U Salonu Grada Rijeke održano je zajedničko primanje Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije za veleposlanika Kraljevine Švedske u Zagrebu Nj.E. Larsa Schmidta, a tom je prilikom predstavljen i novi počasni konzul Kraljevine Švedske u Rijeci Milorad Stanić.

U ime Grada Rijeke švedskog veleposlanika primili su gradonačelnik Vojko Obersnel te pročelnik Odjela za kulturu Ivan Šarar, a u ime Primorsko-goranske županije zamjenik župana Petar Mamula te pročelnik Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Valerij Jurešić. Uz konzula Stanića u pratnji veleposlanika Schmidta, došli su i Mirna Jurić, savjetnica za komunikaciju u Veleposlanstvu Švedske u Zagrebu te Lisa Larsson, voditeljica Odjela komunikacija u sklopu Švedskog instituta.

Gradonačelnik je izražavajući dobrodošlicu švedskoj delegaciji izrazio zadovoljstvo što je švedski veleposlanik ponovno u Rijeci, podsjećajući na njegov dolazak 2014. godine kada je bio gost Riječkog karnevala.

Odmah na početku, veleposlanik Schmidt predstavio je Milorada Stanić, novog počasnog konzula Kraljevine Švedske u Rijeci te izrazio uvjerenje da će on odigrati važnu ulogu u daljnjem približavanju Švedske i Rijeke.

Uputio je čestitke Rijeci na osvajanju titule Europske prijestolnice kulture 2020. istaknuvši da je 2014. godine ovu prestižnu titulu nosio i švedski grad Umeå.

„Za Rijeku će to biti prilika da kroz svoje projekte pokaže sve svoje različitosti, koje su njezine bogatstvo“, rekao je veleposlanik Schmidt. Gradonačelnik Obernsel napomenuo je da je pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar tijekom priprema za riječku kandidaturu razmijenio brojna iskustva s predstavnici grada Umeå.

Budući da je švedski veleposlanik pokazao zanimanje za zdravstveni turizam u Rijeci i na Kvarneru, gradonačelnik ga je upoznao s riječkim klasterom zdravstvenog turizma koji je među 10 sličnih organizacija u svijetu te se natječe za dobivanje prestižne nagrade, uskoro u Madridu. Osim toga, gradonačelnik je istaknuo da uz zdravstveni turizam treba vezati i razvoj infrastrukture, pojačati korištenje Zračne luke Rijeke i propagirati daljnji razvoj jeftinijih čarter letova između Rijeke i Švedske, s čim se složio i švedski veleposlanik. Dodao je da je uz infrastrukturu, važna i koordinacija između zdravstvenih ustanova te procjena troškova tretmana koji su vezani uz mobilnost pacijenata u Europskoj uniji.

Švedski veleposlanik spomenuo je suradnju s Brogoradilištem „3. maj“, a odgovorajući na njegova pitanja o suradnji sa sektorima vezanim uz inovacije i start-upove u Rijeci, gradonačelnik Obersnel spomenuo je Start-up inkubator koji je osnovao Grad Rijeka, kao i Step Ri znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.

„Oba pomažu mladima u realizaciji njihovih ideja, s tim što je Sveučilište više orijentirano na IT i biotehnologiju, dok je gradski start-up orijentiran na sve ostalepoduzetničke ideje“, rekao je gradonačelnik i na kraju dodao da je Grad Rijeka također zainteresiran za suradnju na području industrije kulture, prvenstveno za dizajn i kreativne industrije.