
Gradsko vijeće donijelo je odluku o dobitnicima javnih priznanja Grada Rijeke za 2025. godinu, dodijelivši nagradu za životno djelo Zrinki Kolak Fabijan i Ivi Usmianiju.
Nakon provedenog javnog poziva, Odbor za javna priznanja raspravljao je o 27 pravovaljano pristiglih prijedloga te gradonačelniku predložio da se u 2025. godini dodijeli 14 javnih priznanja Grada Rijeke. S prijedlogom Odbora složio se gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, a potom ga je jednoglasno podržalo i Gradsko vijeće.
Dobitnici Nagrade Grada Rijeke za životno djelo u 2025. godini su Zrinka Kolak Fabijan za cjeloživotni doprinos i unaprjeđenje kazališne umjetnosti i stvaralaštva Grada Rijeke te Ivo Usmiani, mr. pharm. za polet i ugled koji je osigurao gradu Rijeci u znanosti i gospodarstvu.
Vizija umjetnosti Zrinke Kolak Fabijan je sveobuhvatna i sve prožimajuća
Kako stoji u obrazloženju, u cijelom svom stvaralačkom vijeku dramska umjetnica Zrinka Kolak Fabijan vrlo uspješno tumači komične, groteskne, dramske karaktere, te s jednakom strašću traga za finesama pretvorbe dramske riječi u živi kazališni prizor. Predana kazališnom mediju, doseže perfekciju, te razvija osjećaj za igru i vrhunska ostvarenja kroz stotinjak likova koje kreira u svojoj bogatoj karijeri. Uspješno živi paradoks glumice kao pojave paralelno prenoseći izrazitu osobnost kao i smisao za kolektivni duh. Tome svjedoče brojne nagrade 5 struke i publike od kojih valja istaknuti Nagradu hrvatskog glumišta za najbolju žensku ulogu u predstavi Velika Tilda 2000. godine. Predana umjetničkom pozivu, svojim znanjem i talentom obogaćuje hrvatsko glumište te aktivno sudjeluje u radu brojnih kulturnih i strukovnih udruga, povezujući ih kroz suradnje. Kao članica Kazališnog vijeća i Upravnog odbora Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU), doprinosi razvoju kazališne i dramske umjetnosti. Članica je žirija za dodjelu Nazorove nagrade te smotre literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva osnovnih i srednjih škola (LIDRANO) na svim razinama. Dugi niz godina uspješno djeluje i kao lektorica, mentorica te jezična savjetnica, pridonoseći profesionalizaciji i konkurentnosti kulturne scene. Njezina vizija umjetnosti obuhvaća širok društveni kontekst, pretvarajući kulturne i odgojno-obrazovne ustanove u žarišta kulturnih događanja i stvaralaštva. U organizacijskom i menadžerskom aspektu kazališne produkcije iskazuje se kao vrsna ravnateljica u danas već priznatom žanru lutkarskog kazališta, te podiže ljestvicu kvalitete posebno afirmirajući mlade glumce. Dvanaest godina pod njezinim vodstvom Gradsko kazalište lutaka Rijeka ostaju zlatnim slovima upisane u kroniku teatarskog života Grada Rijeke i Republike Hrvatske, što dokazuju brojne kolektivne i pojedinačne nagrade. Umjetničko lice Zrinke Kolak Fabijan ostalo je snažno i postojano u svim godinama njenog djelovanja, a ono rukovodeće stavlja naglasak na očuvanje međuljudskih odnosa u kolektivu posebno se zalažući za otvaranje novih radnih mjesta u kazalištu. Njezina vizija umjetnosti je sveobuhvatna i sve prožimajuća. Kao iskusna glumica i kazališna stručnjakinja, pomaže mladim talentima u razvijanju samopouzdanja i usavršavanju scenskih vještina. Njezino predano djelovanje na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i ljubav prema poučavanju ključni su za obrazovanje novih naraštaja kazališnih umjetnika u Rijeci.
