Sandra Krpan (SDP) – pitala je kako se planira riješiti problem prostora Gradske knjižnice Rijeka nastao zbog narušene statike u centralnom objektu zbog čega je veliki dio građe nedostupan korisnicima.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je svjestan problema Knjižnice, prije svega u kontekstu iznalaženja trajnog rješenja, što građani i Knjižnica zaslužuju. Rješenje vidimo u novoj zgradi u T-objektu ex Rikard Benčić, za koju je izgrađen projekt i trenutno je u fazi ishođenje dozvole. Problem će se privremeno riješiti popravkom skladišta i preseljenjem u prostor knjižare VBZ u Filodrammaticu. Knjižara VBZ uputila je zahtjev za raskid ugovora i napuštanje tog prostora pa će se u taj prostor izmjestiti dio Gradske knjižnice. U dogovoru s Knjižnicom, tamo bi išla beletristika, dok bi stručna literatura i periodika ostala u Centralnom objektu. Ukupan prostor Knjižnice time bi se gotovo udvostručio, a gotovo sva knjižna građa bit će dostupna korisnicima. Preseljenje se očekuje početkom sedmog mjeseca, ukoliko se zakupac bude držao rokova. Knjižnica će preuzeti i dio polica koje im budu odgovarale.

Danko Švorinić (Lista Ri) je kazao kako je sezona grijanja završena, ali je nezadovoljstvo cijenama i dalje prisutno, jer građani i dalje plaćaju fiksni dio. Uvjeravaju ih se da je HERA kriva i da je Energo morao preuzeti cijene koje je HERA odredila. U javnosti se iznosi da su cijene za fiksni dio puno veće nego što ih je donijela HERA. Pitao je gradonačelnika kada će moći smoći hrabrosti i izaći pred građane i reći im da nije kriva HERA nego poslovna politika Energa te predložio da se ovakav sustav cijena zaštiti kao brend nazvan obersnelarina.
Gradonačelnik Obersnel je kazao se manipulacije cijenom toplinske energije nastavljaju i dalje izvan vijećnice i unutar vijećnice. Nema razloga dokazivati hrabrost i izlaziti van, jer je već razgovarao sa predstavnicima prosvjednika, pozvao na razgovor one koje taj problem muči, prije svega građane. Problem je teško objasniti uz ovoliko broj manipulacija. Gradonačelnik je kazao kako nije rekao da je HERA kriva, nego da ona utvrđuje cijenu, na prijedlog Energa i opravdanih razloga. Cijenu ne čini samo ono što utvrđuje HERA koja odlučuje o proizvodnoj cijeni, dok cijenu distribucije određuje Energo. Do 2011.g. je HERA je promatrala Energo kao jedinstveni sustav. Zbog izmjena zakona definirano je nekoliko različitih sustava, a HERA je odgovorna za svega tri toplane u Rijeci. Svaka toplana ne može imati svoju cijenu, nego cijenu treba uprosječiti. Postoje toplane s nižom i s višom cijenom od ove koja se naplaćuje. Jednaka je situacija i sa cijenama proizvodnje. Fiksni trošak se nije mijenjao od 2011. g. a upravo njega je odobrila HERA promatrajući Energo kao jedinstven sustav. Proveli smo anketu na koju se odazvalo 30 % korisnika. Nezadovoljstvo nije toliko da su ljudi spremni napustiti sustav, pa se samo pola, odnosno 15% korisnika izjasnilo da želi napustiti ovakav sustav toplinske energije. Energo će do sljedeće sezone obići sve korisnike i sukladno tehničkim rješenjima pokušati naći rješenje u svakom segmentu. Gradonačelnik je dodao kako je, čim je Vlada smanjila cijenu plina Energo podnio zahtjev HERI i smanjio cijenu za 6%. Ono zašto se neki zalažu kroz manipulacije, znači da kada bi postupali na ovakav način trebali bi smanjiti cijenu toplinske energije samo onima koji se griju na plin, dok bi onima koji se griju na lož ulje cijena ostala ista. Smanjili smo cijenu svim korisnicima, iako se dio grije na lož ulje a dio na plin, promatrajući Energo kao jedinstven sustav te dodao kako smatraju da je to pravično. Gradonačelnik je rekao kako on ne određuje cijenu već nadležna tijela, prije svega HERA, a raspodjela toplinske energije se vrši putem pravilnika koje donosi Ministarstvo gospodarstva. Ako netko smatra da su postupci Energa u suprotnosti sa zakonom zna se koja je to procedura, to se ne rješava organiziranjem prosvjeda i raspravom na Gradskom vijeću. Prema tome, nema potrebe komunicirati s onima koji viču lopove, jer to prvo treba dokazati.

