U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održana je promocija knjige Olega Mandića „Život obilježen Auscwitzom“ koju je napisao u suradnji sa suradnikom Nevenom Šantićem, a koja govori o Mandićevom iskustvu preživljavanja logora Auschwitz.

Oleg Mandić, Opatijac rođen na Sušaku 1933. godine posljednji je zatvorenik koji je živ napustio zloglasni nacistički logor Auschwitz čiji je užas zajedno s majkom i bakom uspio preživjeti. Kada je došao u logor imao je tek 11 godina.

Promocija knjige Olega Mandića Život obilježen Auschwitzom

Oleg Mandić i Sandra Krpan

Vitalni 90-godišnjak fascinantne životne priče i optimizma u brojnim je intervjuima isticao kako je mržnju koja se u njemu nakon proživljenog užasa počela stvarati u njegovim tinejdžerskim godinama, osvijestio kao proizvod vlastite podsvijesti i odbacio ju je. Ne postoji ružno i lijepo samo po sebi, kaže, nego ovisi o tome s čim ga uspoređujemo. Iskustvu koje je prošao u najvećem nacističkom logoru za uništenje zahvaljuje na predivnom životu. I u kasnijim teškim životnim trenucima, upravo se ondje vraćao kako bi, kaže, napunio baterije i osvijestio činjenicu da se niti jedna loša stvar koja mu se kasnije dogodila u životu, ne može mjeriti s iskustvom bivanja u logoru.

Kada su ga 15. svibnja 1944. njemačke okupacijske snage u Opatiji zajedno s majkom i bakom zatočile jer su bili najbliža rodbina dr. Ante Mandića, jednog od najvažnijih sudionika NOB-a, tada jedanaestogodišnji Oleg Mandić nije ni slutio da će završiti u Auschwitzu, logoru za istrebljenje, a još manje da će biti jedan od onih koji će, zajedno s obitelji, dočekati oslobođenje logora te da će upravo on biti posljednji čovjek koji je napustio Auschwitz, stoji u opisu knjige „Život obilježen Auschwitzom“.
Oleg Mandić jedan je od rijetkih živih svjedoka užasa Holokausta, a njegova predavanja o zlu fašizma te o važnosti antifašizma i tolerancije danas slušaju mnogobrojni mladi ljudi diljem Hrvatske i Italije. Ova knjiga ispovijed je o sretnom i ispunjenom životu, o važnosti obitelji, o utjecaju sreće, ali i stalnoj opomeni da se zlo u svojem najgorem obliku uvijek i lako može vratiti.

O knjizi su govorili Oleg Mandić, Neven Šantić i Seid Serdarević iz izdavačke kuće Franktura, izdavača knjige, a promociji je prisustvovala i zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan istaknuvši izniman značaj prenošenja važnosti ideje antifašizma i promicanje istine i tolerancije, sastavnih dijelova predavanja i dosada objavljenih knjiga Olega Mandića.

Promocija knjige Olega Mandića Život obilježen Auschwitzom

Promocija je privukla veliki broj građana

„Posebno bih željela pohvaliti neumoran rad Olega Mandića s djecom i mladima jer je njihova edukacija od izuzetne važnosti. Na djeci svijet ostaje i zaista se moramo pobrinuti da oni budu svjesni što se zapravo dogodilo i koliki je razmjer opasnosti koja vreba iz netolerancije, diskriminacije, nerazumijevanja i neuvažavanja različitosti. Važno je da djeca znaju povijesne činjenice i da se o tome govori u školskim klupama. Upravo zato, Holokaust je jedna od tema koja se obrađuje kroz predmet Građanskoga odgoja i obrazovanja u riječkim školama. O Holokaustu moramo stalno i neumorno govoriti i iznova osvještavati ljude kako se takvo što nikada nigdje ne bi ponovilo”, istaknula je Krpan i dodala kako je Grad Rijeka sa zadovoljstvom podržao izdavanje ove knjige te na taj način, još jednom, pokazao da podupire i materijalno i deklarativno progresivne kulturne inicijative koje promiču toleranciju i nenasilje, kao i sjećanje na Holokaust.

Oleg Mandić dobitnik je mnogih nagrada – 1991. godine dodijeljen mu je Križ Predsjednika Republike Poljske za cjeloživotno prenošenje istine o Auschwitzu; 2011. Grad Opatija dodijelio mu je nagradu za životno djelo za život posvećen idealima i vrhunskim vrijednostima, 2012. godine od strane Predsjednika Republike Hrvatske dodijeljen mu je orden Stjepana Radića za zasluge i patnje posvećene zajedničkom dobru i narodu, a 2007. i 2014. godine uručen mu je Paul Harris Fellow odličje Rotary International za humanitarnu i socijalnu djelatnost.