Cilj edukativnih radionica je djeci na primjeren način ukazati na važnost usvajanja i poštivanja prometne kulture kako bi postali odgovorni sudionici u prometu i kao pješaci i kao budući vozači.

Nakon što je prošle godine u deset riječkih osnovnih škola proveden kao pilot projekt, edukativni program „Sigurnost i kultura u prometu“ ove će godine biti proveden u svim osnovnim školama, a namijenjen je učenicima drugih razreda.

Program je pokrenula Direkcija za prometno redarstvo Odjela gradske uprave za komunalni sustav, radionica traje jedan školski sat, odvija se u sklopu predmeta „Priroda i društvo“, a cilj je da djeca usvoje osnove ponašanja u prometu, uče se razumijevanju različitih situacija u prometu, a poseban je naglasak stavljen na važnost razumijevanja poteškoća s kojima se u prometu susreću osobe s invaliditetom. Sa službenikom prometnog redarstva djeca kroz prezentaciju i fotografije uče o pravilima ponašanja u prometu, odnosno o poželjnim i nepoželjnim ponašanjima u prometu.

Najava novog ciklusa programa Sigurnost i kultura u prometu

Program su predstavili Sanda Sušanj, Marko Drpić i Klara Senčanin

Kako je objasnio ravnatelj Direkcije za prometno redarstvo Grada Rijeke Marko Drpić koji i provodi edukaciju, program je prilagođen dobi djece sa željom da usvoje osnove ponašanja u prometu. „Od najranije dobi potrebno je raditi na edukaciji i razvijanju prometne kulture jer tijekom cijeloga života aktivni smo sudionici u prometu i kao pješaci i kao vozači“, objasnio je Drpić. Naime, stvaranje prometne kulture već u najranijoj dobi iznimno je važno, osobito u urbanoj i gusto naseljenoj sredini kao što je Rijeka, a posebno u današnje vrijeme kada se promet  iz godine u godinu sve više mijenja i kada se pojavljuju novi oblici  prijevoza poput električnih romobila.

Podršku projektu daje i Odjel gradske uprave za odgoj i školstvo stoga je pročelnica Sanda Sušanj istaknula kako je ovaj program svojevrsni iskorak u edukaciji najmlađih koji su, sudeći prema prošlogodišnjim reakcijama, program dobro prihvatili.

Tijekom prošle školske godine program je proveden u 23 druga razreda u 10 osnovnih škola i obuhvatio je 343 učenika.

Važnost provedbe programa istaknula je i stručna suradnica Područnog ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Rijeci Klara Senčanin. „Nadamo se da će ove radionice doprinijeti osvještavanju djecu, a onda posredno i njihovih roditelja o preprekama s kojima se osobe s invaliditetom i djeca s poteškoćama u razvoju susreću u prometu“, rekla je Senčanin.

Provedba radionica započet će u listopadu, a tijekom ciklusa obrađivat će se teme kao što su Pješaci u prometu – poštivanje prometnih znakova i naredbi izraženih od ovlaštenih osoba, Nepropisno parkiranje vozila – problemi pristupačnosti osobama s invaliditetom, Kretanje bicikla i romobila – površine za kretanje, ostavljanje bicikala i romobila na javnim površinama, Dječja opažanja u prometu – pješaci, putnici, vozači, uvjeti i drugo.