Bojan Kurelić (AM) je kazao kako svaki dan prolazi uz Teatro Fenice, spomenik nulte kategorije koji je u privatnom vlasništvu te pitao je li Grad poduzeo mjere zaštite, s obzirom na jasne zakonske odredbe. Kurelić je citirao članak zakona koji kazuje kako postoji proces koji se zove izvlaštenje, ako prijeti opasnost od uništenja spomenika ili ako vlasnik nema mogućnosti zaštiti objekt, odnosno ako na drugi način nije moguće osigurati dostupnost objekta. Pitao je da li gradonačelnik po tom pitanju radi pritisak na konzervatore i je li nešto poduzeo.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako nije Grad Teatro Fenice proglasio zaštićenim kulturnim dobrom nego je to učinilo Ministarstvo kulture. Vjeruje da će predstavnici ministarstva, prije svega Konzervatorski odjel po svojoj službenoj dužnosti poduzeti neke korake, ukoliko smatraju da su oni potrebni. Grad je prije nekoliko godina iz sredstava spomeničke naknade predvidio milijun kuna za obnovu fasade i popravak krovišta, kao svoj doprinos stavljanju u funkciju zgrade, ali je vlasnik odustao od ulaganja. U više navrata vođeni razgovori s vlasnikom kako bi se zgradu otkupilo i stavilo u funkciju kulture. Nije se uspjelo dogovoriti oko cijene, ali to ne znači da neće nastaviti razgovarati i dalje. Gradonačelnik je kazao kako može apelirati na konzervatore, ali je vijećnika Kurelića pozvao da on učini isto.

Aleksandar Bulog (SDP) postavio je pitanje vezano u Trening kamp Rujevica odnosno da li se investitor drži rokova.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je odlukom Gradskog vijeća s investitorom sklopljen ugovor koji obuhvaća izgradnju stadiona Kantrida i trening kamp Rujevicu, koja je jednim dijelom na zemljištu u vlasništvu grada. Investitor je trebao ishodovati svu potrebnu dokumentaciju. Za ravnanje terena izdana je jedna, a za izgradnju trening kampa izdana druga dozvola. Već su se počele dizati tribine, jedno igralište već pod travom i umjetnom rasvjetom. Tijekom ljeta završiti radovi na zamjenskom stadionu, pa bi se sljedeća sezona mogla igrati na zamjenskom stadionu, a krajem godine bi mogli krenuti radovi na Kantridi.

Sandro Vizler (HNS) je kazao kako se u Rijeci događa reklamni kulturocid. Riječ je o reklami na zgradi HŽ- na Žabici. Vizler je citirao članak propise o reklamiranju prema kojima je reklamiranje dozvoljeno za vrijeme trajanja radova. Godinama se nije vidjelo radnika niti se obavljaju radovi na zgradi, a tvrtka Anić holding godinama ostvaruje profit. Pitao je gradonačelnika je li nešto poduzeo i namjerava li nešto poduzeti.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako on za to nije odgovoran niti je odgovoran Grad jer je ta zgrada u vlasništvu HŽ koje su sklopile ugovor s tvrtkom koja obavlja reklamiranje. Trebali bi reagirati konzervatori jer komunalni redari za to nisu nadležni. Isto je stanje i s reklamom na robnoj kući Ri gdje, koliko je njemu poznato postoji nalog konzervatora da se te reklame uklonim ali se godinama ne uklanjaju. Sve su državne službe benevolentne kada su u pitanju privatni vlasnici, ali vrlo ažurne kada treba pokrenuti postupak prema Gradu Rijeci i drugim jedinicama lokalne samouprave. Gradonačelnik je rekao kako će ponovno uputiti zahtjev konzervatorima.

