Predstavnice Kreativnih radionica 50+ posjetile su Školu za primijenjenu umjetnost u Rijeci i prisustvovale satu dekorativnog crtanja i slikanja, gdje su učenici 4.a razreda aranžersko-scenografskog usmjerenja izvodili završne radove na pripremi kulisa za ovogodišnji Festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom – iFest.

iFest se ove godine održava u utorak 4. prosinca u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, već šesnaestu godinu za redom.

Članice Kreativnih radionica učenicima su uručile simbolične poklone kao znak zahvalnosti za sudjelovanje u pripremi Festivala. Svake godine članice samostalno osmisle poklone za sudionike te tijekom svojih radionica ručno izrade oko 400 poklona koji se u znak zahvale dijele sudionicima iFesta.

Učenici Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci izrađuju kulise za iFest još od 2005. godine, a ove godine tema je svemir i svemirska tijela. Svake godine učenici kroz školski rad razvijaju vizualnu izvedbu i na kraju izrađuju same scenske elemente, a rezultat njihovog rada krasi pozornicu HKD-a na Sušaku tijekom manifestacije. Ove godine scenski elementi izrađeni su od stiropora koji se spaja te oblikuje u željene oblike. Elementi se potom obljepljuju katronskim tj. pak papirom, obrađuju brusnim papirom, a potom oslikavaju. Na današnjem satu učenici su oslikavali scenske elemente.

Osim učenika, na satu su bili prisutni ravnatelj škole prof. Damir Šegota, voditeljica projekta izrade kulisa prof. Vesna Jakovčić, profesorice Nina Bačić Mencer i Tatjana Masterl, članice Kreativnih radionica 50+ Ljiljana Čupić, Mira Radaković i Julija Goldštajn te voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić.

Festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom već je tradicionalna manifestacija koja se od 2002. godine organizirana u sklopu projekta „Rijeka – Zdravi grad“. I-Fest je najveća manifestacija ovog tipa u Republici Hrvatskoj, a 2018. godine je odabran za predstavljanje na Međunarodnoj konferenciji Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije u Belfastu.

Na festivalu svake godine sudjeluje oko četiristo učesnika koji kroz program festivala imaju priliku prezentirati svoja glazbena, plesna, dramska i likovna znanja i umijeća. Osim nastupa na daskama HKD-a, isti dan u atriju udruge i ustanove koje sudjeluju imaju priliku prezentirati svoje likovne radove i rukotvorine.

Cijela priča oko organizacije Festivala je izvrstan primjer suradnje organizacija civilnog društva, volontera, osoba s invaliditetom, mladih i osoba starije životne dobi, koji zajedničkim radom daju doprinos uspješnoj realizaciji projekta. Poticanje upravo takve vrste partnerstva i međusektorske suradnje jedan je od glavnih ciljeva međunarodnog projekta Zdravih gradova, pa je iFest ujedno i simbolično utjelovljenje projekta „Rijeka – Zdravi grad“.