U utorak, 16. svibnja, 2017. godine, u 11.30 sati, u Salonu Grada Rijeke, Korzo 16/1. kat, održat će se potpisivanje Ugovora za kupnju 10 Hexapod robota, platforme putem koje mladi stječu znanja i vještine iz STEM područja (znanost, tehnologija, elektronika i matematika).
Hexapod roboti koristit će se za potrebe provedbe Kreativno-edukativne škole za mlade poduzetnike – Ljetni KEŠ STEM program i KEŠ Modul 2 – tehnološko poduzetništvo za mlade, koje Grad Rijeka pokreće kao nastavak KEŠ programa, u suradnji s Domom mladih.
U sklopu događaja održat će se i prezentacija Hexapod robota.
STEMI je nastao početkom ove godine kao ideja Udruge za primjenu tehnologija u obrazovanju – Bura Znanja, kroz inkubaciju u Znanstveno-tehnologijskom parku Sveučilišta u Rijeci, kada su se voditelji udruge Marin Trošelj i Pavao Pahljina, povezali sa tadašnjim studentima Fakulteta elektronike i računarstva u Zagrebu – Lukom Fućekom, Antunom i Josipom Vukičevićem, i Vlatkom Klabučarom.
Uz potpisivanje ugovora, održat će se i prezentacija robota »Fleming« (nazvanog po izumitelju penicilina), djelo pobjedničkog tima vikend-škole poduzetništva Robot Factory održane u svibnju, u dvorcu Stara Sušica. Pobjednički tim čine: Petar Dušević ( 7.r. OŠ Nikola Tesla), Pavel Chernov (7.r., OŠ Nikola Tesla), Luka Čulina (6.r. OŠ Fran Franković), Ivan Šegota (6.r. OŠ Vežica) i Lino Ružić (6.r. OŠ Centar).
U okviru K.E.Š. programa koji se već devet godina provodi u Rijeci s ciljem stjecanja poduzetničkih kompetencija Grad Rijeka i Dom mladih organizirali su Vikend – školu poduzetništva kojoj je prisustvovalo 30 djece iz različitih osnovnih škola, raspoređenih u 6 timova, a svaki je tim razvijao svoj projekt temeljen na vlastitoj ideji, inspiriran pričom o STEM-iju.
Ured Grada Rijeke
Suradnica za odnose s medijima
Iva Balen