Petra Karanikić (SDP) pitala je kolika je prepoznatljivost mladih i zainteresiranost mladih i kakvi su rezultati Startup inkubatora u Rijeci.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako ovih dana u Stratup inkubator ulazi 4 generacija korisnika. Interes je toliko velik da je bilo teško napraviti selekciju. Razmišlja se da se u okvirima mogućnosti nađe još prostora za Startup inkubator. Uloga Startup inkubatora se ne svodi samo na interes mladih da koriste i inkubator, nego i na rad mentora sa sveučilišta i banaka kao i etabliranih poduzetnika koji pomažu svojim iskustvima. Pred neki dan u sklopu Creative Startupa, financiranog od strane EU, gdje je Grad Rijeka vodeći partner bila je prezentirana treća generacija korisnika. Generalno gledano do sada osnovano nekoliko tvrtki kao rezultat aktivnosti unutar Startup, a 30-40 korisnika dobilo je posao kao rezultat boravka u Startupu. Projekt je zaživio i prvi je startup u RH koji je pokrenula jedinica lokane samouprave.

Davor Zubović (HSU) je pitao može li se pomoći umirovljenicima koji žele plesati, ali za to nemaju prostora. Prije su koristili prostor u restoranu Viktorija. Rekao je da su se umirovljenici sami organizirali za muziku te pitao hoće li im grad pomoći da dobiju salu za ples u Hotelu Neboder.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako cijeni interes umirovljenika za zabavom. Spremni smo pomoći ali nam u ovom okolnostima proračuna, nije primarni cilj taj vid zabave. Želimo zadržati mrežu 15 klubova umirovljenika, pri čemu je kontekstu racionalizacije poslovanja Doma umirovljenika županija dio troškova prebacila na Grad, pa ne može kategorički reći da će moći plaćati korištenje tog prostora. I aranžman korištenja prostora restorana Viktorije je bio sveden na interes ugostitelja kroz konzumaciju jela i pića, rekao je gradonačelnik i dodao kako će pokušati naći zadovoljavajuće rješenje.

Ida Mahmutefendić (SDP) je pitala koji je rezultat nedavno objavljenog javnog poziva subjektima malog gospodstva za 10 mjera poticanja konkurentnosti i koja je Obersnelova ocjena tog interesa.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je na prošlom kolegiju bilo podneseno izvješće o rezultatima natječaja. Na natječaj za male potpore stigle su 302 prijave, a 166 poduzetnika je dobilo te potpore i na njih je raspoređen kompletan iznos od 2 milijuna kuna. Interes je veći nego prošle godine, a veći je broj potpora. Najveći dio prijava se odnosio na potpore za pokretanje poduzetničke aktivnosti, nabavku opreme i strojeva a nakon toga izradi i nabavku različitih aplikacija. Očito je da interes postoji i ukoliko mogućnosti dopuste, u rebalansu koji će predložiti u srpnju će pokušati predvidjeti još sredstava u tu svrhu. Prema statističkim podacima FINA-e, unutar zadnjih nekoliko godina u Rijeci raste broj poduzetnika, raste broj zaposlenih i trendovi su pozitivni, što ohrabruje.

Vuk Prica (SDP) je pitao kada se očekuje dolazak prvih cruisera.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je priča o kruzerima bila tema javnog interesa i utvrđivanja krivca, zašto u Rijeku kruzeri ne dolaze. Puno se toga promijenilo promjenama u rukovodećem kadru u Lučkoj upravi. Novi ravnatelj razumije što je posao Lučke uprave i uz potporu Grada i TZ grada Rijeke, učinjeni su brojni koraci; od formiranja zajedničkog Povjerenstva do predstavljanja riječke luke u kontekstu cruising turizma, najvećim organizatorima cruising putovanja u EU i SAD. Ove godine najavljen dolazak 7-8 cruisera, a za iduću godinu oko 20-tak, a do kraja ove godine će se znati hoće li se taj broj povećati. Već sada su vani katalozi za 2107. i 2018.g. Gradonačelnik je dodao kako je pokrenuta izrada studije koja će ispitati mogućnosti poduzimanja aktivnosti da Rijeka bude Home Port za cruising putovanja po Jadranu, što ona već i jeste, za male brodove – jedrenjake. Studija će uvidjeti postoje li tehničke mogućnosti i što bi trebalo napraviti.

