U Rijeci se, u prostoru Ri-Huba, Ivana Grohovca 1a, održala 1. Međunarodna konferencija „Proslava europske kulturne raznolikosti: lekcije europskih inicijativa o Bijeloj knjizi Vijeća Europe o interkulturalnom dijalogu“.

Grad Rijeka je jedan od partnera u europskom projektu, koji za cilj ima oformiti i pokrenuti mrežu “Baštinski gradovi kao mjesto interkulturalnog dijaloga protiv diskriminacije migranata i manjina.”

Projekt se provodi u partnerstvu 14 zemalja od kojih su 11 članice EU: Latvija, Poljska, Hrvatska, Grčka, Litva, Italija, Španjolska, Nizozemska, Rumunjska, Velika Britanija i Bugarska te tri susjedne zemlje – Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija i odvijat će se do prosinca 2020. godine

Pet partnera su sadašnji i budući predstavnici prijestolnica kulture: Rijeka (2020.), Kaunas (2022.), Temišvar (2021.), Novi Sad (2021.) i Plovdiv (2019.).

Na Konferenciji u Rijeci, uz predstavnike Grada Rijeke, tvrtke Rijeka 2020.  i Centra za nenasilje i ljudska prava, sudjeluju i Senada Šelo Šabić s Instituta za razvoj i među narodne odnose u Zagrebu, Nikola Petković i Elvio Baccarini sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Konferencija se sastoji se od tri dijela: predstavljanja samog Projekta, predstavljanja Rijeke kao europske prijestolnice kulture u 2020.  godini i plenarne rasprave na temu rada Europske komisije pod imenom  “White Paper on Intercultural Dialogue“, a potaknut će rasprave s temama poput proslave kulturne raznolikosti, Bijele knjige europskih inicijativa o interkulturnom dijalogu, migraciji i humanitarnoj krizi, kao i razmjenu iskustava iz različitih prijestolnica kulture.

Cilj projekta je podići svijest o bogatstvu kulturnog okruženja u EU te promicanje ključnih europskih vrijednosti poput pluralizma i tolerancije, koje su omogućene međukulturalnom razmjenom te na taj način pridonose razvoju uglednog, dinamičnog i višestrukog europskog identiteta.

Specifični cilj projekta je poticanje interkulturnog dijaloga između različitih zajednica i političkih aktera u Europi, sprječavanje diskriminacije i borba protiv stigmatizacije migranata i manjinskih skupina. Ukupno, više od 3000 sudionika sudjelovat će u osmišljavanju i provedbi 5 međunarodnih konferencija u Hrvatskoj, Bugarskoj, Latvija, Poljskoj i Litvi, kao i u 5 on-line građanskih rasprava koje će se održati do prosinca 2020. godine.

Očekuje se da će projekt Mreža promovirati aktivno građansko sudjelovanje u transnacionalnim razmjerima, podržati napore lokalnih i europskih kreatora politike i građana u zajedničkom rješavanju izazova interkulturnog dijaloga i stigmatizacije manjina i migranata.

Ured Grada Rijeke
Suradnica za odnose s medijima
Gordana Brkić Žagar