Kao završna aktivnost projekta „Pružam ruke“ održan je okrugli stol na temu „Zapošljivost žena po završetku provedbe projekta te mogućnosti inovativnih izvaninstitucionalnih socijalnih usluga“.

Projekt „Pružam ruke“ čiji je nositelj Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka, usmjeren je za zapošljavanje 15 žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada s ciljem unaprjeđenja njihove zapošljivosti i nakon završetka projekta. Također, cilj je i poboljšanje izvaninstitucionalne usluge usmjerene na starije i potrebite osobe kao i povećanje socijalne uključivosti i razine kvalitete života obje navedene skupine na području Grada Rijeke i Općine Čavle.

Završna konferencija projekta Pružam Ruke Hrvatskog Crvenog Križa

Helena Glibotić Kresina i Karla Mušković

Na okruglom stolu održanom u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke prisustvovali su voditeljica projekta „Pružam ruke“ Ana Delonga ispred Hrvatskog Crvenog Križa Gradskog društva Crvenog Križa Rijeka, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković, voditeljica Odjela socijalne medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Helena Glibotić Kresina, , vanjska suradnica u Općini Čavle Dunja Zagorac Šimac, predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područne službe Rijeka Željko Marković, ravnatelj Centra a socijalnu skrb Rijeka Karlo Balenović, predstavnice gerontodomaćica te predstavnici korisnika usluga projekta.

Dvostruka korist projekta: zapošljavanje teško zapošljivih osoba te podrška korisnicima

Završna konferencija projekta Pružam Ruke Hrvatskog Crvenog Križa

Projekt se provodio na području Grada Rijeke i Općine Čavle

Prema riječima Ane Delonga, projekt je započeo 7. siječnja 2021., trajao je 18 mjeseci od čega je tijekom 12 mjeseci bilo zaposleno 15 gerontodomaćica. „Za vrijeme trajanja projekta imali smo oko stotinu korisnika, a svaka gerontodomaćica na skrbi je imala minimalno šest korisnika, a često i njih sedam ili osam. Vjerujem da su obje strane imale koristi od ovog projekta. Prema anketi provedenoj kod gerontodomaćica, osim financijske koristi, navele su i da su se osjećale bolje jer rade, što doprinose, a i naraslo im je samopouzdanje za kasniji izlazak na tržište rada. S druge strane korisnicima njihovih usluga olakšan je svakodnevni život, pružena je pomoć i podrška i njihovim obiteljima, a u nekim slučajevima njihova pomoć u kući odgodila je odlazak osobe u dom za umirovljenike“, objasnila je Delonga.

Partneri na ovom projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Rijeka, Općina Čavle i Centar za socijalnu skrb Rijeka.

Projekt je započeo 7. siječnja 2021., trajao je 18 mjeseci, a sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda u ukupnom iznosu od 1.391.490,00 kuna.

Novi projekt “Rijeka zajedništva” u sklopu Urbane aglomeracije Rijeka

U sklopu završne konferencije projekta „Pružam ruke“ održana je i početna konferencija projekta „Rijeka zajedništva“ nositelja Hrvatski Crveni križ Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka te partnera Općine Čavle.

Projekt Rijeka zajedništva-širenje izvaninstitucionalnih usluga na području aglomeracije Rijeka financiran iz poziva “Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb”, a u okviru ITU mehanizma Urbane aglomeracije Rijeka.

Cilj projekta je unaprijediti pružanje socijalne usluge pomoći u kući te pokrenuti pružanje usluge psihosocijalne podrške (tj. mobilnog tima). Ciljne skupine koje ostvaruju direktnu korist od projekta su ranjive skupine (starije i nemoćne osobe) na području Urbane aglomeracije Rijeka. Projekt podrazumijeva sljedeće aktivnosti; Usluga pomoći u kući uključuje dostavu hrane, lijekova, namirnica, higijenskih i ostalih potrepština korisnicima, mjerenje krvnog tlaka i šećera u krvi i sl. Ukupno će uslugu koristiti 100 pripadnika ciljne skupine. Ovim projektom direktno će se povećati broj korisnika za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, što će doprinijeti socijalnom uključivanju ranjivih skupina i osjećaju osobnog dostojanstva. Ostvarenje rezultata projekta doprinosi realizaciji specifičnih ciljeva poziva tj. unaprjeđenju kvalitete i širenju izvaninstitucijskih usluga, te pružanju podrške procesu deinstitucionalizacije i podizanju svijesti javnosti o istome, čim se direktno doprinosi realizaciji općeg cilja projekta.

Potrebno je istaknuti da je riječ o projektu koji je sličan projektu „Pružam ruke“ uz razliku što  nemamo zaposlene gerontodomaćice već postojeće djelatnike CK Rijeka koji obavljaju navedene usluge. Kroz projekt su se oformila dva mobilna tima koja pružaju uslugu pomoći kroz dostavu namirnica, lijekova i sl., te dostavu toplog obroka. Također, nabavljeno je novo vozilo i opremljena je kuhinja dodatnim kuhinjskim aparatima i potrepštinama

Od travnja 2022. godine zaposlen je i psiholog koji pruža psihološku podršku i savjetovanje u domu korisnika.

Posebno je za istaknuti 100 korisnika kojima će biti pružena potpora i pomoć, a uzimajući u obzir promjene koje donosi proces starenja kao što su odlazak u mirovinu, povećani rizici od bolesti i invalidnosti, financijska ovisnost, socijalna isključenost i sl. , a što rezultira potrebom starih ljudi za potporom zajednice, odnosno razvijenost mreža i oblika pristupanja brizi i skrb o starijim i nemoćnim osobama. Zbog toga su izuzetno važne mjere i akcije koje se poduzimaju s ciljem očuvanja ili podizanja kvalitete života starih i nemoćnih ljudi.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.746.494,10 kn te projekt traje od 14. prosinca 2021. do 14. prosinca 2023.