U petak, 14. ožujka 2025., s početkom u 18.00 sati, u Palači šećerane – Muzeju Grada Rijeke, Krešimirova 28, bit će svečano otvoren prvi Nacionalni festival mladih (Po)kreni! koji se održava u Rijeci od 14. do 16. ožujka.
Festival će pozdravnim govorima otvoriti gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović i predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke Luka Čanković.
U sklopu svečanog otvorenja nastupit će Vokalna skupina „Zametske malice“ iz Osnovne škole Zamet, uz soliste projekta RockeRin – mjuzikl iz školskih klupa – koje čine glazbeno daroviti solisti i riječki srednjoškolci iz različitih škola. Svi pjevači i pjevačice koji će nastupiti sudjelovali su u projektu PjesmaRica u kojem zborovi osnovnih i srednjih škola Rijeke i okolice pjevaju obrade riječkih pop rock klasika. Autorica projekata i vokalna mentorica je Jelena Fabijan, a glazbeni producent je Darko Terlević, koji će za ovu prigodu biti i korepetitor na gitari. Također, bit će prikazan i film amaterske produkcije Udruge Spirit iz njihova filmskog serijala Tajni agent 010. Ova je udruga kroz rad s mladima s poteškoćama razvila prepoznatljiv brend podržan od strane mnogih poznatih ličnosti iz javnog života.
Već prvog dana Festivala, odmah po otvorenju, točnije od 18.30 do 19.30 održat će se panel rasprava pod nazivom „Kako i koliko surađuju gradovi i udruge?“
Sudionici ovog panela bit će:
- gradonačelnik Grada Rijeke, Marko Filipović,
- zamjenik gradonačelnika Grada Vukovara, Filip Sušac,
- član neformalne inicijative mladih Mladforma iz Osijeka, Saša Milaković,
- predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke, Luka Čanković
Panel raspravu moderirat će nacionalni stručnjak za mlade te doktor znanosti u području komunikologije, istraživač na Sveučilištu u Rijeci i stručnjak Vijeća Europe za participativnu demokraciju, Mario Žuliček
Ovaj panel ponudit će razgovor o suradnji između lokalnih vlasti i organizacija civilnog društva u kontekstu politika za mlade. Ta je suradnja ključna je za osiguravanje kvalitetnog sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka. Primjeri dobre prakse uključuju participativno budžetiranje, gdje mladi definiraju načine trošenja određenih sredstava, čime se potiče njihovo aktivno sudjelovanje u životu zajednice. Također, istraživanja pokazuju da se aktivnosti konzultacija s organizacijama mladih o temama bitnima za mlade nalaze u samo četiri od trinaest analiziranih programa rada savjeta mladih, što ukazuje na potrebu za jačanjem ove suradnje. Očekuje se da će panel pružiti uvid u trenutne izazove i mogućnosti za unapređenje suradnje između gradova i udruga, s ciljem poboljšanja kvalitete života mladih i njihovog aktivnijeg uključivanja u društvene procese.
Nacionalni festival mladih održava se na inicijativu Savjeta mladih Grada Rijeke, a organizatori Festivala su Grad Rijeka, Agencija za mobilnosti i programe Europske unije, Mreža mladih Hrvatske i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Cilj Festivala je unaprjeđenje sudjelovanja mladih u društvenim procesima te poticanje svih ključnih aktera koji se bave politikama za mlade na zajedničko djelovanje u svojim lokalnim sredinama.
Za sudjelovanje na Festivalu prijavilo se 70 sudionika, a Festival je namijenjen predstavnicima i članovima udruga mladih i za mlade, članovima savjeta mladih i predstavnicima gradova i općina koji se bave planiranjem i donošenjem različitih politika za mlade.
Tijekom trodnevnog trajanja Festivala, sudionici će imati prilike prisustvovati različitim predavanjima, panel raspravama te radionicama na kojima će u grupnom radu razmjenjivati iskustva.
U subotu će se tako u Circolu u jutarnjim satima održati predavanje „Kako biti zajednica za mlade“, potom panel rasprava pod nazivom „Između europske politike i lokalne vlasti: Kako donosimo promjene?“ u kojoj će sudjelovati: zastupnica u Europskom parlamentu, Romana Jerković, zamjenik gradonačelnika Grada Splita, Bojan Ivošević, predsjednica Gradskog vijeća Grada Makarske, Gordana Muhtić i zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke, Sandra Krpan. Prezentaciju o „Mikrokvalifikacijama za rad s mladima“ održat će prof. dr. sc. Bojana Ćulum Ilić s Riječkog sveučilišta, a tijekom subote planiran je i grupni rad sudionika koji će facilitirati nacionalni stručnjak za mlade, Mario Žuliček, predstavnik Mreže mladih Hrvatske, Kristijan Orešković i voditelj ureda zastupnika Marka Vešligaja u Europskom parlamentu, Hrvoje Kovač. Subotnje poslijepodne rezervirano je za sportsko druženje u Sportsko-rekreativnom centru „3. maj“ gdje će se sudionici Festivala okušati u igranju graničara, stolnom tenisu, kuglanju i društvenim igrama.
U nedjelju će se, prije završne evaluacije i zaključaka Festivala, održati još i predstavljanje projekta Europske prijestolnice mladih o kojem će govoriti gosti iz Novog Sada – šefica Kancelarije za suradnju sa civilnim društvom Grada novog Sada, Nataša Igić i suradnik iz Kancelarije za mlade Grada Novog Sada, Goran Ostojić. Europska prijestolnica mladih titula je koju Europski forum mladih svake godine dodjeljuje jednom europskom gradu, a osmišljena je za osnaživanje mladih, poticanje sudjelovanja mladih i jačanje europskog identiteta kroz projekte usmjerene na kulturni, društveni, politički i gospodarski život i razvoj mladih. Novi Sad je bio 2019. godine Europska prijestolnica mladih. Predstavnica Agencije za mobilnost i programe Europske unije, predstaviti će Erasmus+ KA154 program, viša savjetnica u Odjelu za Erasmus+ u području mladih, Aleksandra Lera i voditeljica odnosa s javnošću, koordinatorica programa za mlade u Centru tehničke kulture Rijeka, Hana Galogaža Lanča govoriti će o svim mogućnostima koje program nudi za financiranje projekata za mlade.
Pozivamo Vas da prisustvujete otvorenju prvog Nacionalnog festivala mladih te o istome izvijestite javnost putem Vašeg medija.
Suradnica za odnose s medijima
Gordana Brkić Žagar