1. veljače 2020. Rijeka otvara godinu u kojoj nosi titulu Europske prijestolnice kulture. Vijeće MO Podmurvice tim povodom organizira šetnju kroz povijest sakralnih zdanja Podmurvica. U subotu, 1. veljače 2020. godine prošetat ćemo Podmurvicama i saznati mnoge zanimljivosti iz prošlosti, a naša priča kreće ispred Crkve Marije Pomoćnice, Karlovačka 4 u 10 sati.

Programskom aktivnošću iz kulture pripremili smo novu edukativnu šetnju i posjetu sakralnim zdanjima: Crkva Marije Pomoćnice, Villa Poglayen nekadašnji benediktinski samostan danas Učenički dom Podmurvice i Crkva sv. Josipa uz stručno vodstvo prof. Theodora de Canziania.

Nakon toga spustit ćemo se pokraj Salezijanske gimnazije sa kojeg imamo pogled prema villama: Randich, Illy i Bausterein i nastavljamo prema Villi Poglayen – ženskom Benediktinskom samostanu, danas zgrada Učeničkog doma Podmurvice, Branka Blečića 3 te kroz vrt do Crkve Sv. Josipa, a završavamo posjetom Multisenzoričkog vrta Učeničkog doma.
Na vrhu brijega na Podmurvicama dominira elegantna silueta salezijanske crkve Marije Pomoćnice. Gradnju crkve Marije Pomoćnice potakli su salezijanci, crkveni red isključivo okrenut odgoju i socijalnom zbrinjavanju muške mladeži. Crkva je sagrađena 1934. godine. Projektirao ju je arhitekt Enea Ronca iz Verone, u lombardijskom stilu koji je bio karakterističan jednostavnošću i pažnjom prema naturalističkim detaljima te romaničkom revivalu. Giovanni Mario Curet, riječki arhitekt bio je izvođač radova. U gradnji crkve pomogao je Antonio Martinolli, koji je darovao mramorni oltar sv. Antuna Padovanskog. Crkva Marije Pomoćnice je trobrodna, u novije vrijeme je podignut kor. Oltar od raznobojnog skupocjenog mramora te križni put i obojeni kip Don Bosca izrađeni su u radionici LuceArrighinija u Pietrasanti u Italiji…
Nakon toga spustit ćemo se pokraj Salezijanske gimnazije sa kojeg imamo pogled prema villama: Randich, Illy i Bausterein i nastavljamo prema Villi Poglayen – ženskom Benediktinskom samostanu iz 1914. godine, danas zgrada Učeničkog doma, Branka Blečića 3.
Oko 1908. godine Samostan Benediktinki i crkva Sv. Roka kraj crkve Marijina Uznesenja, bio je u tako lošem stanju da je postojala mogućnost da se jednostavno sruši. Majke Benediktinke odlučile su stoga preseliti se na svoje imanje na Podmurvicama, gdje su posjedovale kuću i veliki kompleks zemljišta. Međutim, ta kuća ni u kom slučaju nije odgovarala pravilima samostanskog života. To je bio povod za akciju Dobrotvornog društva Marija kojim je upravljao kanonik msgr. Matteo Balas da se prikupe dobrovoljni prilozi kako bi se na Podmurvicama izgradio primjeren, suvremeni samostan/dom, uključujući i crkvu i školu. Arhitekti Theodor Traxler i Eugenio Celligoi zamislili su građevinu u tlocrtu u obliku slova E, tako da na zapadnoj strani bude samostansko krilo, a istočno krilo namijenjeno za školu. Između ta dva krila pružala se jednokatnica na koju je izravno trebala biti pripojena crkva koja zapravo i spaja i dijeli ta dva sadržaja…
Šetnju nastavljamo posjetom Crkve Sv. Josipa za koju je 29. prosinca 1929. godine položen kamen-temeljac za gradnju crkve u sklopu Samostana Benediktinki na prostoru parcele Poglayen u podopćini Plase, a posvećena je 30. listopada 1931. godine. Crkvu Sv. Josipa projektirao je arhitekt Edoardo Stipanovich…
Posjetom Multisenzoričkog vrta Učeničkog doma Podmurvice završit ćemo našu šetnju. Dom već dugi niz godina u svom odgojno-obrazovnom radu promiče načela ekološkog odgoja i obrazovanja. U suradnji s profesorom i krajobraznim arhitektom Danielom Winterbottomom te studentima sa Sveučilišta Washington u Seattleu, uz sjevernu stranu okućnice Doma je 2010. godine nastao prvi Multisenzorički vrt s terapijskim djelovanjem za srednjoškolce u Hrvatskoj. Suradnja se obnovila u rujnu 2017. godine kroz projekt uređenja zapuštenog dijela okoliša, kada je vrt dobio svoju završnu vizuru. Uz profesora Winterbottoma, kao i uz njegovog suradnika, krajobraznog arhitekta Luku Jelušića i uz američke studente, učenici i djelatnici mnogo su naučili…
Pozivamo sve zainteresirane građane da nam se pridruže u šetnji.
Radujemo se Vašem odazivu!