Zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović sudjelovao je na konferenciji „Urbana agenda za EU – jačanje suradnje”, što se 27. listopada 2016. održala u poljskoj prijestolnici Varšavi. Cilj konferencije bio je nastavak provedbe Amsterdamskog pakta kojim se uspostavlja Urbana agenda za EU, posebno u dijelu koji se odnosi na partnerstva koja se bave analizom i pripremom prioritetnih urbanih tema te ulozi zemalja Višegradske skupine te Bugarske, Rumunjske, Slovenije i Hrvatske (tzv. V4+4) u tom procesu.

Na konferenciji, koju je organiziralo Ministarstva gospodarskog razvoja Poljske, uz zamjenika gradonačelnika Rijeke Marka Filipovića, među hrvatskim predstavnicima na konferenciji su bile i ravnateljica Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj mr.sc. Irena Matković te njezina suradnica Ingrid Gojević.

Budući da je Grad Rijeka, pored Zagreba i ranijeg Ministarstva poduzetništva i obrta te Ministarstva uprave, iskazao interes za uključivanje u neka od budućih partnerstava, konferencija je bila i prilika za upoznavanje s konkretnim ciljevima, zadaćama i načinom funkcioniranja partnerstava kao stručnih radnih skupina sastavljenih od 15-20 članova iz redova tijela državne uprave, gradskih uprava, predstavnika krovnih europskih organizacija gradova (EUROCITIES), općina i regija i (CEMR i) te Odbora regija (COR), organizacije URBACT, predstavnika Europske komisije i dr.

Predavači Europske komisije Judith Torokne Rosza i Normunds Popens te Jack Engwegen iz nizozemskog Ministarstva unutarnjih poslova i vanjskih poslova kraljevstva dali su detaljan osvrt na rad prvih partnerstava osnovanih tijekom nizozemskog predsjedanja Vijećem Europske unije, koja su rad započela kao svojevrsni pilot-projekti usmjereni na problematiku uključivanja migranata i izbjeglica, kvalitetu zraka u gradovima, stanovanje i urbano siromaštvo. Na temelju dosad ostvarenih rezultata, predstavnici EK-a napravili su set preporuka s ciljem usmjeravanja i olakšavanja rada budućih partnerstava.

Predstavnici skupine V4, kao članovi partnerstava ili njihovi koordinatori, predstavili su prikaz svih aktivnosti, praktičan osvrt na pojedine poteškoće te dosadašnje načine rada. Teme kojima će se baviti naredna 4 partnerstva koja će započeti s radom u siječnju 2017. su digitalna i energetska tranzicija, radna mjesta i vještine u lokalnom gospodarstvu te kružno gospodarstvo. Posljednja 4 partnerstva za odgovornu javnu nabavu, prilagodbu klimatskim promjenama, održivo korištenje zemljišta i urbanu mobilnost bit će pokrenuta krajem sljedeće godine.

Predstavnici Europske komisije istaknuli su da sve te teme treba razmatrati u kontekstu zadanih ciljeva Urbane agende za EU, a to su bolji zakonodavni okvir, veća dostupnost izvorima financiranja za gradove te izgradnja baze znanja i razmjene iskustava. Sve analize, provedena istraživanja i preporuke kojima će rad partnerstva u konačnici rezultirati moraju biti na dobrobit gradova.

Sudjelovanje hrvatskih predstavnika u partnerstvima omogućit će predstavljanje specifičnosti hrvatske prakse i promociju konkretnih dostignuća, ali i doprinijeti usmjeravanju zaključaka i preporuka koje će biti upućene Europskoj komisiji na dobrobit gradova u Hrvatskoj.
(A.V.)