U Gradskoj vijećnici održana je javna tribina ”Izazovi i mogućnosti za integraciju osoba pod međunarodnom zaštitom iz perspektive javnih službi”.

U Gradskoj vijećnici održana je javna tribina ”Izazovi i mogućnosti za integraciju osoba pod međunarodnom zaštitom iz perspektive javnih službi”.

Tribina je bila namijenjena službenicima tijela i ustanova jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te civilnom društvu u područjima gdje je izvjesno da će trajnije biti smještene i integrirane osobe kojima je odobrena međunarodna zaštita. Njima su iskustva i izazove neposrednog rada s osobama kojima je odobrena međunarodna zaštita prezentirali stručnjaci s bogatim profesionalnim iskustvom u ovoj temi, iz ključnih sektora za integraciju: socijalne skrbi, obrazovanja, zdravstva i zapošljavanja. Stručnjaci su se u svojim izlaganjima osvrnuti na zakonodavni okvir integracije te prava i obveze osoba pod međunarodnom zaštitom, kao i na konkretne izazove u svakodnevnom radu i načine njihova prevladavanja.

Tribinu u Rijeci, kao jednom od šest hrvatskih gradova, organizirao je Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Tribine se organiziraju s ciljem osiguravanja doprinosa jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izradi Nacrta kriterija za izradu Plana razmještaja osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita, te jačanja suradnje lokalne, regionalne i nacionalne razine u ispunjavaju međunarodnih obveza u pogledu integracije osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita.

Sudionike i organizatore pozdravila je pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković

Sudionike i organizatore pozdravila je pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković

Tribine su dio projekta u okviru projekta ”Podrška integraciji državljana trećih zemalja kojima je potrebna međunarodna zaštita’. Projekt, koji je financiran u okviru Nacionalnog programa Fonda za azil, migracije i integraciju (AMIF), a koji se provodi se s ciljem jačanja sustava integracije putem podizanja svijesti o integracijskim izazovima, jačanja kapaciteta dionika te jačanja koordinativnih aktivnosti.

Sudionike konferencije pozdravila je pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković, istaknuvši kako se Grad Rijeka intenzivno priprema za prihvat i integraciju stranih državljana.

S time u vezi, Grad Rijeka trenutno provodi javno savjetovanje o izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi. Prema prijedlogu, u odluku bi se kao potencijalni korisnici koji mogu ostvariti prava na pomoći iz riječkog socijalnog programa uvrstili i azilanti te stranci pod supsidijarnom zaštitom. Ciljem predloženih izmjena je umanjenje rizika od socijalne isključenosti i marginalizacije ove društvene skupine te doprinijeti njihovoj uspješnijoj integraciji u lokalnu zajednicu.
„Ove osobe su zbog nepoznavanja jezika, otežanog pristupa zaposlenju i slabih socijalnih mreža u osobito nepovoljnom socijalnom položaju te se zbog toga klasificiraju među ranjive društvene skupine u potrebi za dodatnom zaštitom,“ stoji u obrazloženju prijedloga Odluke.