U sklopu ovogodišnjeg Festivala mentalnog zdravlja – Mentalfest, Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, u suradnji s Gradom Rijekom, organizirao je predstavljanje programa promicanja mentalno-zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika – PoMoZi Da.

Program PoMoZi Da je namijenjen ravnateljima, učiteljima i nastavnicima te stručnim suradnicima, a njime se želi pružiti potrebna osnovna znanja i vještine kako bi u svakodnevnom radu mogli lakše prepoznati probleme mentalnoga zdravlja učenika, ali i lakše i sigurnije pristupiti i pružiti podršku učeniku s problemom te ga potaknuti na traženje stručne pomoći.

Obzirom da 50% mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine života, a učitelji i nastavnici su osobe s kojima učenici, uz vršnjake, provode najviše vremena, oni su najčešće prvi koji mogu primijetiti znakove problema. Stoga je iznimno važno da znaju prepoznati poteškoće mentalnoga zdravlja djece i mladih što ranije, kako bi se spriječilo pogoršanje u kasnijoj dobi.

Predstavljanje programa održano je u Gradskoj Vijećnici ispred 20-tak zainteresiranih sudionika, dok se oko 90 odgojno-obrazovnih djelatnika prijavilo za on-line praćenje putem platforme YouTube.

Predstavljanje je održano u sklopu rada Tematske grupe za cjelovitu skrb o mentalnom zdravlju te Tematske grupe za potporu obitelji i mladima, projekta „Rijeka – Zdravi grad“, čiji je voditelj Jadran Mandekić pozdravio okupljene i dao uvodnu riječ o problematici. Dr.sc. Darko Roviš, voditelj Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, predstavio je nacionalni program PoMoZi DA, te koncept mentalno zdravstvene pismenosti. O prepoznavanju problema mentalnog zdravlja djece i mladih govorila je geštalt psihoterapeutkinja Daina Udovicich Correlli, dok je o pružanju prve pomoći i podrške djeci i mladima s problemima u području mentalnog zdravlja pričala je Ksenija Petrović Ljubotina, također djelatnica NZJZ PGŽ.