Nikolina Milčić (Nezavisni) pitala je može li se očekivati povećanje jasličkih kapaciteta s obzirom na rekonstrukcije postojećih podcentara?
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je na to teško dati precizan odgovor budući da su ti projekti bili prijavljeni preko Ministarstva znanosti i obrazovanja, za financiranje iz EU fondova. U međuvremenu su se prioriteti u ministarstvu promijenili i teško je za očekivati da će se to uspjeti riješiti do početka naredne pedagoške godine. Drugim će se mjerama pokušati riješiti taj problem. Uostalom, danas će se raspravljati i o uvođenju Javnih potreba u predškolskom odgoju, kojima će se potaknuti privatnici na otvaranje jasličkih kapaciteta jer će za to moći biti financirani.

Danijel Paliska (Nezavisni) je ponovio kako je svojedobno postavio pitanje vezano uz problem slijepih i slabovidnih vezan uz njihovo teško snalaženje u autobusima. Pitao je što je s uvođenjem zvučnih signala, što je do sada napravljeno i da li se može skoro očekivati realizaciju.

Gradonačelnik Obersnel je kazao kako osim ideje treba i novaca. Prilikom nabave novih autobusa vodit će se briga o tome da novi autobusi budu opremljeni tom opremom. Uvest će se sustav najave dolaska autobusa i razmotrit će se mogućnost najave sljedeće stanice u autobusima. Ipak, o tehničkim rješenjima ovisi kad će to biti uvedeno.

Predrag Miletić (Ri) je kazao kako se u novoj manifestaciji Kvarnerfest na Delti očekivalo da će u glazbenom dijelu biti promoviran primorski kvarnerski melos. Ovo što je jučer bilo i što je najavljeno u programu su koncerti narodne muzike i niže kategorije glazbenika. Pitao je da li su građani Rijeke prevareni te dodao da ako ćemo imati ovakve koncerte na Kvarnerfest, neka se onda zove Cajka fest kao doprinos kandidaturi Rijeke za EPK 2020.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako Grad Rijeka nije organizator te manifestacije, već je njen organizator Trgovačko društvo. Grad je definirao uvjete pod kojima se Delta može iznajmiti. Ako netko želi organizirati drugi tip manifestacije, to može učiniti. Organizator Kvarnerfest je Rijeka prometu platio 100.000,00 kuna. Jučer je šator bio pun i teško se može reći da su građani prevareni. Organizator je jasno definirao program i nije riječ o glazbenicima niže kategorije jer nastupaju i poznati rock glazbenici. Kultura je šiti pojam od onog što netko osobno doživljava. Tako se može raspravljati je li Oktoberfest kulturna manifestacija, no takva pitanja nitko ne postavlja gradonačelniku Münchena.

Snježana Čop (HNS) je postavila pitanje vezano uz sigurnost prometa u blizini ZTC – gdje se i jučer dogodila nesreća u kojoj j stradao motociklist. Prema podacima koje je dobila od PU Primorsko-goranske, na tom raskršću je bilo 8 prometnih nesreća u proteklih godinu dana, što po njoj nije malo. Pitala je radi li se na pronalasku rješenja tog raskršća?
Gradonačelnik Obersnel je kazao da, ako problem postoji, rješenje mora ponuditi struka, a ne on. Postojeća rješenja ponudila je struka. Projekt su radile Hrvatske ceste, a suglasnost su dali svi prometni stručnjaci, uključujući i policiju. Treba procijeniti da li se nesreće događaju zbog lošeg prometnog rješenja ili nepridržavanja prometnih ograničenja i propisa. Novi uređaji za mjerenje brzine na novoj cesti na Krnjevu pokazali su da vozači voze znatno više od dozvoljenog. Cestu se ne može isprepriječiti preprekama, već prisiliti vozače da se drže prometnih propisa. Gradonačelnik je dodao kako će se analizirati rezultati prometnih nesreća na tom raskršću, u kontekstu drugih raskršća.

