U Centru Zamet održava se 2. Hrvatski ronilački kongres u sklopu kojeg će stručnjaci iz ovog područja razmijeniti iskustva i znanja vezana uz ronjenje.

Osim što je generator predsezone i posezone, ronjenje je jedan od boljih i unosnijih turističkih proizvoda te daje dodanu vrijednost ukupnoj turističkoj ponudi, a još uvijek nije u cijelosti iskorišten.

Tijekom dva dana trajanja kongresa, odnosno 8. i 9. listopada, stručnjaci će kroz brojne panele raspravljati o zanimljivim i za ronjenje važnim temama te će se dotaknuti produljenja sezone kroz ovu granu turizma.

Osim toga, stručnjaci će prezentirati iskustva iz raznih područja sigurnosti, organizacije vatrogastva u ronjenju, podvodne fotografije, zakonske regulative, speleoronjenja, a poseban naglasak ovog kongresa je stavljen na ronjenje poslije infekcije koronavirusom.

Kongres će biti i mjesto razmjene iskustava svih dionika ronilačke struke, od vlasnika ronilačkih centara, instruktora ronjenja, trgovaca ronilačkom opremom, do samih turista zainteresiranih za ovu granu turizma. Svi sudionici kongresa imat će jedinstvenu priliku doznati najnovije trendove i informacije iz svijeta ronjenja.

2. Hrvatski ronilački kongres

riječki gradonačelnik Marko Filipović na otvorenju kongresa

Otvorenju kongresa nazočio je i riječki gradonačelnik Marko Filipović, koji je istaknuo kako je Rijeka oduvijek bila grad okrenut prema moru. „Naše je gospodarstvo oduvijek bilo orijentirano ka moru. Pomorstvo, brodarstvo i brodogradnja obilježili su povijest ovog grada, a vjerujem da će snažan pečat ostaviti i u budućnosti. Rijeka se posljednjih nekoliko godina intenzivnije okrenula i turizmu, pred nama su velike investicije kako u lučku infrastrukturu tako i u nautički dio turističke ponude, a ronjenje je važan segment te ponude. Riječko područje kao i cijeli Kvarner zanimljivo je roniocima za istraživanje, imamo potopljene brodove pored lukobrana u samom centru grada, a brojne zanimljivosti kriju se u podmorju sve od Brseča do Voloskog“, rekao je gradonačelnik Filipović.

Važan segment kongresa je i područje ekologije i zaštite podmorja, kao preduvjeta za razvoj ove grane turizma, a osim brojnih prezentacija na temu očuvanja okoliša, ronioci će i primjerom pokazati brigu za podmorje provođenjem jedne od najvećih ekoloških akcija čišćenja podmorja na šest lokacija diljem Kvarnera s više od 200 sudionika, ronioca.

Za razvoj ronilačkog turizma u Hrvatskoj izuzetno je važno  podizanje razine svijesti o važnosti očuvanja okoliša i prirode s naglaskom na važnost sigurnosti u ronjenju te će se ekološka  akcija čišćenja podmorja provoditi u Rijeci, Bakru, Kraljevici, Crikvenici, Selcu i Novom Vinodolskom. Podršku akciji pružaju Turistička zajednica Kvarnera, Turistička zajednica Grada Rijeke, Turistička zajednica Bakra, Turistička zajednica Kraljevice, Turistička zajednica Crikvenice i Turistička zajednice Novog Vinodolskog.

Kvarner kao atraktivna ronilačka destinacija može ponuditi različite ronilačke lokacije te je jedan od važnijih segmenata u ronilačkom turizmu. Ronilački centri; DC Marco Polo, Rijeka, KPA ADRIA, Kraljevica, DC Mihurić, Selce, RC Dive Side, Novi Vinodolski, KPA Kostrena, Kostrena te SPD Luben, Bakar uključili su se u projekt eko patrole.

2. Hrvatski ronilački kongres

Kongres okuplja stručnjake iz područja ronjenja

2. Hrvatski ronilački kongres provodi se u organizaciji Agencije Promocija ronjenja, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Rijeka, ronilačkih klubova Marco Polo i HRVI Nemo-Adriatic, a pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ravnateljstva civilne zaštite, Grada Rijeke i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te uz podršku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Zavoda za podvodnu i hiperbaričnu medicinu KBC-a Rijeka.

Partner ovog kongresa je Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica grada Rijeke i Turistička zajednica Kvarnera.