Ivo Usmiani zaslužan za polet i ugled koji je osigurao novu eru grada Rijeke u gospodarstvu, znanosti i kulturi
Ivo Usmiani, mr. pharm. je tijekom svoje pet desetljeća duge karijere strastvenim radom, znanjem i angažmanom dao značajan doprinos jačanju poduzetništva u Rijeci, Primorsko-goranskoj županiji i Hrvatskoj, izgradivši JGL kao najuspješniju domaću farmaceutsku kompaniju sa sjedištem upravo u Rijeci čime je afirmirao ljekarništvo i proizvodnju lijekova kao dio zdravstvenog, znanstvenog, gospodarskog i kulturnog identiteta Grada Rijeke, te je neizmjerno zaslužan za polet i ugled koji je osigurao novu eru Grada Rijeke u gospodarstvu, znanosti i kulturi. Kroz poslovnu i znanstvenu suradnju sa Sveučilištem u Rijeci svojom strašću, znanjem i liderstvom značajno je unaprijedio kvalitetu u nastavi te omogućio razvoj studija biotehnologije i farmacije, čime je Sveučilište u Rijeci napravilo dodatan značajan i međunarodno prepoznatljiv iskorak u znanstvenom području biomedicine i zdravstva. Kao predsjednik Savjeta Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci od njegova osnutka sudjeluje u unaprjeđenju sustava kvalitete upravljačkih procesa, nastave i znanosti te je, između ostalog, u suradnji s JGL u proizvodnim pogonima na Svilnom pokrenuta organizacija vježbi iz kolegija Farmakoepidemiologija s farmakoekonomikom na Sveučilišnom diplomskom studiju Sestrinstvo-menadžment u sestrinstvu. Uz sve to, ne može se ne spomenuti da je građanima Rijeke i svim gostima 2020. godine poklonio vrijedan kulturni i edukativni sadržaj kroz JGL Muzej farmacije. U njemu je institucionalizirao misiju koja je obilježila veliki dio njegove karijere afirmirati ljekarništvo i proizvodnju lijekova kao dio zdravstvenog, akademskog i kulturnog identiteta.
Zaslužni građani i udruge – dobitnici Zlatnih plaketa i godišnjih nagrada
Odlukom Gradskog vijeća Zlatnu plaketu „Grb Grada Rijeke“ dobili su Fotoklub Color za dugogodišnji i međunarodno priznati rad na promociji fotografske kulture i djelatnosti; Višnja Višnjić Karković za izniman i nezamjenjiv doprinos Međunarodnom festivalu malih scena i razvoju riječke kulture; Veljko Karabaić za dugogodišnja izvanredna dostignuća u području sporta i doprinos sportskom ugledu grada Rijeke; Ivan Buneta (posthumno) za izniman doprinos u kulturi, očuvanju kulturne baštine i obrazovanju; Svetomir Popović – Ceco za 40 godina umjetničkog rada te doprinos očuvanju i razvoju klapske pjesme te prof. dr. sc. Jasna Krstović za kontinuirano promicanje odgajateljske i učiteljske profesije, posvećenost obrazovanju, znanosti i dobrobiti zajednice.
Godišnju nagradu Grada Rijeke dobili su Luka Ušalj za izniman doprinos u promicanju tehničke kulture i razvoju brodomaketarstva grada Rijeke, Josip Vrlić za doprinos i postignuća iz područja sporta koja su od osobitog značaja za Grad Rijeku, Ivan Krapić za doprinos i postignuća iz područja sporta koja su od osobitog značaja za Grad Rijeku, Aleksandar Tomulić za izvanredne uspjehe u izložbenoj fotografskoj djelatnosti i izuzetan doprinos promociji riječke i hrvatske fotografije, izv. prof. dr. sc. Nina Pereza, dr. med. za doprinos razvoju i promociji visokog obrazovanja u području medicinske izobrazbe te Igor Bezinović za iznimno kulturno postignuće i promoviranje grada Rijeke kroz filmsku umjetnost.
Predsjednica Gradskog vijeća Ana Trošelj, ujedno i predsjednica Odbora za javna priznanja čestitala je svim dobitnicima javnih priznanja istaknuvši kako je Odbor imao težak zadatak između predloženih kandidata izabrati dobitnike nagrada Grada Rijeke, budući da su svi predloženi kandidati zadužili Rijeku.
Dobitnicima javnih priznanja nagrade će biti uručene na svečanoj akademiji u sklopu obilježavanja Dana grada Rijeke.
Gradsko vijeće nije usvojilo odluke o izradi izmjena Prostornog plana i Generalnog urbanističkog plana Grada Rijeke
Gradsko vijeće nije usvojilo odluke o izradi izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana i Prostornog plana uređenja grada Rijeke, kao što nije usvojilo niti dva amandmana političke platforme Možemo!, vezana uz prijedloge ovih odluka.
Prijedloge odluka prezentirala je pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Ljiljana Buljan. Generalni urbanistički plan grada Rijeke donesen 2007. godine u međuvremenu je u pet navrata doživio izmjene. Kad se govori o današnjim prijedlozima, riječ je o ciljanim izmjenama i dopunama Plana kojima su pojedina građevinska područja za izdvojene namjene ukinuta i pripojena građevinskom području ili je provedena izmjena namjene pojedinih područja te uvjeti gradnje na njima. Također, predložena su usklađenja s planovima više razine i odredbama Zakona o prostornom uređenju. Predloženo je i usklađenje sa zakonskim i podzakonskim aktima, tj. transformacija u plan nove generacije putem elektroničkog sustava „ePlanovi“. Za izradu planova putem javnog natječaja nadležnog ministarstva osigurano je ukupno 60 tisuća eura.