Vedran Sabljak (Hrvatski laburisti – Stranka rada ) je pitao da li se odluka o smanjenju koeficijenata za plaće djelatnika Grada Rijeke i gradskih ustanova usvojena na sjednici u prosincu odnosi samo na njih jer plaće nisu smanjene samo njima već i zaposlenicima komunalnih društava te pitao je li to refleksija smanjenja plaće djelatnicima gradske uprave i tko je donio takvu odluku? Da li su plaće smanjene linearno ili onima koji imaju veće u većem obimu, a onima koji imaju manje nisu smanjene?
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako komunalna društva, bez obzira da li obavljaju komunalnu djelatnost ili su na tržištu, su u suštini trgovačka društva koja imaju svoje organe upravljanja. Ovisno o njihovom poslovanju definirane su i plaće. U svim tim društvima se Grad pojavljuje kao stopostotni vlasnik ili osnivač, pokušalo se zadržati prihvatljive odnose između Grada i ustanova i tih društva. Na Gradsko vijeću se mogla donijeti odluka jedino za proračunske korisnike. U kontekstu solidarnosti i smanjenja ukupnih troškova poslovanja i solidariziranja s građanima smatrao je da i komunalna društva trebaju donijeti takvu odluku i to je bila njegova preporuka upućena direktorima tih društava. Oduka Gradskog vijeća se odnosila na smanjenje mase plaća za 5%. Svatko je to proveo na način na koji je smatrao da najbolje odgovora određenom KD ili ustanovi. U Gradu je to bilo proporcionalno i jednako tako su i direktori TD i KD mogli odlučiti hoće li to biti linearno ili proporcionalno.

Ana Trošelj (PGS) je kazala kako je doznala da je Energo navodno zatražio dozvolu korisnika toplane Vojak za priključenje na novu energanu u Kampusu. Pitala je je li ta suglasnost i dozvola nužna i zašto nije ishodovana prije izrade projekta ili uzimanja kredita te kolike se uštede planiraju izgradnjom nove energane, odnosno koliko smanjenje cijena se očekuje.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako ne zna je li to točno ili nije pa će odgovor dati pisanim puten. Toplana Kampus se prije svega gradi za potrebe Sveučilišta i Nove bolnice i opskrbljivat će ih toplinskom energijom i hlađenjem te proizvoditi električnu energiju koja će se prodavati. Razmišlja se da se ukine postojeća energana na Vojaku, a korisnici pripoje energani na Kampusu, a razmišlja se također da se u narednom razdoblju to planira i s područjem Gornje Vežice. Takva investicija bi trebala voditi daljnji racionalizaciji troškova u proizvodnji toplinske energije.

Duško Milovanović (SDP) je kazao kao se prošle godine izvodio čitav niz zahvata na prometnicama u gradu, a jedan dio zahvata je ostao nedovršen. Tada je najavljen nastavak radova u ulicama Riva i Adamićeva te pitao hoćemo li i ove godine vidjeti tešku mehanizaciju na tim prometnicama.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako će se radovi izvoditi i ove godine. Riječ je o projektu koji je dogovoren s Hrvatskim cestama i ministarstvom, a koji podrazumijeva obnovu svih državnih cesta u Rijeci. Prošle godine je izgrađeno 12 km. Utvrđeno je da je za dio cesta potrebno izvesti ozbiljnije zahvate u trupu prometnica. U startu se znalo da Adamićeva i Riva zahtijevaju opsežnije radove. Radovi će započeti u 7 mjesecu i to u dvije faze. Prva faza od Žabice do Transadrije, a druga faza Transadrije do mosta preko Mrtvog kanala. Pola prometnice će biti slobodno za promet. U Krešimirovoj i Adamićevoj ulici potrebna je rekonstrukcija kanalizacijske mreže, i to će se izvesti unutar projekta prijavljenih za sredstva iz fondova EU. Vjerojatno će se ti radovi izvoditi kada budu raspoloživa sredstva Europske unije, odnosno za godinu dvije. Kada bi to gradili iz vlastitih sredstava ne bi dobili povrat sredstva od EU.

