Klinika za ginekologiju i porodništvo od 1995. godine organizira tečajeve psihofizičke pripreme trudnica za porod. Cilj tečaja je upoznati buduće majke (i njihove partnere) s činom poroda, te načinima na koji mogu doprinijeti da se porod lakše i brže završi.
Hospicij „Marija Krucifiksa Kozulić“
Ustanova za palijativnu zdravstvenu skrb pruža bolesnicima medicinsku palijativnu skrb na adresi Tizianova 15. Osigurana financijska sredstva namijenjena su podmirenju dijela materijalnih troškova hospicija. Riječ je o ustanovi palijativne zdravstvene skrbi – cjelovite skrbi za one čija bolest više ne reagira na postupke liječenja. Stacionarna palijativna skrb namijenjena je umirućima to jest onima kojima prema prosudbi liječničkog tima preostaje još najviše 3 mjeseca života.
Dom za odrasle osobe „Turnić“
Dnevni boravak – cilj ovog projekta je poboljšanje kvalitete života osoba s mentalnim teškoćama, njihove resocijalizacije i uključivanja u život zajednice, te podrška obiteljima.
Anti stigma program – cilj programa je razviti programe podrške za osobe sa teškoćama mentalnog zdravlja dostupne u lokalnoj zajednici.
Dom za starije osobe “Kantrida”
Pomoć u kući – Dom za starije osobe Kantrida građanima pruža socijalnu uslugu pomoći u kući, koja obuhvaća organiziranje prehrane, obavljanje kućanskih poslova, održavanje osobne higijene te zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba. Za građane kojima je ta usluga nužna Grad Rijeka djelomično ili u potpunosti podmiruje troškove korištenja usluge Domu Kantrida.
Klubovi za starije osobe – na području Rijeke trenutno djeluje 16 klubova za umirovljenike i starije osobe, od čega šest pri Domu Kantrida, smještenih u raznim dijelovima grada kako bi bili dostupni čim većem broju umirovljenika i starijih osoba. To su svojevrsni dnevni boravci osoba starije životne dobi, u kojima se sastaju s vršnjacima, mogu pročitati dnevni tisak, pogledati TV, pristupiti internetu, igrati društvene igre, ali i naučiti nešto novo na predavanjima i radionicama.
Sv. Ana, Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja
Programom Potpora ženama – žrtvama obiteljskog nasilja na putu osamostaljenja – školovanje, čuvanje djece, pomoć pri izlasku iz sigurne kuće – želi se pomoći ženama, žrtvama obiteljskog nasilja da steknu odgovarajući stupanj školske spreme kako bi imale veće mogućnosti prilikom pronalaženja odgovarajućeg posla, a samim time i bolju mogućnost za osamostaljivanje.
Dnevni centar za rehabilitaciju „Slava Raškaj“ Rijeka
Glazbene stimulacije za djecu oštećena sluha i govora je projekt koji obuhvaća niz aktivnosti za djecu s oštećenjem sluha i govora koji doprinosi prvenstveno poboljšanje u području oštećenja kao i opće kvalitete života djece. Grupni rad se odvija svakodnevno, a njegov kontinuitet omogućava pravilan razvoj i praćenje svakog pojedinog djeteta.
Fakultet zdravstvenih studija
Projekt S(u)PORT usmjeren je na pružanje sigurne zdravstvene skrbi djece i mladih koji sudjeluju u školskim sportskim natjecanjima grda Rijeke. Kroz program će se provesti edukacija iz područja osnovnog održavanja života i upotreba automatskog vanjskog defibrilatora, imobilizacija te zaustavljanje krvarenja.
Dom za starije osobe s demencijom
Dom za osobe s demencijom započeo je s radom krajem 2023. godine. Usluga Cjelodnevnog boravka pruža se od 07-17 sati za petnaestak korisnika. Usluge koje korisnicima Cjelodnevnog boravka pruža stručno osoblje su briga o zdravlju, njega za korisnike kojima je potrebna pomoć u samozbrinjavanju, fizikalna terapija, aktivno provođenje vremena i radne aktivnosti, nutritivna skrb, socijalna skrb.
Caritas Riječke nadbiskupije
Razvojno-integracijski centar Sv. Vid, koji pruža pomoć raseljenim osobama iz Ukrajine. Sredstva su namijenjena podmirivanju troškova provođenja tečajeva usmjerenih na kreativni razvoj, organizaciju slobodnog vremena, učenje jezika i pomoć školskoj djeci, psihoterapijsku pomoć, pomoć roditeljima, režijske troškove Centra, te za sufinanciranje zaposlenika Centra