U ponedjeljak, 24. srpnja 2017. godine, u 11 sati, u prostoru Tehničke zbirke Muzeja Grada Rijeke, Žabica 4 (bivše željezničko skladište), bit će održana konferencija za medije na kojoj će biti predstavljen novi muzejski eksponat – repni dio riječkog torpeda br. 146 s motorom, kojeg je Grad Rijeka otkupio od norveškog ponuditelja za potrebe oplemenjivanja Tehničke zbirke Muzeja Grada Rijeke.

Konferenciji će prisustvovati gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, ravnateljica Direkcije za očuvanje i zaštitu kulturnih dobara Odjela za kulturu Grada Rijeke Nikolina Radić Štivić, ravnatelj Muzeja Grada Rijeke Ervin Dubrović, voditeljica Tehničke zbirke Muzeja Grada Rijeke Deborah Pustišek Antić i stručni suradnik Muzeja Grada Rijeke satnik Goran Pernjek.

Repni dio riječkog torpeda broj 146 dio je prve serije torpeda namijenjene prodaji, koja je proizvedena 1875. godine u Rijeci i s određenim unapređenjima prodavana do 1888. godine. Prema podacima tvornice torpeda WASS u Livornu, nekadašnje riječke podružnice, Kraljevina Norveška i Švedska naručile su 1875. godine pedeset riječkih torpeda koja su im isporučena 12. srpnja 1876. godine. Torpeda su Norvežani koristili u pomorskoj bitci kod tvrđave  Oscarsborg.

Repni dio torpeda br. 146 s motorom Grad Rijeka otkupio je za potrebe oplemenjivanja Tehničke zbirke Muzeja Grada Rijeke i očuvanja velikog tehničkog dostignuća, izuma torpeda koji je Rijeku stavio na prvo mjesto u svijetu. Riječ je o jedinstvenom primjerku torpeda koji je, unatoč činjenici da je stariji od 140 godina, iznimno dobro očuvan. U kompletu s torpedom je i tehnička knjiga iz 1900. godine u kojoj su prikazani dijelovi torpeda i lansirne cijevi.

Ideja torpeda, izuma koji je izazvao revoluciju u mornaričkoj strategiji i taktici, pripada Riječaninu Giovanniju Biagiju Luppisu, časniku Austrijske ratne mornarice, koji se nakon umirovljenja vratio u svoj rodni grad i pokušao realizirati svoju zamisao. Njegov cilj bio je razviti maleno nadvodno plovilo kojim se upravljalo konopima s kopna i koji je bio pogonjen mehanizmom na navijanje, u novo pomorsko oružje.

Ideja je zaživjela nakon što se u projekt razvoja uključio brodograđevni stručnjak i rukovoditelj Riječkog tehničkog zavoda (Stabilimento tecnico Fiumano) Robert Whitehead koji je uz pomoć suradnika dvije godine radio na usavršavanju prototipa da bi 1866. javnosti predstavio novo autonomno podvodno oružje nazvano torpedo. Whitehead je pronašao originalno rješenje da pogonski stroj na stlačeni zrak može raditi i ispod površine mora te izumio dubinsku spravu koja održava unaprijed određenu dubinu.

Ured Grada Rijeke
Suradnica za odnose s medijima
Iva Balen