U okviru obilježavanja 45. obljetnice Sveučilišta u Rijeci, od 26. do 28. rujna organizira se manifestacija „Rijeka tehnologije”. Cilj Rijeke tehnologije je promocija i popularizacija obrazovanja i znanosti na područjima tehničkih i prirodoslovnih znanost.

Manifestaciju sinergijski organiziraju sastavnice Sveučilišta u Rijeci (Tehnički fakultet, Građevinski fakultet, Pomorski fakultet, Odjel za fiziku te Centar za mikro- i nanoznanosti i tehnologije) te Tehnička škola, Zajednica tehničke kulture, Dom mladih i Akademsko astronomsko društvo iz Rijeke.

Program događanja najavili su: prof dr. sc. Alen Ružić, prorektor za znanost Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Saša Zelenika, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, predstojnik Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci i  Đordano Bucci, dipl. ing., predsjednik Zajednice tehničke kulture Rijeka.

Promocija i popularizacija obrazovanja i znanosti na područjima tehničkih i prirodoslovnih znanosti važna je kako bi najšira javnost, uglavnom upoznata s riječkom industrijskom i tehnološkom baštinom i tradicijom, dobila uvid u izvanredna recentna postignuća na polju tehnologije u Rijeci. Tijekom manifestacije će znanstvenici i nastavnici u javnim prostorima govoriti o svome radu, dok će građani imati priliku iz prve ruke upoznati se s riječkim modernim tehnološkim postignućima. Tehnologije i inovacije, kao procesi u kojima se sjedinjuju znanje, vještine i organizacija s praktičkim ciljevima bile si i jesu još uvijek važan dio života, identiteta i blagostanja Rijeke. Umjesto odljeva mozgova, one generiraju dodanu vrijednost, prihode i zapošljavanje – većina studenata riječkih fakulteta tehničke struke tako već na zadnjim godina studija radi, a podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje pokazuju da su maturanti i diplomanti ovih struka jako traženi i u pravilu se odmah zapošljavaju.

Rijekom tehnologije će učenici, studenti i građani Rijeke imati prilike upoznati se s radom riječkih obrazovnih institucija na ovome polju, od onih koje za tehnologiju zainteresiraju djecu osnovnoškolske dobi, preko srednjih strukovnih škola do visokoškolskih ustanova. Kroz zanimljiv i sveobuhvatan program manifestacije kroz čak tri dana će tako šira javnost imati prilike vidjeti kako ustrajan, predan i, često, timski rad edukatora te mladih znanstvenika dovodi do impresivnih rezultata i razvoja naprednog te gospodarski prosperitetnog društva.

Svjetski prvaci u znanosti

Rijeka tehnologije je i prilika da znanstvenici, nastavnici i gospodarstvenici promisle i prodiskutiraju stanje i mjere poboljšanja obrazovanja u STEM području (koje, iako to mnogi ne znaju, obuhvaća i poveznice s društvenim znanostima), da mladi znanstvenici, posebice doktorandi, izađu iz svojih laboratorija i kabineta i građane upoznaju sa svojim izvanrednim a tako zanimljivim postignućima, ali i da svi zajedno damo doprinos razvoju Rijeke i regije kao pametnih, održivih i uključivih središta RH ali i šire europske regije.

Program:

Srijeda 26. rujna 2018.:

  • 13:00 – 16:00 (Korzo): Zajednica Tehničke kulture (Tehnički centar mladih): 3D modeliranje i printanje
  • 14:00 – 16:00 (Vukovarska): Tehnička škola: prezentacija učeničkih radova i 3D tiska
  • 16:30 – 17:30 (Gradska vijećnica): predavanje: Zoran Vakula (glavni meteorolog HRT): “O vremenskoj prognozi i još koječemu …”
  • 17:30 – 19:00 (Gradska vijećnica): kratke (TED) prezentacije mladih znanstvenika: znanstvenici Građevinskog fakulteta: M. Tuhtan: “Njihala i kaos”; D. Stipanić: “Ranjivost podzemnih voda s osvrtom na ekološki incident u Slavonskom Brodu”; L. Zaharija: “Život riječnih korita”, znanstvenici Odjela za fiziku: A. Omerzu: “Cinkov oksid: kako stari materijal možemo naučiti novim trikovima”; M. Karuza: “U potrazi za novom fizikom”; T. Terzić: “Svemirski glasnici”

Četvrtak 21. rujna 2018.:

  • 09:00  – 17:30 (Pomorski fakultet): Doktorska konferencija MY FIRST CONFERENCE – 34 znanstvena rada mladih znanstvenika s Tehničkog, Pomorskog i Građevinskog fakulteta
  • 09:00 – 16:00 (kampus na Trsatu – zgrada sveučilišnih odjela): prezentacija Akademskog astronomskog društva: “Teleskop kao vremenski stroj” te gledanje Sunca teleskopom
  • 16:30 – 18:00 (Dom mladih): Dom mladih: Lego roboti za green city (do cca. 18:00)
  • 18:00 – 20:00 (kampus na Trsatu – zgrada sveučilišnih odjela): Okrugli stol/tribina: „STEM obrazovanje: stanje i perspektive” – panelisti: Đordano Bucci (Zajednica tehničke kulture i Tehnička škola Rijeka), Zlata Dolaček-Alduk (Građevinski fakultet u Osijeku), Rajka Jurdana-Šepić (Odjel za fiziku Sveučilišta u Rijeci), Boris Popović (Alarma automatika), Siniša Reljić (Navis Consult); moderator: S. Zelenika (Sveučilište u Rijeci)

Petak 28. rujna 2018.:

  • 14:00 – 16:00 (Vukovarska): Tehnička škola: prezentacija učeničkih radova i 3D tiska
  • 16:30 – 17:30 (Gradska vijećnica): predavanje: Korado Korlević (Znanstveno-edukacijski centar Višnjan): “Rudarenje asteroida”
  • 17:30 – 19:00 (Gradska vijećnica): kratke (TED) prezentacije mladih znanstvenika: znanstvenici Tehničkog fakulteta: G. M. Jadav: “Asistivna tehnologija za kvalitetniji život osoba s invaliditetom”; D. Brščić: “Interakcija ljudi i robota u javnim prostorima”; I. Štajduhar: “Umjetna inteligencija u medicini” znanstvenici Pomorskog fakulteta: N. Grubišić, J. Ćelić, S. Vilke: “Pametni gradovi i inteligentno transportno rješenje” s prezentacijom mogućnosti drona
  • 17:00 – 22:00 (Tower Centar Rijeka): neovisna ali povezana manifestacija “Europska noć istraživača”.

Više o programu na Facebook stranici manifestacije.