U Kongresnoj dvorani poslovne zgrade „Agram” održana je Svečana sjednica Fakultetskog vijeća povodom Dana Pomorskog fakulteta i blagdana sv. Nikole.

Svečanom obilježavanju nazočili su Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, izv.prof.dr.sc. Ana Perić Hadžić, dekanica Pomorskog fakulteta u Rijeci i prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete Sveučilišta u Rijeci.
Pomorski fakultet u Rijeci nalazi korijene svog djelovanja još od 1866. godine kada je u Rijeci u zgradi riječke bolnice počela s radom austro-ugarska Vojno pomorska Akademija, koja je djelovala sve do 1914. godine. Početkom Prvog svjetskog rata Akademija prestaje s radom u Rijeci te se premješta u Beč. Školovanje na Akademiji trajalo je četiri godine, a upisivali su je polaznici koji su imali maturu (obično gimnazija) iz čitave Austro-Ugarske Monarhije.

Prekid u visokoškolskom obrazovanju u domeni pomorstva traje sve do 1949. godine, kada je 4. travnja 1949. godine uredbom Vlade FNRJ osnovana Viša pomorska škola u Rijeci koja kasnije prerasta u Fakultet. 1978. godine postaje Fakultet za pomorstvo i saobraćaj koji tako djeluje sve do 1998. godine kada se ustrojavaju dvije samostalne obrazovne ustanove, Visoka pomorska škola u Rijeci i Odjel za pomorstvo Sveučilišta u Rijeci. Tijekom 2001. godine Ministarstvo znanosti i tehnologije Republike Hrvatske integriralo jer Odjel za pomorstvo Sveučilišta u Rijeci i Visoku pomorsku školu u Rijeci u jedinstvenu ustanovu, Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci, koji djeluje i radi do današnjih dana.

Svečana sjednica Fakultetskog vijeća povodom Dana Pomorskog fakulteta i blagdana sv. Nikole (Foto: Foto Kurti)

Gradonačelnik Marko Filipović

Obraćajući se uzvanicima, profesorima i djelatnicima fakulteta, riječki gradonačelnik Marko Filipović  je naglasio kako je Pomorski fakultet jedna od bitnih sastavnica Sveučilišta u Rijeci s iznimnom međunarodnom reputacijom. Ustanova koja je odgojila generacije pomoraca, koji su proslavili ne samo svoj fakultet, već Rijeku i Hrvatsku. Upravo su bivši studenti riječkog  Pomorskog fakulteta danas cijenjeni kapetani najvećih brodova ili upravitelji strojeva. 

“Napredak, inovacije i izvrsnost ciljevi su koji su svakako obilježili strategiju razvoja, tradicije i rada Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Svjedoci smo toga posljednjih 73 godina, gdje iznimni napredak, kvaliteta, a samim time i široka prepoznatljivost i vrijednost ove gotovo pa povijesne ustanove u našem gradu, služe kao primjer čitavoj Hrvatskoj ali i svijetu. Ponosan sam što Rijeka ima ovako kvalitetan fakultet, koji predano i odgovorno stvara nove generacije pomorskih kadrova, ulažući  visoke kriterije znanja i vještina u njihov razvoj i obrazovanje. Studirati u Rijeci znači imati vrhunske profesore i najbolje uvjete za studiranje i zato mi je drago što se ovaj grad u posljednjih dvadesetak godina čvrsto opredijelio za razvoj i podršku obrazovanju, znanju, znanosti i novim tehnologijama. A rezultati se vide. Upravo ta zavidna razina uspješnosti, brojna priznanja, iznimna razina znanja i razvitka nisu stigle same od sebe. Rezultat je to godina i godina intenzivnog rada i stvaranja stručnih, profesionalnih, vrhunskih kadrova koji nastavljaju bilježiti i više nego uspješne rezultate. Kvaliteta i izvrsnost kojom se danas ovaj fakultet uistinu može ponositi vrijednosti su koje služe na ponos i našem gradu”, kazao je gradonačelnik.

“Naš grad je oduvijek bio prirodno, geografski ali i strateški orijentiran ka moru, a Riječani su poznati kao vrsni pomorci. Inicijative započete upravo na Pomorskom fakultetu, oduvijek su nailazile na plodno tlo u Gradu Rijeci. Zajedničkim snagama nastojimo ostaviti traga u našem gradu, stvarati nešto za generacije nakon nas”, kazao je Filipović zaželjevši puno uspjeha u nastavku traganja za novim izazovima, inovacijama i postignućima koji će služiti na ponos ovom gradu i biti dijelom identiteta Rijeke.