Niz projekata koje su gradovi i općine u sastavu Urbane aglomeracije Rijeka osmislili, a njihova je usklađenost s kriterijima operativnih programa Europske unije: Konkurentnost i kohezija i Učinkoviti ljudski potencijali potvrđena, u proteklih su mjesec dana razrađivani kroz aktivnosti u sedam radnih skupina.

Članovi radnih skupina su predstavnici jedinica lokalne samouprave na čijim će se područjima projekti provesti, a važno je naglasiti da je svim projektima zajednički cilj otvaranje novih radnih mjesta.

U drugom krugu prioritizacije koja podrazumijeva ocjenu poštivanja zadanih kriterija za odabir projekata tim za Poduzetništvo detaljnije je obradio specifičnosti napredne poslovne infrastrukture i odgovarajućih usluga. U tom su dijelu planirani projekti uspostave mreže start-up inkubatora koji će pružati raznovrsne usluge poduzetnicima u fazi rasta i razvoja. Riječ je o inkubatorima za mlade, za tradicijsku brodogradnju malih plovila, za kreativne industrije, za autentične, tradicijske i biodinamičke proizvode Kvarnera, za drvnu industriju i industrijski dizajn, za zelene tehnologije. Inkubatori su, osim u Rijeci, predviđeni u Lovranu, Kastvu, Klani, Kostreni, Viškovu i Čavlima i vezani su za specifične lokalne resurse i prioritete.

Povećanje učinkovitosti sustava Toplinarstva projekt je koji se razrađuje za područje Grada Rijeke pri čemu je najvažnije smanjiti postojeće gubitke u proizvodnim pogonima i toplovodima. Obnovom cijelog sustava povećat će se njegova učinkovitost za 20 do 30% što bi trebalo potaknuti veći broj građana na korištenje toplinske energije.

Tim za Javni prijevoz putnika pred kojim je obveza promišljanja projekata čistog urbanog prometa na području UA Rijeka odredio je nabavku novih autobusa i primjenu IT rješenja i mobilnih aplikacija kao način na koji će se na višu razinu podići kvaliteta usluge javnog prijevoza. Usto, previđena je i prva faza gradnje nove autobusne baze.

Razrada projekata pod zajedničkim nazivom Korištenje kulturne baštine u funkciji turizma zadaća je tima za Kulturu i turizam. Planirano je niz značajnih objekata materijalne kulturne baštine kao i nematerijalnu kulturnu baštinu u gradovima i općinama UA Rijeka objediniti kao jedinstven turistički proizvod pod nazivom Povežimo se baštinom. Ovaj projekt samo je nastavak već utvrđenog zajedničkog djelovanja Rijeke i okolnih gradova i općina na promoviranju grada i okolice kao turističke destinacije.

Tim za Urbane prostore u nastavku provedbenog postupka prioritizacije projekata detaljnije razrađuje aktivnosti vezane uz korištenje zapuštenih prostora, bivših industrijskih i vojnih zemljišta, kako bi se prenamijenili u prostore za javnu namjenu, civilni sektor ili za kulturne sadržaje. Riječ je o revitalizaciji dijela kompleksa Benčić te objekata unutar bivših vojnih zona u Klani i Lovranu.

Radna skupina Mladi i nezaposleni razrađuje projekte koji doprinose brzom uključivanju mladih na tržište rada kroz programe za zapošljavanje i samozapošljavanje, ali i projekte namijenjene starijim osobama koji su tijekom rada stekli iskustvo, ali su sada nezaposleni.

Radni tim Socijalne usluge bavi se projektima vezanim uz pokretanje novih usluga za ranjive skupine s ciljem njihove integracije u zajednicu i za smanjivanje siromaštva. Glavni je cilj projekata iz ovoga područja raznovrsne usluge pružati izvan institucija kako bi bile dostupnije što većem broju korisnika. Planirano je organizirati nove klubove za umirovljenike i starije osobe, savjetovališta, programe za podršku osobama s invaliditetom u samostalnom životu i unaprijediti sustav prijevoza osoba s invaliditetom.

Po završetku ovog drugog kruga prioritizacije projekata, koji podrazumijeva da uz vodeće projekte i programe postoje i jednako vrijedni rezervni, predviđen je tzv. sektorski dijalog s mjerodavnim ministarstvima i Ministarstvom za regionalni razvoj i fondove Europske unije koje je koordinator za provedbu mehanizama integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizama) u Republici Hrvatskoj.
(N.Z.)