U sklopu projekta „Rijeka – Zdravi grad“ i Nacionalnog programa „Živjeti zdravo“, podmodula „Volonteri u parku“, u parku Mlaka te Sportsko-rekreacijskom centru Mlaka održao se niz aktivnosti povodom obilježavanja Dana zdravih gradova i Europskog dana debljine.

Obilježavanje je uključivalo niz sportskih, rekreativnih i edukativnih sadržaja namijenjenih djeci, osobama starije životne dobi, djeci s posebnim potrebama te osobama s invaliditetom. Aktivnosti su započele u Sportsko-rekreacijskom centru Mlaka gdje je održan mini tečaj kuglanja pod vodstvom trenera i mladih kuglačica Kuglačkog kluba Rijeka, a u kojem su sudjelovali učenici OŠ Podmurvice i Centra za odgoj i obrazovanje.

Dok je u SRC Mlaka trajao tečaj kuglanja, u jednom dijelu parka Mlaka su se održavale vježbe za djecu, osobe starije životne dobi i osobe s intelektualnim teškoćama, pod vodstvom studenata fizioterapije s Fakulteta zdravstvenih studija, a u drugom radionica Društva za zaštitu životinja Rijeka “Male tajne za sretne njuškice”, namijenjena osnovnoškolcima. Tijekom radionice djeca su kroz igru učila kako ostati sigurna u blizini psa, kako pravilno brinuti za kućnog ljubimca te saznala više o najdražoj psećoj temi – psećem jelovniku. Na kraju radionica sudionici su nakon uspješne demonstracije naučenih znanja na poklon dobili promotivni „Dog Helper“ s logom projekta „Rijeka – Zdravi grad“.

Tijekom svih aktivnosti u parku je bilo organizirano i mjerenje krvog tlaka i pulsa te jačine stiska ruke, a svima je bilo omogućeno druženje i zabava uz tradicionalne igre poput preskakivanja užeta, vijače, badmintona, cip-copa i slično. U aktivnosti je bila uključena i Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka.

Osim navedenih aktivnosti, prisutni su od djelatnika i studenata Medicinskog fakulteta u Rijeci mogli saznati informacije o EU projektu SEFAC (Okvir društvenog uključivanja za smanjenje tereta kroničnih bolesti u zdravstvenom sustavu) čiji je primarni cilj postizanje samoupravljanja kroničnim bolestima i osiguranje podrške i društvene uključenosti starije populacije uz pomoć volontera te ICT tehnologije.

Organizatori obilježavanja Dana zdravih gradova i Europskog dana debljine su Nastavni zavoda za javno zdravstvo PGŽ i Grad Rijeka, u suradnji s Medicinskim fakultetom u Rijeci, Fakultetom zdravstvenih studija Rijeka, Društvom za zaštitu životinja Rijeka i Kuglačkim klubom Rijeka.

2018. godine obilježava se 30 godina projekta Europskog odjela Svjetske zdravstvene organizacije “Zdravi grad”. To je dugoročni međunarodni razvojni projekt kojem je cilj postaviti zdravlje pri samom vrhu dnevnog reda političkih čimbenika u europskim gradovima i promicati sveobuhvatne lokalne strategije za zdravlje i održivi razvoj zajednice. Grad Rijeka slijedi principe projekta Zdravih gradova još od 1990. godine, jedan je od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova te od 1998. godine član Europske mreže zdravih gradova.