„Zaokružili ste ovih 30 godina, stekli zrelost, iskustvo, ali dovoljno i znanja, hrabrosti i vizionarstva da krenete u korake pred vama, a Grad vam je bio podrška na samim počecima i zajednički ćemo, u sinergiji, ispisivati još puno poglavlja riječke poduzetničke priče”, riječi su kojima je gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić otvorila izložbu „Riječka razvojna agencija Porin – 30 godina razvoja poduzetništva” postavljenu na postamentima na riječkom Korzu.
Kako i sam naziv kaže, Riječka razvojna agencija Porin ovom izložbom obilježava tri desetljeća rada i doprinosa razvoju poduzetništva u Rijeci i Hrvatskoj.
Izložba javnosti približava put koji je Porin prošao od 1996. godine, kada je osnovan kao jedan od prvih poduzetničkih inkubatora u Hrvatskoj, do današnje uloge razvojne agencije koja povezuje poduzetnike, razvojne projekte, europske fondove, edukacije, tehnološku infrastrukturu i nove modele poslovne podrške.
Uz gradonačelnicu Rijeke Ivu Rinčić, izložbu su otvorili direktor Porina Nenad Antolović te idejna začetnica i prva direktorica Porina Doris Sošić. Time je otvorenje dobilo i snažnu simboličku poveznicu između početaka Porina i njegove današnje uloge, jer je Sošić sudjelovala u stvaranju temelja poduzetničkog inkubatora iz kojeg se tijekom tri desetljeća razvio današnji sustav podrške poduzetnicima.
Od ideje do poslovanja: Tri desetljeća podrške poduzetnicima
„Ovom izložbom obilježavamo tri desetljeća rada, promjena, izazova i, prije svega, podrške poduzetnicima. Ona nije samo pregled važnih godina, projekata i brojki, nego priča o tome kako se poduzetništvo u Rijeci i Hrvatskoj razvijalo od početka devedesetih godina do danas. Porin je nastao iz vrlo konkretne potrebe za prostorom, savjetom, infrastrukturom i okruženjem u kojem poslovne ideje mogu dobiti priliku postati stvarna poslovanja”, istaknuo je direktor Porina Nenad Antolović.
Kroz dvadeset izložbenih plakata prikazane su ključne razvojne faze Porina, ali i promjene koje su obilježile poduzetništvo u Rijeci i Hrvatskoj tijekom posljednja tri desetljeća. Od prvih inkubacijskih prostora i osnovne podrške poduzetnicima, Porin je postupno razvijao sustav koji danas uključuje savjetovanja, edukacije, mentorstva, programe inkubacije i post-inkubacije, pripremu i provedbu EU projekata, coworking, TEH LAB i podršku razvoju novih proizvoda, usluga i poslovnih modela.
Rijeka – grad rada, znanja i inovacija
Gradonačelnica je istaknula da Porin predstavlja jedan od najvažnijih doprinosa razvoju riječkog poduzetničkog ekosustava te da grad Rijeka ni u jednom trenutku nije prestao stajati iza te institucije. Posebno se osvrnula na Torpedo kao jedan od simbola riječke industrijske tradicije, naglasivši da se upravo u Rijeci odvijale neke od najznačajnijih poduzetničkih priča u hrvatskoj povijesti.
„Tijekom godina Porin je postao mjesto podrške, znanja, mentorstva i prilika za brojne poduzetnike, obrtnike, inovatore i kreativce. Posebno je važno što nas ova izložba podsjeća na put od prvih inkubacijskih prostora do novih razvojnih koraka, poput budućeg inkubatora Sinergana, koji će dodatno ojačati riječki poduzetnički ekosustav. Rijeka ostaje grad znanja, rada i inovacija, a Porin ostaje važan dio te priče”, poručila je Rinčić. „Zaokružili ste ovih 30 godina, na neki način stekli zrelost, iskustvo, ali dovoljno i znanja, hrabrosti i vizionarstva da krenete u korake pred vama”, dodala je, najavivši da Grad Rijeka ni u narednih 30 godina neće prestati biti Porinov najvažniji partner i oslonac.
Više od 200 korisnika i 51 europski projekt
U dosadašnjih 30 godina rada Porin je okupio više od 200 korisnika poduzetničkog inkubatora, dok je kroz edukacije prošlo više od 6.800 sudionika. Postojeći inkubatori danas su u potpunosti popunjeni, a u programima inkubacije i post-inkubacije trenutačno djeluje 30 poduzetnika. Samo tijekom 2025. godine odrađeno je više od 200 sati poslovnog savjetovanja, dok je od početka djelovanja TEH LAB-a 2021. godine izrađeno više od 200 3D modela i prototipova.
Važno mjesto u izložbi zauzimaju i europski projekti, kroz koje je Porin tijekom godina jačao međunarodnu suradnju i povezivao Rijeku s europskim znanjem, partnerima i mogućnostima financiranja. Do danas je Porin sudjelovao u 51 međunarodnom projektu ukupne vrijednosti veće od 84 milijuna eura, surađujući s više od 150 međunarodnih partnera iz više od 25 europskih zemalja.
Sinergana: Novi korak prema budućnosti
Izložba donosi i pregled razvoja poduzetničke infrastrukture, od Proizvodnog parka Torpedo i TEH LAB-a do novog inkubatora Sinergana. Sinergana predstavlja novu razvojnu fazu usmjerenu prema kreativnim tehnologijama, IT industriji i interdisciplinarnim oblicima rada, a zamišljena je kao prostor koji povezuje tehnologiju, kreativne industrije, istraživanje i suvremeno poduzetništvo.
Govoreći o Sinergani, gradonačelnica je naglasila kako taj prostor nije samo novi inkubator, već odgovor na potrebe suvremenog poduzetništva koje nastaje na sjecištu tehnologije, kreativnosti i digitalnih alata. „Poduzetnicima, mladima, IT stručnjacima, kreativcima i digitalnim nomadima Sinergana će nuditi ne samo prostor, nego i priliku za istraživanje i rast”, rekla je, izrazivši uvjerenje da će upravo tamo nicati startupovi koji će s vremenom prerasti u prave scale-upove. „I samo ime Sinergana govori o tome što nam je cilj, a to je raditi zajedno, u sinergiji, i zajednički ispisivati nova poglavlja riječke poduzetničke priče”, zaključila je gradonačelnica.
Antolović: Poduzetništvo ne čine samo zgrade, čine ga ljudi
„Poduzetništvo ne čine samo zgrade, programi i projekti. Čine ga ljudi, poduzetnici koji su imali hrabrosti krenuti, mentori koji su ih usmjeravali, partneri, institucije i zaposlenici koji su tijekom ovih godina doprinosili stvaranju riječkog poduzetničkog ekosustava. Nova razvojna faza Porina vezana je uz Sinerganu, prostor u kojem želimo povezivati ideje, znanje, kreativnost i tehnologiju te stvarati okruženje za nove suradnje i projekte budućnosti”, zaključio je Antolović.
Kroz tri desetljeća djelovanja Porin je mijenjao svoje programe i modele podrške prateći razvoj tržišta, tehnologije i potreba poduzetnika. Izložba zato nije samo pregled dosadašnjeg rada, nego i najava novog razvojnog razdoblja u kojem Porin nastavlja povezivati ideje, ljude i prilike za nove generacije poduzetnika.
Izložba se održava uz podršku Grada Rijeke, a građani je mogu razgledati na postamentima na Korzu do 11. lipnja 2026. godine.



