Ovo savjetovanje ostaje otvoreno do 19. studenog 2022. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče se prvenstveno fizičkih osoba (građana) koji se bave iznajmljivanjem, a time su i obveznici plaćanja paušalnog poreza na dohodak po krevetu na području grada Rijeke, no potiče se i ostala zainteresirana javnost da se u njegu uključi.

Zakonske odredbe

Zakonom o porezu na dohodak poreznim obveznicima koji ostvaruju dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova, porez na dohodak po osnovi obavljanja te djelatnosti utvrđuje se u paušalnom iznosu.

Zakonom je propisano da su jedinice lokalne samouprave obvezne donijeti odluku kojom će propisati visine paušalnog poreza po krevetu, što se u odnosu na smještajne jedinice na području grada Rijeke odnosi na krevete u sobama, apartmanima i kućama za odmor, a koje ne mogu biti manje od 150,00 kuna niti veće od 1.500,00 kuna. Navedena odluka predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave može se mijenjati najkasnije do 15. prosinca tekuće godine, a stupa na snagu 1. siječnja sljedeće godine.

Sukladno propisima, Gradsko vijeće Grada Rijeke donijelo je Odluku o visini paušalnog poreza po krevetu na području grada Rijeke („Službene novine Grada Rijeke“ broj 22/19), koja je na snazi od 1. siječnja 2020. godine. Navedenom Odlukom propisana je visina paušalnog poreza po krevetu u sobama, apartmanima i kućama za odmor na području grada Rijeke u iznosu od 300,00 kuna.

Izmjene iznosa paušalnog poreza

Ovim izmjena važeća odluka uskladila bi se s uvođenjem eura kao nove valute u Republici Hrvatskoj na način da bi novčani iznos visine paušalnog poreza po krevetu od 1. siječnja 2023. godine bio iskazan u eurima.

Ujedno bi se povećao dosadašnji iznos paušalnog poreza sa sadašnjih 300,00 kuna po krevetu  (što preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450, sukladno spomenutom Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, iznosi 39,82 eura) na 60,00 eura (odnosno 452,07 kuna po navedenom fiksnom tečaju konverzije). Ovim povećanjem iznos godišnjeg paušalnog poreza po krevetu uvećao bi se za 152,07 kuna odnosno 20,18 eura, što je još uvijek znatno niže od srednje vrijednosti propisanog mogućeg raspona iznosa paušalnog poreza po krevetu (750,00 kuna).

Naime, Grad Rijeka kontinuirano provodi ulaganja u sve oblike komunalne infrastrukture, što bitno pridonosi kvaliteti života u gradu. Ta ulaganja jedan su od osnovnih preduvjeta, kako za ugodan život građana, tako i za posjetitelje Grada. Međutim, zbog kontinuiranog rasta broja turista, povećava se i pritisak na komunalnu infrastrukturu u ljetnom razdoblju, što posljedično zahtjeva i veća izdvajanja novčanih sredstava za održavanje i poboljšanje iste.

Nadalje, Grad Rijeka značajna novčana sredstva izdvaja i za unaprjeđenje i jačanje turističke ponude Grada. Slijedom toga, ove godine je u gradskom proračunu povećan iznos bespovratnih sredstava koja su, kroz Opći program mjera poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke, dodijeljena za organizaciju turističkih i gospodarskih događanja s ciljem unapređenja/obogaćivanja turističkog proizvoda/ponude te razvoja kongresnog, nautičkog, zdravstvenog, eno-gastro i ostalih selektivnih oblika turizma, i to sa 50.000,00 kuna na 200.000,00 kuna. Opći program mjera se kroz godine kontinuirano mijenja i nadopunjava u skladu s potrebama i razvojnim ciljevima Grada Rijeke te će, sukladno tome, od iduće godine pravo na bespovratna sredstva za modernizaciju i podizanje kvalitete svojih smještajnih kapaciteta  moći ostvariti i privatni iznajmljivači.

Kako se uključiti u savjetovanje?

Zainteresirana javnost se u postupak Savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju, a može se uključiti i upisujući svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice pojedinog savjetovanja. Proučite navedene prijedloge odluka i javite Vaše sugestije, primjedbe i prijedloge kako bi odluka bila što kvalitetnije u konačnici formirana.