U subotu, 6. listopada od 10 do 13 sati na Korzu Udruga žena operiranih dojki Nada obilježit će Dan ružičaste vrpce.

Cilj ove humanitarne akcije, koja se odvija u cijeloj Hrvatskoj, jest ukazati na važnost ranog otkrivanja raka dojke, bolesti koja ima visok postotak izlječenja ukoliko se otkrije u početnom stadiju.

Udruga Nada, kazala je predsjednica Ivanka Penko, akciju Dan ružičaste vrpce provodi po 19. put u suradnji s organizacijom „Europa Donna Hrvatska“. Obilježavanje započinje u 10 sati šetnjom podrške oboljelima od karcinoma od Jelačićevog trga do zgrade Grada Rijeke, gdje će u 10,15 sati biti pušteni ružičasti baloni u spomen na žene koje su izgubile bitku s karcinomom dojke.

Na Korzu će od 10 do 13 sati biti upriličena i humanitarna prodaja ružičastih ruža, a sredstva se ove godine prikupljaju za kupnju hladnjaka za čuvanje lijekova i opremljenih kreveta za odjele onkologije i kirurgije KBC-a Rijeka, donaciju Hrvatskom forumu protiv raka dojke Europa Donna za aparat za intraoperativno zračenje i za rad Udruge Nada. Naime, Udruga Europa Dona već dulje vremena prikuplja sredstva za nabavku ovo aparata koji bi oboljelim ženama olakšao terapiju, jer bi im, umjesto svakodnevnih dolazaka, omogućio jednokratno zračenje.

Kako je kazala predsjednica Lige protiv raka PGŽ dr. Ira Pavlović-Ružić, mnogi su svjesni da dijagnoza ove zloćudne bolesti mijenja život oboljele osobe i njezine obitelji.
„Međutim, danas je medicina jako napredovala, tako da se ranim postavljanjem dijagnoze šanse za liječenje raka poboljšale u zadnjem desetljeću, a posebice to odnosi na rak dojke, pa čak i na one tipove koji su do sada bili jako teško lječivi,“ kazala dr. Pavlović-Ružić.

S ciljem senzibilizacije javnosti na načine prevencije i liječenja raka dojke, članice Udruge na Korzu će dijeliti edukativne materijale, pokušavajući što više žena upoznati sa činjenicom da je čak 96 % svih oblika raka dojki moguće izliječiti ako se otkriju u ranom stadiju bolesti. Volontersku podršku akciji daju i učenici Medicinske škole Rijeka, kojima je ovo ujedno i prilika da se educiraju o ovoj zloćudnoj bolesti, od koje mogu oboljeti i mladi ljudi – kako je porast obolijevanja od raka u porastu, kazala je nastavnica Saša Uljančić, tako je i u porastu broj oboljelih mladih osoba.

„U cilju prevencije, svakoj se ženi preporučuje jednom mjesečno raditi samopregled dojki, kako bi se upoznala s tkivom svojih dojki, klinički pregled jednom godišnje te mamografiju svake dvije godine, uz vođenje zdravog života. Mamografija je jednostavan pregled, koji otkriva preglede na dojci koje nije moguće zapaziti niti jednom drugom metodom,“ kazala je Helena Glibotić Kresina, voditeljica Odjela socijalne medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, ističući važnost odazivanja žena na besplatne mamografske preglede.

U Hrvatskoj je krajem 2006. godine započeo Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u kojem se žene u dobi od 50 do 69 godina jednom u dvije godine pozivaju na besplatnu mamografiju. Prema riječima Ines Malić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, odaziv na besplatne preglede, za koje žene dobivaju poziv na kućnu adresu, je oko 60%. Sve žene koje imaju bilo kakvih pitanja oko mamografskog pregleda mogu ih postaviti na besplatan telefon 0800 200 041.

Unatoč svim dostupnim mogućnostima prevencije, prema riječima dr. Glibotić Kresine, rak dojke je još uvijek najčešća zloćudna bolest kod žena, od koje prema podacima Registra za rak u Hrvatskoj godišnje oboli oko 2500 osoba, a na području Primorsko-goranske županije oko 200. Što se tiče smrtnosti, u 2017. godini od raka dojke na području Hrvatske umrle su 853 osobe, a na području naše županije njih 69.

No, iako je rak dojke prvenstveno bolest žena, na nju nisu imuni muškarci. Kako je kazala Pavlović Ružić, iako je pojavnost raka dojke kod muškaraca jako mala, zbog nedovoljnog znanja, kod mnogih muškaraca se bolest dijagnosticira u uznapredovanom stadiju, kada je liječenje otežano.

Osim na Korzuruže će se prodavati i u Crikvenici, Kastvu, Viškovu, Matuljima, Opatiji, Krku, Ravnoj Gori, Kostreni, Bakru, Rabu, Vinodolskoj općini, Kraljevici, Omišlju i Cresu.

U obilježavanje su uključeni NZJZ PGŽ, Primorsko-goranska županija, KBC Rijeka, Dom zdravlja PGŽ-a, Medicinska škola Rijeka, Liga protiv raka PGŽ, čiji je dio i udruga Nada. Udruga Nada djeluje već dugi niz godina s ciljem pomoći ženama oboljelima, operiranima i liječenima od raka dojke, članovima njihovih obitelji i prijatelja.