Predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na velikoj međunarodnoj konferenciji i poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije koja se održala od 1. do 4. listopada 2018. godine u Belfastu.

Tijekom konferencije Svjetske zdravstvene organizacije predstavljeni su riječki projekti „Festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom – i-Fest“ te „Mentalfest – Festival mentalnog zdravlja“. Grad Rijeku su predstavljali pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb te koordinatorica projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Karla Mušković i voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić.

Na samom početku konferencije prisutnima su dobrodošlicu poželjeli Kate Nicholl, predstavnica gradskog Vijeća Grada Belfasta, Piroska Östlin, direktorica odjela Svjetske zdravstvene organizacije u sklopu kojega se provodi projekt Zdravih gradova te voditeljica projekta Zdravih gradova Monika Kosinska. Naredna tri dana uslijedio je niz predavanja, okruglih stolova, predstavljanja primjera dobre prakse te treninga za koordinatore Zdravih gradova. Tijekom konferencije naglasak je stavljen na šest ključnih tema koje je odredila Grupa za političku viziju Europske mreže zdravih gradova, čiji član je i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, a koje su kratko formulirane kao: ljudi, mjesto, participacija, prosperitet, planeta i mir. Razgovaralo se o aktivnostima Mreže i njenih članova protekle godine, podnosili su se izvještaji, predstavljali projekti gradova članova, planirali budući koraci, te razvijala vizija rada Europske mreže zdravih gradova u fazi VII koja počinje 2019. godine.

Mentalfest

Voditelj projekta Jadran Mandekić predstavio je i-Fest i Mentalfest

Riječke projekte „Festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom – i-Fest“ te „Mentalfest – Festival mentalnog zdravlja“ predstavio je voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić. I-Fest je prvi put održan 2002. godine, s ciljem poticanja kreativnog i umjetničkog izražaja i inkluzije djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Festival se održava svake godine povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, a ove godine održat će se po šesnaesti put. U realizaciji projekta sudjeluju organizacije civilnog društva, volonteri, osobe s invaliditetom, mladi i osobe starije životne dobi, a upravo je poticanje takve vrste partnerstva i međusektorske suradnje jedan od ciljeva međunarodnog projekta Zdravih gradova.

Mentalfest je pokrenut 2016. godine s ciljem  promoviranja mentalnog zdravlja, a ove godine se održava od 9. do 12. listopada. Opći cilj manifestacije je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja te mobiliziranje resursa za podršku mentalnom zdravlju. Festival je prilika da svi dionici u gradu Rijeci koji se bave područjem mentalnog zdravlja progovore o svom radu, učine ga vidljivim i dostupnim onima koji imaju potrebu za nekim oblikom pomoći.

Posljednji dan konferencije usvojena je Povelja iz Belfasta za Zdrave gradove (Belfast Charter for Healthy Cities) kojom gradonačelnici i politički predstavnici članova potvrđuju svoju predanost principima i vrijednostima pokreta Zdravih gradova, te stvaranju uvjeta za provođenje principa „zdravlje za sve“.

Grad Rijeka uključen je u Europsku mrežu zdravih gradova od 1998. godine te otad zajedno s drugim europskim gradovima kontinuirano sudjeluje u svakoj fazi projekta u svrhu unapređenja zdravlja i blagostanja građana.