Hrvoje Burić (HDZ) je kazao kako ovo što se događa ispred vijećnice je glas naroda i građani imaju pravo protestirati. Burić je predložio Obersnelu da podnese ostavku, kao predsjednik skupštine Energa i kao gradonačelnik i time će sigurno dobiti aplauz prosvjednika. Burić je rekao kako je Tower centar Rijeka otvoren 2006.g. i kako njegovih 15 katova zjapi prazno, pa ga zanima hoće li to biti vječno tako ili će Obersnel kao osoba zainteresirana za poduzetništvo nešto poduzeti. Neka grad podigne komunalnu naknadu, pa ako je prostor prazan neka digne komunalnu naknadu na 1000 kuna. Zatražio je da mu se u pisanom obliku odgovori na pitanje koliko je komunalne naknade naplaćeno za neiskorištene poslovne prostore.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako nema ništa protiv glasa naroda, čak i onda kada mu se ne sviđa. Grad je za protestni skup ispred vijećnice organizatorima izdao sve potrebne dozvole, uz uvjet da se održi javni red i mir ostalih koji nisu uključeni u taj prosvjed. Što se tiče Tower centra, radi se o privatnoj inicijativi. Poznato mu je da je neboder u Tower centru nuđen različitim potencijalnim kupcima i da je investitor smanjivao cijenu. Gradonačelnik je kazao kako Burić kao i drugi vijećnici i novinari istraživači imaju zanimljiv pristup u kojem javnosti predstavljaju nekakve skrivene podatke. Sve što vijećnici pitaju se skupa s odgovorima objavljuje na web stranici Grada Rijeke pa nije potreban posebni trud ili istraživački napor, da se doznaju informacije. Sukladno zakonskim rješenjima, komunalna naknada se naplaćuje 100 % tamo gdje se obavlja djelatnost i 50% tamo gdje se duže od 6 mj. ne obavlja djelatnost.

Teo Božanić (HDZ) je kazao kako se na području Srdoča, Zameta i Pehlina širi kanalizacijska mreža, a istovremeno su građani Pulca, odnosno odvojak prema Streljani, kućni brojevi od 50 do 54c ostali slijepo crijevo. Uz naknade koje plaćaju moraju i dalje plaćati pražnjenje septičkih jama. Zanima ga može li Grad sufinancirati pražnjenje septičkih jama s 50% iznosa, jer je od KD VIK-a doznao kako ta lokacija nije u planu za idući investicijski ciklus.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako opsežni radovi i izvode zbog toga da u radu ne bude više septičkih jama. Ne zna zašto je taj odvojak zaobiđen, ali će to povjeriti i sigurno će i taj odvojak biti obuhvaćen u cjelokupnom projektu jer je to intencija cijelog projekta. Dat će pisani odgovor. Pražnjenje jama je trošak i nema nikakve veze s riječkim ili državnim proračunom ili komunalnom naknadom. Jasno je definirano na što se ona troši jer se iz nje ne financira kanalizacijska mreža i vodovodna mreža. Kada bi se pražnjenje jama sufinanciralo, to bi trebalo učiniti za sve, a ne samo za one na Pulcu i to bi bilo teško izvedivo.

