U svojoj 88. godini, u bolnici u Kawasakiju preminula je Hideyo Ashigaki, začetnica prijateljske suradnje Kawasakija i Rijeke i dobitnica Zlatne plakete Grb Grada Rijeke u 2018. godini.

Od rane mladosti gđa Hideyo Ashigaki bila je aktivna skautkinja, a od 1971. obnašala je vodeće pozicije u Ženskoj skautskoj organizaciji Prefekture Kanagawa u Kawasakiju. Godine 1977., kao članica Odbora Grada Kawasakija za međunarodnu suradnju, dala je potporu odabiru Rijeke za uspostavu prijateljstva s Kawasakijem. Pripremila je bezbroj programa susreta predstavnica Ženske skautske organizacije Prefekture Kanagawa s članovima Saveza izviđača Rijeke u Kawasakiju i Rijeci.

U doba Domovinskog rata, unatoč preporuci japanske vlade da građani Japana ne putuju u Hrvatsku, gđa Hideyo je sa svojom obitelji, kćerkom Kazuyo i sinom Tadashi, članicama Ženske skautske organizacije Prefekture Kanagawa te članovima Crvenog križa Prefekture Kanagawa redovito dvaput godišnje posjećivala Rijeku, pružila materijalnu podršku, plasirala istinu o Domovinskom ratu u Japanu i učvršćivala prijateljstvo Rijeke i Kawasakija. Kćerka gđe Hideyo Ashigaki, gđa Kazuyo Ashigaki

Gđa Hideyo Ashigaki, građanka grada Kawasakija u dalekom Japanu, spada u grupu običnih malih ljudi, koji svojim trudom, zalaganjem, tolerancijom i pozitivnom znatiželjom mijenjaju svijet – na bolje. U sklopu svojih pedagoških aktivnosti uspjela je zainteresirati mlade skautkinje za jedan drugačiji svijet od onog u kojemu su živjele, za potpuno drugačije kulturno, jezično, gospodarsko i političko ozračje te pobuditi u njima osjećaj tolerancije, prihvaćanja drugog i drugačijeg i pomaganja drugom i drugačijem – u nevolji. Na isti način djelovala je i prema aktivistima Crvenog križa Kanagawa, kao i prema dužnosnicima Gradske uprave Kawasakija koji su ju uključili u proces odlučivanja o međunarodnoj suradnji Kawasakija s europskim gradovima.

Svoju beskrajnu toleranciju, altruizam i lakoću u uspostavljanju komunikacije s drugim ljudima, gđa Hideyo prenijela je i na brojne generacije riječkih izviđača, koji ju i danas zovu mama Hideyo.

Mama Hideyo je do svojeg posljednjeg daha, iako narušena zdravlja, bila živo zainteresirana za razvoj prijateljske suradnje između Rijeke i Kawasakija.  Preko svoje kćerke Kazuyo, koja već dvadeset godina živi u Rijeci, u potpunosti je bila obaviještena o svemu što se događa u Rijeci, o programima u sklopu projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020. Posebno ju je veselila činjenica da su upravo karnevalske svečanosti predstavile Rijeku kao europsku prijestolnicu kulture. Nije jedanput mama Hideyo sa svojom grupom skauta i aktivista Crvenog križa gostovala na Riječkom karnevalu!

Mama Hideyo zauvijek će ostati dio riječkog identiteta, u kojemu su tolerancija, prihvaćanje drugog i drugačijeg osnovne značajke.

(foto: Hideyo Ashigaki s tadašnjim gradonačelnikom Grada Rijeke  Vojkom Obersnelom i svojim suprugom Tadaom Ashigakijem 2017. godine u Kawasakiju, na izložbi o Rijeci, u sklopu svečanosti koju je Grad Kawasaki upriličio u povodu obilježavanja 40. obljetnice prijateljske suradnje Kawasakija i Rijeke.)