Jesenski ciklus predavanja Sveučilišta za treću dob nudi tri tematska modula, iz područja ekonomije, psihologije i enologije.

Sveučilište za treću dob neformalni je oblik obrazovanja namijenjen osobama starijima od 55 godina kojeg od 2009. godine provodi Sveučilište u Rijeci u suradnji s Gradom Rijeka.

Upisi u novi jesenski ciklus predavanja vrše se on line, prijavom na e-mail adresu 3dob@uniri.hr i traju do 10. listopada.

Prvi ciklus predavanja bit će posvećen temi iz ekonomije „Od kuna do eura – razvoj novca i središnjeg bankarstva“ i trajat će od 13. do 27. listopada.

Uslijedit će ciklus predavanja iz psihologije „Samopoštovanje i njegovo djelovanje na mentalno i tjelesno zdravlje“ koje će se održati od 10. do 24. studenog, dok će se treći modul, iz područja enologije „Uvod u osnove vinarstva“ održati od 29. studenog do 13. prosinca.

Sva predavanja iz svih modula održavaju se utorkom i četvrtkom od 17 do 18:30 sati na Filozofskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, a upisnina u pojedini ciklus predavanja iznosi 150,00 kuna.

Kako je istaknula prof.dr.sc. Sanja Smojver Ažić s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, program Sveučilišta za treću dob jedan je od načina na koji riječko Sveučilište nastoji surađivati sa zajednicom koja pokazuje veliki interes za ovaj program. „Dosadašnje iskustvo pokazalo je kako imamo motivirane polaznike koji žele naučiti nešto novo, steći nova znanja, a ranije zbog životnih okolnosti možda nisu imali toliko slobodnog vremena posvetiti se nekakvom ovakvom tipu edukacije. Također, istraživanja su pokazala kako se to i pozitivno odražava na njihovu sliku o sebi, na njihov osjećaj samopoštovanja“, objasnila je prof. Smojver Ažić.

Kako je istaknuo voditelj projekta „Rijeka – zdravi grad“ Grada Rijeke, Jadran Mandekić, ovaj projekt dio je riječke strategije vezane uz edukaciju osoba srednje i starije životne dobi. „Još 2005. godine Grad Rijeka započeo je s provedbom programa informatičkih tečajeva za osobe starije životne dobi, nakon čega je krenula i ova suradnja sa Sveučilištem. Ovaj program neformalnog obrazovanja prepoznat je i unutar projekta „Rijeka – zdravi grad“ kao jedan od prioriteta unutar naše tematske grupe okupljene oko prioriteta „Zdravo starenje – aktivacija osoba starije životne dobi“ koja im omogućuje da prema vlastitim željama i afinitetima i dalje budu aktivni i usvajaju nova znanja“, rekao je Mandekić.

Najave pojedinačnih ciklusa kao i raspored programa dostupni su na web stranicama Sveučilišta za treću dob.