Također je u oba plana predloženo je razmatranje mogućnosti proširenja površine akvatorija Marine Baroš (LN-4) te prenamjene izdvojenih građevinskih područja izvan naselja poslovne – pretežito uslužne namjene (K1-8) , poslovne – pretežito trgovačke namjene (K2 – 14) – zona ex. Istravina i dijela poslovne – pretežito uslužne namjene K1-9 (Uslužno područje Hartera), u građevinsko područje naselja. Dodatno, predloženo je da se kroz izmjene Generalnog urbanističkog plana preispita planirana namjena područja bivše Dječje bolnice Kantrida te da se u izmjene prenesu odredbe izmjena i dopuna GUP-a donesenih u prosincu 2023. godine, a koje se odnose na razmatranje mogućnosti prenamjene dijela područja sportske namjene, Sportskog područja Kantrida (R1-3), u mješovitu namjenu.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović pojasnio je kako su predložene odluke neizmijenjene u odnosu na predložene, a potom povučene s njegove strane kao predlagatelja, s dnevnog reda dvije protekle sjednice Gradskog vijeća, održane u prosincu 2024. i veljači 2025. godine.
„Radi nedovoljne informiranosti vijećnika i ocijenivši da ta točka na prošloj sjednici ne bi bila prihvaćena, povukao sam točku s dnevnog reda i po drugi put. Potom su provedene konzultacije sa svim predsjednicima klubova vijećnika – neki koji u tom terminu nisu mogli prisustvovati, pozvani su dan kasnije, i činilo mi se da načelno imamo koncensus. Radi se o izmjenama koje omogućuju daljnji razvoj Rijeke, a podsjetit ću vas da je Rijeka danas najveće hrvatsko gradilište, s najviše investicija u proteklih 25 godina“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Gradonačelnik je pobliže pojasnio o kakvim se izmjenama radi, od tehničkih izmjena vezanih za zaokruživanje prostora budeće ACI marine Rijeka, preko stvaranja uvjeta da se u Ružićevoj ulici, u neposrednoj blizini novog riječkog inkubatora Singergana uredi prostor za Veleučilište u Rijeci i mogućnosti implementacije završenog rezultata višekružnog savjetovanja o budućnoj namjeni prostora ex. Dječje bolnice na Kantridi do razmatranja buduće namjene prostora ex. kompleksa Istravina na Gornjoj Vežici.
Posebno je naglasio kako se radi tek o pokretanju izmjena prostorno-planske dokumentacije, a ne donošenju konačnih rješenja o namjeni prostora. Dodao je kako bi se donošenjem ovih dviju odluka tek dao okvir koji bi kroz narednih godinu i pol dana kroz rasprave, izradu planova nižeg reda, razne studije i svega drugo što je potrebno, osmislio plan, koji bi se ponovno našao na glasanju pred gradskim vijećnicima.
Klub vijećnika SDP-a naglasio kako smatraju da se o ovako važnim pitanjima ne bi trebalo raspravljati na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća u mandatu te da bilo dobro ostaviti ove odluke na odlučivanje budućem sazivu Gradskog vijeća. Klub vijećnika PGS-a istaknuo je kako su i u proteklom mandatu naglašavali kako se o ovako važnim odlukama treba postići konsenzus vijećnika. Vijećnik Nebojša Zelič (Možemo!) naglasio je kako podržavaju sve prijedloge, osim prijedloga vezanih uz prostor ex. Istravina.
Vijećnici platforme Možemo! Nebojša Zelič i Renato Stanković u svom su amandmanu istaknuli važnost da se u zonama ex. Istravina i kompleksa Dječje bolnice Kantrida propiše obveza provedbe urbanističkog natječaja, uz osiguranje obvezne prenamjene područja Dječje bolnice, a s ciljem planskog razvoja grada. Također, s obzirom na krizu dostupnsti priušitivih stanova, naglasili su važnost uvođenja planske mjere za ostvarenje priuštivog stanovanja uvođenjem kvota za višestambene zgrade mjerama inkluzivnog zoniranja.
„Prostorni razvoj se treba temeljiti na dobrom promišljanju prostora, na urbanističkim natječajima, kao i priuštivom stanovanju. Ova tri elementa su osnovna za razvoj grada“, poručio je Zelič.
Vijećnik Marin Račić (Centar) naglasio je pak kako prilikom izrade prostorno-planske dokumentacije širu javnost uključiti što ranije, a ne tek po izradi plana.
