U sklopu projekta „Akcija za 5!“ Udruge Delta, koji se već 16 godina organizira uz podršku Grada Rijeke, srednjoškolci su predstavili svoje projekte na temu mentalnog zdravlja.

„Akcija za 5!“ okuplja učenike srednjih škola koji u sklopu projekta simulira rad Gradskog vijeća, što uključuje pripremu projekata, debatu o istima i na kraju biranje najboljeg projektnog rješenja na zadanu temu, a glavni je cilj omogućiti mladima razvijanje sposobnosti potrebnih za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini.

U provedbi projekta ove godine sudjeluje 35 učenika srednjih škola koji su zajedno s koordinatorima volonterima napisali projekte koje su danas prezentirali a onaj koji bude ocjenjen najuspješnijim do kraja godine će u suradnji s Gradom Rijeka biti i realiziran.

Online predstavljanje projekta Akcije za 5 2021

Sandra Krpan, Karla Mušković i Maja Tatalović

Zbog uvjeta koji su trenutno na snazi zbog pandemije COVID-19, predstavljanje projekta se odvija online, a putem Zoom platforme učenicima se obratila i zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan.

Učenici su osmišljavajući projekte promišljali o važnostima i metodama mentalnog zdravlja mladih te pronalaziti načine za poboljšanje mentalnog zdravlja svojih vršnjaka. Tema je izabrana budući da su istraživanja pokazala kako je pandemija virusa COVID-19 ostavila posljedice za mentalno zdravlje ljudi općenito, a posebno na mlade ljude. Ovogodišnja tema Akcije za 5! ”Mentalno  zdravlje mladih” samo je nastavak na prošlogodišnju koja je također bila fokusirana na mlade u doba korone.

Online predstavljanje projekta Akcije za 5 2021

Online predstavljanje projekta Akcije za 5!

„U protekle dvije godine naučili smo se živjeti u pandemijskim uvjetima, što nam vrlo teško pada, a vama mladima, vjerujem, još teže. Nadamo se da će se to uskoro promijeniti, zato je vrlo važno pridržavanje svih protuepidemijskih mjera, ali i da se cijepimo, kako bi se naši životi vratili u normalu. Grad Rijeka je početkom listopada predstavio rezultate istraživanja o mentalnom zdravlju mladih u Rijeci koje pokazuje kako je zadnjih desetak godina došlo je do statistički značajnog porasta razine usamljenosti, smanjenja razine doživljene socijalne podrške obitelji, prijatelja i kolega, kao i do smanjenja razine optimizma kod mladih. Vjerujem da se stanje u ove posljednje dvije godine još i pogoršalo i zato me jako veseli čuti vaše prijedloge o načinima poboljšavanja mentalnog zdravlja vaših vršnjaka“, kazala je zamjenica Krpan.

Grad Rijeka provedbu ovog projekta sufinancira već 16 godina i svake godine najbolje ocjenjen projekt i realizira. Do sada je u projektu sudjelovalo gotovo 1000 učenika srednjih škola te oko 115 volontera koordinatora.