Milena Kraljević (Hrvatski laburisti – Stranka rada) se također dotakla pitanja Energa- pitala je kada može očekivati detaljnu analizu paušalnog troška snage jer je prema njoj vjerojatno taj trošak prenapuhan.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako je vrlo lako reći da je taj trošak prenapuhan. Napravit će se analiza, ali je teško reći da će se ti troškovi moći smanjiti bez dodatnih investicija, od kojih je jedan izgradnja energane na Kampusu i priključenje korisnika Vojaka i Vežice na nju. Gradonačelnik je kazao kako je to zatvoreni krug, što se više smanjuje broj korisnika to će fiksni troškovi rasti-

Tea Čaljkušić Mance (HDZ) je kazala kako su mladi atletičari i vodstvo klubova zabrinuti namjerom razgradnje atletske staze duge 400 metara koja postoji od 1914. i ima olimpijske mjere. Pitala je da li je točno da se za ovu stazu predviđa zamjenska neadekvatna 285 metara duga staza koja će se graditi na Kampusu i to na neadekvatnom terenu koji je pod udarima bure, što nije dobro za atletičare. Nisu previđeni rokovi, niti način financiranja izgradnje atletskog stadiona, pa se pozvala na zakon o sportu koji tvrdi da treba biti osiguran zamjenski prostor, kojeg je trebao osigurati investitor.
Gradonačelnik Obersnel je kazao kako postoji velika podrška Gradskog vijeća za izgradnju stadiona. Investitor nije spreman graditi ukoliko atletska staza ostane unutar stadiona. Upitno je da li ta staza po svojoj širini zadovoljava olimpijske uvjete jer nema 8 staza. U kontekstu rješavanja tog problema neće se atletičare ostaviti bez mjesta za treniranje. Poduzete su aktivnosti za izgradnju stadiona na Kampusu, u zoni sletališta za helikoptere gdje će se napraviti atletski stadion sa osam staza i svlačionice i tribine za 1500 ljudi. To je nemoguće izgraditi preko noći, pa se kao privremeno rješenje uređuje adekvatna tartan staza za održavanje treninga u sklopu bivše vojarne na Kampusu, dok se ne izgradi pravi stadion. U Rijeci je nemoguće naći mjesto zaštićeno od bure, ako je zaštićeno od bure onda nije od juga, rekao je gradonačelnik. S novom lokacijom atletskog stadiona su atletičari i njihovi klubovi bili upoznati i u tom kontekstu nema problema. Gradonačelnik je dodao kako je on zadnja osoba koja bi trebala biti optužena za nerazumijevanje potreba, kad je u pitanju izgradnja sportske infrastrukture.

Vesna Buterin (HDZ) je kazala kako se ne može ignorirati ljude koji protestiraju ispred vijećnice te pitala hoće li se gradonačelnik založiti da građani od Energa dobiju račune za ono što u stvarnosti i potroše. Buterin je kazala kako one koji se ne griju, a dobiju fiksni trošak u visini 500 kuna ne interesiraju ni pravilnici, niti HERA, niti stručnjaci, njih interesira da ne dobivaju račun za ono što nisu potrošili.
Gradonačelnik je kazao kako je to već više puta odgovorio i kako je više puta uputio zahtjev za izmjenu pravilnika koji izaziva taj problem. Nije sporna količina energije koja se mjeri pomoću kalorimetra pri ulazu u zgradu. Pravilnikom je loše riješen način mjerenja raspodjele energije unutar zgrade. Da se prihvatio Energov prijedlog izmjene pravilnika, niti jedan stan ne bi imao račun veći od 1100 odnosno 1200 kuna. Pozvao je predstavnike stanara da i oni pritiskom na HERU i Ministarstvo pomognu na ukazivanje problema tog pravilnika. Što se tiče neposredne pomoći Grad Rijeka je pokrivao 50% troškova grijanja onima koji su obuhvaćeni socijalnom odlukom, a njima će u idućoj sezoni grijanja biti pokriveno 100% troška. Do sezone grijanja detaljno će se analizirati fiksni trošak i razgovarati sa stanarima, ali bez izmjene pravilnika i zakona o toplinskoj energiji ne mogu se očekivati veći pomaci. Što se tiče izračuna plaćanja fiksnog troška i njemu se čini da je to nelogično, ali izračun vrše tvrtke koje su izabrali upravitelji tih zgrada i tu se ne može učiniti ništa.