Odgovarajući na primjedbe vijećnika, gradonačelnik Filipović naglasio je kako su se Gradu Rijeci s legitimnim zahtjevom, u skladu sa zakonom, za izmjenu prostorno-planske dokumentacije na prostoru ex. Istravina, obratili zainteresirani gospodarski subjekti. Dodao je kako se građani mogu na različite načine uključiti u promišljanje prostora i prije samog kraja izrade plana, i to putem gradskih vijećnika, gradonačelnika, javnih rasprava i savjetovanja, javno izražavajući zadovoljstvo ili nezadovoljstvo određenom prenamjenom i slično. Također je istaknuo kako smatra da je bilo dovoljno vremena da se o ovim prijedlozima raspravi i prije posljednje sjednice Gradskog vijeća, budući da se u javnosti o ovoj temi raspravlja posljednjih šest mjeseci.
Školama raspoređena decentralizirana državna sredstva
Gradsko vijeće donijelo je Odluke o kriterijima, mjerilima i načinu financiranja decentralizirane funkcije osnovnog školstva Grada Rijeke u 2025. godini. Uredbom Vlade RH, Gradu Rijeci su za 2025. godinu obračunata bilančna prava u ukupnom iznosu od 2.616.064,00 eura što je za 90.953,00 eura više u odnosu na plan za prethodnu godinu. Sredstva se raspoređuju se za materijalne i financijske rashode te rashode za tekuće i investicijsko održavanje osnovnih škola, kao i nabavu proizvedene dugotrajne imovine (opreme) vezano uz provedbu mjera sigurnosti.
Gradsko vijeće usvojilo je Detaljni plan raspodjele financijskih sredstava unutar Programa javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Rijeke za 2025. godinu, a na temelju provedenog javnog poziva.
Usvojena je nova Odluka o osnivanju kulturnih vijeća Grada Rijeke, predložena s ciljem usklađenja postojeće s novim zakonskim odredbama. Ovom odlukom utvrđuju se Vijeća i njihov djelokrug, broj članova Vijeća, postupak izbora, imenovanja i razrješenja članova Vijeća, zadaće, način rada i odlučivanja Vijeća i druga pitanja od značenja za njihov rad. Kao i do sada, djelovat će vijeća za glazbenu djelatnost; dramsku umjetnost, ples i pokret; audiovizualnu djelatnost; književnu djelatnost; muzejsku djelatnost i vizualne umjetnosti; inovativne umjetničke i kulturne prakse te zaštitu i očuvanje kulturnih dobara.
Gradsko vijeće dalo je prethodnu suglasnost na izmjene Statuta i Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića Rijeka.
Donesene su i dvije odluke o ukidanju statusa javnog dobra te dvije odluke o odbijanju ponude za korištenje prava prvokupa nekretnine.
Gradsko vijeće dalo je prethodnu suglasnosti na Izmjene i dopune Općih uvjeta isporuke komunalne usluge parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama na području grada Rijeke. Novi Opći uvjeti stvaraju se uvjeti za uvođenjem novih vrsta parkirnih karti: digitalne dnevne parkirne karta i Park&Ride karte.
Dodjela dozvola na pomorskom dobru na području Grada Rijeke
Na temelju provedenog javnog natječaja, donesena je odluka o dodjeli dozvola na pomorskom dobru na području grada Rijeke. Za ukupno 35 lokacija koje su bile predmet javnog natječaja pristiglo je 25 ponuda za 12 lokacija. Odlukom Gradskog vijeća ovlašćuje se Gradonačelnika Grada Rijeke da rješenjem dodijeli dozvole za 10 lokacija. Ukupno će na temelju dodijeljenih dozvola temeljem ovog Javnog natječaja Grad Rijeka uprihodovati na godišnjoj razini iznos od 83.260,80 eura, što predstavlja 70 % naknade, dok se preostalih 30 % naknade sukladno zakonu uplaćuje u korist Primorsko-goranske županije.
Usvojena je nova Odluka o građevinskom zemljištu, kao i odluke vezane uz poslovne prostore: izmjene i dopune Odluke o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke, izmjene i dopune Odluke o zakupu poslovnog prostora, izmjene Odluke o uvjetima i postupku javnog natječaja za davanje u zakup poslovnog prostora te izmjene Pravilnika o utvrđivanju zakupnine i djelatnosti u poslovnom prostoru.
Također, usvojeno je Izvješće o izvršenju Plana djelovanja Grada Rijeke u području prirodnih nepogoda za 2024. godinu te Plan djelovanja Grada Rijeke u području prirodnih nepogoda za 2025. godinu.
Vijećnik Aleksandar Saša Milaković (Most) podnio je ostavku, a politička stranka Most je odredila Alena Jakoplića za njegovog zamjenika, koji je na današnjoj sjednici dao prisegu.
Ovo je bila posljednja sjednica Gradskog vijeća u mandatu 2021.-2025. godine, budući da će se u svibnju održati lokalni izbori, na kojima će se izabrati novi sastav Gradskog vijeća.