
U okviru međunarodne suradnje s prijateljskim njemačkim gradom Neussom, u posjet Gradu Rijeci došli predstavnici udruge Puzzle, koji borave u našem gradu od 16. do 20. rujna.
Udruga Puzzle okuplja žene različitog podrijetla, a kao svoj cilj postavila je poticanje međusobnog upoznavanja, neovisno o migracijskom statusu, kroz razne oblike susreta i razgovora, promovirajući dijalog i toleranciju. Razmjenjuju mišljenja o društvenim i obiteljskim temama, surađuju s različitim stručnjacima iz područja zdravstvenog odgoja, roditeljstva i pravnih savjetovanja, aktivno rade s gradskim institucijama te organiziraju posjete i kulturna događanja.

Predstavnice udruga Puzzle primio je predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke Robert Kurelić
Udrugu je osnovala Durdu Yavuz 2012. godine, a danas okuplja više od 200 članova i članica iz više od deset zemalja, među kojima su Turska, Maroko, Irak, Rusija, Njemačka i SAD. Puzzle-žene postale su važan primjer međukulturnog dijaloga i zajedničkog djelovanja u Neussu. Članice su vrlo angažirane u volontiranju te organiziraju radionice, tečajeve jezika, kulturne programe i druženja. Udruga uživa snažnu potporu Grada Neussa i gradonačelnika, a njezina je misija biti primjer tolerancije u praksi.
Kako bi se ostvarila što sadržajnija razmjena iskustava, predstavnici udruge Puzzle susreli su se riječkom udrugom PaRiter, koja se bavi promicanjem ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i socijalne pravde, te razvijanjem programa osnaživanja žena i društvene inkluzije.
Dobrodošlicu u naš grad predstavnicima udruge zaželio je predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke Robert Kurelić. Istaknuo je kako je Rijeka ponosna na svoju otvorenost i multikulturalnost te je uvijek iznimno zadovoljstvo u našem gradu ugostiti partnere i prijatelje koji dijele te vrijednosti.
„Svojim radom pokazujete kako žene različitog porijekla i iskustva mogu biti pokretačice pozitivnih promjena u zajednici. Uvjeren sam da će razmjena iskustava između Puzzlea i PaRitera biti inspirativna te se nadam se će potaknuti nove oblike suradnje, možda čak i zajedničke projekte u okviru naše šire općinske i međunarodne suradnje“, poručio je Kurelić.
Rijeka i Neuss povezani su već više od četrdeset godina, a tijekom tog vremena ostvareni su brojni zajednički projekti u različitim područjima. Dugi niz godina vrijedan doprinos predstavljao je rad udruge „Prijatelji Rijeke–Neussa“, a danas se suradnja dvaju gradova nastavlja kroz službene gradske kontakte, škole te kulturne i sportske projekte. Rijeka i Neuss nastavljaju njegovati prijateljstvo s posebnim naglaskom na mlade, kulturu i obrazovanje, gradeći mostove razumijevanja i suradnje.